-
09 юли 2020 13:32
- 1864
- 1
„Образователната система показа, че може да работи в електронна среда - нещо, което може да го взаимстваме и да го надграждаме." Това каза пред БНР Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование" в КТ "Подкрепа".
Народното събрание днес прие на първо четене промените в Закона за предучилищното и училищното образование. Предлаганите промени засягат задължителното предучилищно образование за 4-годишните деца и контролът и функционирането на настоятелствата към детските градини. Третата промяна е свързана със законова регламентация на обучението в електронна среда.
„Приемаме тези промени в закона, те в голямата си част са и наши предложения. Обучението в електронна среда е надграждащо над редовния учебен процес. То обаче е неприложимо в предучилищната и началната училищна степен. Там може да се прилага като едно огромно изключение, под един процент, в някои приемливи дейности. То е приложимо след пети клас", коментира Петров пред БНР. По думите му електронното обучение може много активно да се интегрира в обучението и след 8 клас.
Според синдикалиста учителите и родителите имат по-скоро нагласата за редовен учебен процес през новата учебна година. Нормалната, редовна среда е препоръчителна, тя е най-ефективна за учениците, категоричен е Юлиян Петров.
Когато говорим за редовен учебен процес с интегрирано електронно обучение и какви поуки да си изведем от изминалото онлайн обучение, трябва да се помисли как държавата да осигури повече дигитални ресурси и единна електронна платформа за всички училища, посочи още Петров. Той очерта като вариант ако има възможност, МОН да предоставя безплатни учебни платформи, подобни на тези, които децата ползват като платена услуга за изучаване на учебния материал.
Ако училищата успеят да внедрят до 20 на сто електронно обучение, а за някои и до 5 на сто - това би било успех, смята Юлиян Петров.
По отношение на изключените от дигиталното образование ученици, което стана видно по време на извънредната епидемична обстановка, Петров отбеляза, че това е проблем, който трябва да се реши на правителствено ниво, защото Министерството на образованието не може да се справи само.
Председателят на синдикат "Образование" в КТ "Подкрепа" Юлиян Петров заяви, че децата след 4-годишна възраст трябва категорично да влязат в образователните институции. И ако се говори за помощ, когато това стане задължително вписано в закона, тази помощ да не бъде непременно финансова или социална, а в посока преодоляване на езикови и други дефицити при децата.
„А не да се дадат едни пари, те да отидат в семейството и нищо да не е ориентирано към самото дете, което трябва да има еднакви шансове, влизайки в образователната среда от 3 или 4 години“, коментира Юлиян Петров.
Последвайте канала на
Свързани новини
Два отменени гола в добавеното време донесоха радост на Крумовград срещу Славия
България допусна обрат от Черна гора и се отдалечи от ЕвроБаскет 2025
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
ПФК Ботев: Ситуацията около Антон Зингаревич става все по-странна и лишена от прозрачност
Салах: Разочарован съм, по-скоро съм вън от Ливърпул, отколкото вътре
Областна администрация София-град и Столична община подписаха договора за прехвърляне на собствеността на "Герена"
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Петър Чобанов: Минималната заплата крие повече рискове, отколкото решения на проблеми
25 ноември 202420:50
От прокуратурата искат постоянен арест за трима от биячите в мола
25 ноември 202418:09
Шофьор на тролей е със счупени нос и ръка след побой от пътник в София
25 ноември 202418:11
Юлиян Попов: Цената на водата в България е ниска, трябва да се инвестира в напояване
25 ноември 202418:46
Общини напират да вдигнат цената за паркиране
25 ноември 202422:30
Водещите новини! Бабикян: Борисов води разговора с Пеевски, а не с ПП-ДБ. Войната в Украйна доведе до нова ескалация между Запада и Москва (и още…)
25 ноември 202419:18
Нетаняху може да бъде арестуван, ако пътува до Германия
25 ноември 202419:28
Белият дом: Преговорите за спиране на огъня между Ливан и Израел вървят към споразумение
25 ноември 202422:53
Осло не откри доказателства за връзка между норвежеца, собственик на българска фирма, и взривените пейджъри на "Хизбула"
25 ноември 202420:41
2020.07.09 | 14:02