-
02 ноември 2017 19:17
- 3821
- 1
Съдържанието на всеки учебник е в резултат на творческа дейност на автор или авторски колектив, определен от издателство, се посочва в информация от Министерството на образованието и науката по повод на учебник по история и цивилизации за шести клас, в който цитати от Корана поставят жената в неравностойно положение спрямо мъжа.
Всеки авторски колектив подбира самостоятелно и по своя преценка и допълнителните ресурси, чрез които се онагледява учебното съдържание, за да съответства на очакваните резултати в учебната програма, отбелязват от МОН. И уточняват, че готовият проект на учебник се внася в процедура по оценяване и одобряване.
Оценяването се извършва от оценители, които са специалисти от съответната научна област, преподаватели от висши училища, експерти от МОН или от Регионалните управления на образованието и от учители, които преподават по предмета в съответния етап. Те трябва да установяват съответствието на проектите с държавния образователен стандарт за познавателните книжки, учебниците и учебните помагала и съответната учебна програма. Всеки оценител изготвя становище със заключение "Предлагам за одобрение" или "Не предлагам за одобрение".
Всички проекти на учебници, които са получили обща оценка "Съответства на държавния образователен стандарт за познавателните книжки, учебниците и учебните помагала" се предоставят от издателствата до всяко училище, в което се изучава учебния предмет. Всички учители, който преподават съответния учебен предмет в съответния етап, оценяват проекта на учебник за пригодността му за прилагане в училище, поясняват от МОН.
И информират, че министърът на образованието и науката одобрява проектите на учебници, които са получили обща оценка "Съответства на държавния образователен стандарт за познавателните книжки, учебниците и учебните помагала" и обща оценка "Приложим в практиката".
Учебниците, които се предоставят за безвъзмездно ползване на учениците се избират от учителите, които преподават учебния предмет в съответния етап от степента на образование в дадено училище, след съгласуване с обществения съвет. Съдържанието в учебния предмет история и цивилизации в VI клас в рамките на общообразователната подготовка обхваща епохата на Средновековието, която като част от европейската история е в периода между V и XV век, а в националната ни история - до края на XVII век. Териториалният обхват включва, както географските параметри на Европа, така и други части на света, с които европейският свят влиза в определени контакти. В тематично отношение се акцентира върху динамиката на онези политически, стопански, социални и културни процеси, които са в основата на формиране на облика на европейската цивилизация и култура, отбелязват от МОН.
И допълват, че сред очакваните резултати, свързани с националното и световно историческо наследство, е и способността на учениците да описват характеристики на религиите християнство и ислям. "При одобряването на цитирания учебник нито един от оценителите не е установил наличие на текстове, допускащи дискриминация, основана на пол, раса, народност, етническа принадлежност, религия, образование, увреждане, произход, убеждения, обществено положение и имуществено състояние, както и всякакви други признаци, установени в закон или в международен договор, по който Република България е страна", заявяват от Министерството на образованието.
Последвайте канала на
Свързани новини
МОН предлага по-ясни правила в Механизма за противодействие на насилието в училищата
31 октомври 201714:58
Отпада изискването за легализация на дипломите на студенти, завършили в страни по Лисабонската конве
27 октомври 201714:26
Колко е средното тегло на една ученическа раница? (видео)
27 октомври 201708:45
Румен Радев във Фейсбук: Напрежението в сектор "Сигурност" е тревожно
26 октомври 201716:48
МОН предлага 96 детски градини и 151 училища да бъдат обявени за защитени
26 октомври 201713:30
Уличиха в плагиатство ректора на Техническия университет във Варна
23 октомври 201709:07
Музикаутор съди Благоевград за 32 000 лева
27 юни 201809:41
Издателите искат ЕК да разследва медийния пазар у нас
10 януари 201820:23
Красимир Вълчев: Трябва да имаме добри учители, ако искаме да имаме добро образование
09 ноември 201712:37
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Путин разпореди серийно производство на ракетите „Орешник“
22 ноември 202419:38
Зеленски: Светът трябва да даде сериозен отговор на Путин
22 ноември 202422:50
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05
2017.11.04 | 07:46