Никой не иска да става асансьорен техник

  • 26 април 2013 12:19

  • 4186
  • 2
Никой не иска да става асансьорен техник
©

Министерството на образованието предлага чрез промени в нормативната уредба да се даде възможност, в партньорство с браншовите организации на работодателите, да бъде създаден списък на защитени професии, за чиято издръжка да се определят специфични критерии за формиране на паралелки с по-малък брой ученици в тях. Това съобщи пресцентърът на Българската стопанска камара, цитирани от БТА.

На разширеното заседание на Управителния съвет на БСК основна дискутирана тема е била професионалното образование. В разговорите са участвали заместник-министърът на образованието, младежта и науката Мариана Банчева, Емилия Вълчовска - началник отдел "Професионално образование" към МОМН, представители на браншовите организации от секторите машиностроене, енергетика, електротехника, химия, металургия, минно дело. Емилия Вълчовска е посочила, че вече няколко поредни години има нулев прием по специалността "Асансьорен техник", въпреки наличието на обучителна база, поради липсата на достатъчен брой желаещи да усвояват тази професия. Акцент в дискусията е бил поставен върху липсата на кадри за индустрията със средно техническо образование, както и необходимостта от подобряване на взаимодействието между фирмите и професионалните гимназии.

Вълчовска е отбелязала, че за периода 2004 - 2012 г. в страната са закрити 49 професионални гимназии, а към момента в действащите техникуми се предлагат обучения в 43 професионални направления за над 450 специалности, като най-голям е интересът към квалификацията в електрониката, електротехниката, информационните технологии, стопанското управление и туризма. В същото време, съществуват не малко специалности от обществена и икономическа значимост, за които липсват кандидати за обучение, а това не позволява формиране на паралелки.

Вълчовска е съобщила, че 85 на сто от учениците в професионалните гимназии през учебната 2011/2012 г. са преминали през учебна практика на реални работни места, а 90 на сто са осъществили производствена практика на реални работни места. Едва 40 - 45 на сто от държавните изпити на завършващите професионални гимназии преминават пред комисии с участието на представители на бизнеса. Вълчовска е представила предложените от МОМН промени в Закона за професионалното образование и обучение, сред които е въвеждане на дуалната образователна система (обучение чрез работа).

Председателят на Българската минно-геоложка-камара Лъчезар Цоцорков е настоял нормативно да бъде въведено задължение план-приемът в професионалните гимназии да се извършва само след съгласуване със съответните браншови организации на работодателите.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
4186 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
инж.

2016.11.12 | 10:54

2
Господа и госпожи от Българска Стопанска Камара, защо липсват кадри според Вас? Ако въведете минимално почасово заплащане каквото е например в Германия или Австрия, лично Ви гарантирам, че ще имате опашки от кандидати за работа!!! Какво значение има дали асансьора е в Германия или в България - изисква едно и също обслужване, само че другарите - работодатели в България искат да н.а.е.б.а.т дявола във въздуха, и не искат да плащат на техниците по съответния начин. Aко няма желаещи внесете си от ЕС, нали сме член,, ако проблема не е в заплащането или не е съвсем така?
Българин

2014.10.07 | 09:39

1
Сега ще започне недостигът на кадри,заради неразумното управление до сега. Най- голяма вина има И. Костов от него започнаха промените на трудовите договори в полза на работодателя. Сега да погледнат в колко фирми трудовите договори са по- различни от минимална заплата + % реализация. Колко можещи и знаещи напуснаха България заради това,но никои не го признава просто кучето си лае керванът си върви- но докога. Колко технически паралелки има в техникумите,не става само с информатика която в момента е страшно заплатена и младото поколение се насочва към нея. Сега предстои както другите държави да се внасят специалисти,които да работят за 400 евро.

Добави коментар

Водещи новини