Без ранен прием в гимназиите

  • 23 април 2015 06:20

  • 1465
  • 2
Без ранен прием в гимназиите
©

Гимназиите няма да могат реализират ранен прием от пети клас, стана ясно вчера след като депутатите от образователната комисия отхвърлиха предложението на Милена Дамянова от ГЕРБ математическите, природо-математическите, езиковите и хуманитарните гимназии да приемат ученици след четвърти клас, пише "Монитор".

Предложението беше внесено между първо и второ четене на Закона за предучилищно и училищно образование. Така всички гимназии ще могат да приемат ученици чак след седми клас. Ако текстът на Закона бъде приет в този вид и в пленарна зала, математическите гимназии няма да могат да приемат ученици от пети клас, както в момента. Депутатите гласуваха и новата структура на образователната система.

Според нея основно образование ще се завършва след седми клас, а гимназията ще се раздели на два етапа-след 10 и след 12 клас. Създава се и нов тип училище-обединено. В него ще се обучават ученици от първи до десети клас.

По-рано вчера МС прие таксите за кандидатстване и обучение в държавните висши училища. 

Висшето поскъпва в 9 университета през следващата учебна година. Сред тях е Националната художествена академия. Там специалността “Реставрация” поскъпва от 970 лв. на 1100 лв. Символично увеличение с 36 лв., до 700 лв., има и във Факултета по обществено здраве в Медицинския университет в София, където се подготвят бъдещи рехабилитатори, кинезитерапевти и здравни мениджъри.

Последвайте канала на

Борислава Борисова
1465 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2015.04.23 | 10:31

2
Да връщат образователната система от преди 1989 г. Тогава имаше няколко елитни училища и техникума. Имаше и СПТУ-та, аналог на това, което днес наричат дуална система. Имаше и ЕСПУ за обикновени деца. За хулиганите имаше и ТВУ. На практика завършвахме средното в 10 клас, с изключение на техникумите. 11 клас беше изцяло професионално ориентиран и всеки ученик можеше да кандидатства каквато специалност поиска. Учениците ни по математика, физика, химия и т.н. бяха тънки, с тези предмети приключвахме в 10 клас, а знаехме повече от сегашните ученици. Резултатът от всички тези реформи е масовата неграмотност на младежите. Ако влезете в произволно избран клас, ще се окаже, че половината не знаят таблицата за умножение, а някои дори нямат представа какво е това умножение. В смесените райони на изпитите след 7 клас им пишат отговорите на дъската, иначе 90% ще имат двойки. Другите 10% с налучкване ще изкарат 3.

2015.04.23 | 08:36

1
Горе, на 6 ред вместо "Учениците" да се чете "Учебниците ни ..."

Добави коментар

Водещи новини