Управляващите мислят да сливат университети, всеки ВУЗ ще се отчита

  • 28 ноември 2013 17:51

  • 1452
  • 0
Управляващите мислят да сливат университети, всеки ВУЗ ще се отчита
©

Сливане на университети и сформиране на управленски борд във всеки ВУЗ, който да се отчита пред министъра на образованието. Това предвижда проектът на стратегия за висшето образование на Министерството на образованието и науката за периода 2014-2020 г., информира "offnews.bg".

Планира се и “институционално” разделяне на академичното от стопанското управление на университета, като то ще се ръководи от борда.

Бордът следва да е висш управляващ орган в съответното висше училище и да е отговорен пред министъра за своята дейност”, става ясно от стратегията, описана в 55 страници.

От министерството са наясно, че прокарването на подобна идея никак няма да е лесно:

"Намаляването на броя университети е описано като ”оптимизиране на общия брой на висшите училища – не с административен натиск, а чрез добре обмислени финансови и данъчни лостове” и аргументирано с твърде големия брой висши училища у нас (51 – 37 държавни и 14 частни) на фона на недостатъчно високото качество и ефективност, а и на демографската картина и отворените граници в ЕС", се казва в документа.

По план процесът на сливане на ВУЗ-овете трябва да започне през 2015-2016 г. Авторите на стратегията си представят обединение на висши училища “на регионален и предметен принцип”, опирайки се на опита на Белгия, Финландия и Украйна.

Идеята за сливане на университети не е нова. Обсъждани преди години варианти са били например обединение на инженерни университети в София.

"Според авторите на стратегията е необходимо “преодоляване на дублирането и разпокъсването на професионалните направления между висшите училища; насърчаване на интеграцията (вкл. създаването на съвместни екипи) при обучението по направления, които съвпадат в рамките на един и същи регион”. Това би довело до ”реализиране на икономия на преподавателския състав, намаляване на гастролиращите хабилитирани преподаватели; повишаване качеството на обучението, чрез подобряване на комуникацията преподавател – студент)”.

Задължително е и университетите да разширят предлаганите електронни услуги и онлайн обучение, като така “преосмислят структурата на разходите си и евентуално целите си”, както и да установят партньорства в световен мащаб, пишат авторите на стратегията.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
1452 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини