Детективи дебнат крадливи тираджии

  • 17 август 2015 06:16

  • 4221
  • 2
Детективи дебнат крадливи тираджии
© Булфото

Бизнесмени масово поръчват на детективи да разследват за кражби работници в техните предприятия, разказаха от детективска агенция „Корона АИК”. Най-често подобни искания имат собственици на транспортни фирми, които се съмняват, че техни шофьори точат от горивото и го продават за своя сметка както при курсове у нас, така и в чужбина, пише „Монитор”.

Водачите на камиони знаят техники как да манипулират устройствата, които отчитат разхода на гориво, за да им излязат после сметките при отчитането на курса. А пък клиенти да купят по-евтина нафта колкото искаш, разказаха детективи.

Обикновено търговията става встрани от пътища и магистрали, за да не се променя посоката на придвижване на камиона. Цената на продаваното на черно гориво е малко по-малка от тази в бензиностанциите, но пък се продава на едро и двете страни са доволни от сделката, казват запознати с този бизнес.

Начинът на манипулиране на устройствата за отчитане е физически, а не по електронен път и не представлява трудност да се извърши от абсолютно всеки шофьор. За целта не се изискват нито техника, нито специални знания.

Работодателите плащат щедро на детективите да пътуват и да следят шофьори, в които се съмняват, както по родните пътища, така и в чужбина. Черноборсаджии разказаха пред „Монитор”, че препродават гориво, което е откраднато по този начин. Бивш сикаджия твърди, че от години това е най-печелившият му бизнес. В случая той е втори във веригата – купува нафта, продадена от тираджии на първи купувач, той също слага за себе си 10 стотинки отгоре и я препродава на шофьори на по-малки камиони.

Мъжът разказа още, че е редовен снабдител на шофьор, който често кара стоки от България до Украйна и обратно. И всички са на печалба, като се започне от шофьора на ТИР-а, през първия купувач, втория и крайният потребител, който купува нафтата по-евтино, отколкото в бензиностанция. Има случаи, когато въпреки надценката при препродаването, крайният купувач плаща 1,80-1,90 лв. за литър нафта.

Детективите разказаха, че често получават поръчки и за друг вид корпоративни разследвания – разнищване на финансови измами от счетоводители в самите фирми. Когато някой бизнесмен се усъмни, че го краде негов финансист, но не е сигурен, той вика на помощ детективи. Те на свой ред организират наблюдение над заподозрения и, от друга страна, използват услугите на собствени счетоводители. Така по физически и финансов път се проверява лоялността на служителя на фирмата.

Шпионската техника, която използват детективите се развива и обновява непрекъснато. Новите джаджи отдавна са изместили легендарната лупа. Едни от основните технически инструменти на детективите са GPS за проследяване, запалки, които снимат и записват, и химикалките, които също снимат и записват. Устройствата са съвсем обикновени на външен вид и по никакъв начин не могат да събудят подозрение. Но всъщност в тях е вградена много чувствителна електроника. При немного шумна среда химикалките и запалките могат да направят записи на разговор например, дори на голямо разстояние разстояние. Най-добър начин обаче за подслушване е чрез мобилния телефон на обекта, разказаха детективите. Това става чрез специална проследяваща програма. Условието за това е подслушваният да използва смартфон, а не обикновен телефон.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
4221 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2015.08.18 | 09:14

2
daite im normalni dohodi-vsitccko ok
Гуги

2015.08.18 | 09:14

1
Ами като не плащат, така ще е. За дедективи пари имат, ама за шофьорите нямат.

Добави коментар

Водещи новини