-
08 май 2014 08:04
- 5813
- 5
Машинки за 300 лева, монтирани на тайни места в колата, спасяват от автокрадци, въоръжени с техника за отваряне на последен модел лимузини, струваща 30-40 хиляди лева.
Заради скока от 18% на посегателствата през 2013 г. собствениците на най-желаните от апашите марки БМВ, „Ауди”, „Фолксваген”, „Тойота”, „Опел” и „Мерцедес” все по-често оборудват автомобилите си с допълнителни устройства за сигурност. Част от застрахователите изпращат клиентите си преди сключване на „Каско” в определени сервизи за монтиране на още един имобилайзер и настройки срещу кражби. В противен случай отказват да ги застраховат. Причината е, че всяка нощ в София изчезват между 4 и 10 возила, които след това се изнасят зад граница или се пръскат на части и се разпродават. „При всяка кола трябва да се подхожда индивидуално за да бъде защитата ефективна и да не я научат престъпниците”, коментира специалистът по електроника Георги Георгиев, цитиран от в. Монитор. Той от 20 години изработва и монтира системи за сигурност.
Най-използваният метод за спиране на апашите е да се прекъсне някоя от веригите на автомобила, така че колата да не може да бъде запалена от крадеца. Обикновено това се прави с т.нар цк-ключе, чиято цена е от 1.30 до 3.00 лв. Въпросният ключ може да бъде поставен над педала за газта и да се натиска само с крак или да се сложи на мястото на бутона за подгряване на стъклата например, но е възможно да бъде скрит и в други компоненти. Това обаче не е сред най-надеждните защити, защото крадците също знаят повечето от местата за поставяне на ключове и като видят, че колата не пали, след като са задействали модерната си техника за кражби, започват да натискат бутоните в купето, където може да е цк-ключът.
„Един от клиентите ни имаше последен модел спортно БМВ с монтирано копче над педала на газта. Реално никой не вижда, че го натиска преди да запали, но и неговата кола беше открадната. Просто това ключе успя да забави извършителите около 10 минути Ако го нямаше, щяха да я запалят за не повече от минута-две”, обясниха служители от застрахователна компания. Според спеца по електроника Георги Георгиев един от по-сигурните варианти е да се постави модул с дистанционно на труднодостъпно място около резервоара на колата, до което крадецът не може да има достъп. Самото дистанционно може да стои в джоба на собственика на колата и или на връзката му с ключове. Ролята на модула е прекъсване на горивната помпа на колата. Преди да запали, шофьорът натиска копче на дистанционното и помпата е отключена за нормално стартиране на автомобила. Цената на самия модул е около 50-60 лева, като още толкова струва монтирането му.
Друг още по-нестандартен, но сигурен метод е да се монтира джиесем модул в автомобила. „Тогава колата ви ще пали единствено ако преди това наберете определен номер. Недостатъкът обаче е, че, ако паркирате някъде, където нямате обхват или ви падне батерията на телефона, няма да може да запалите”, обясни още Георгиев. Изключително важно е, когато решите да поставите допълнителна защита на колата си, да не казвате на абсолютно никого за нея. Сред популярните начини да прецакате крадците, специализирани в посегателствата на БМВ, е изместването на т.нар. ОБД букса, която се използва за компютърна диагностика. „Устройството за обучаване на ключ, с което престъпниците крадат беемвета, се включва именно в буксата за диагностика, която при Х5-ците се намира долу вляво до шофьорската врата. Тази букса има 16 крачета, известни още като пинове. Когато пиновете бъдат разменени, извършителите не знаят къде да си свържат техниката. Това ги обърква и те губят време. Освен това, ако сбъркат крачето за свързване, машинката им за обучаване, която струва към 5-6 хиляди лева, изгаря”, обясни механик.
Последвайте канала на
Свързани новини
Кадровите промени в ЦСКА - София продължават
Реал Мадрид и Милан се вкопчват в исторически сблъсък, Ман Сити гостува на Спортинг и Рубен Аморим
Гледайте на живо всички мачове и голове в Шампионската лига тук!
Коментар на Бербатов остави Джейми Карагър без думи
В Левски се чудят какво да правят с титуляр
Нови проблеми за Неймар
Коментари 5
Добави2014.06.26 | 16:45
2014.05.12 | 10:28
2014.05.12 | 10:28
2014.05.12 | 10:28
Добави коментар
Водещи новини
Петков: Борисов е заявил на посланиците от ЕС, че има два варианта за кабинет – и двата включват Пеевски
05 ноември 202408:16
Горанов: ГЕРБ няма да подкрепи декларацията на ПП-ДБ за санитарен кордон около Пеевски
05 ноември 202408:54
Фандъкова: Готови сме за диалог с всички партии, но без "Възраждане"
05 ноември 202408:37
Проф. Пламен Киров: Трябва да се напише изцяло нов Изборен кодекс, тъй като сегашният е кръпки върху кръпки
05 ноември 202408:05
НА ЖИВО: Евродепутатите "изпитват" Екатерина Захариева, ще поеме ли ресора „Стартъпи, изследвания и иновации“?
05 ноември 202409:59
Адвокат Велислав Величков: Ако в Конституцията има „мъртви текстове“, значи сме много зле като държава
05 ноември 202408:47
Родителите на близнаците от Цалапица най-после се появиха в съда
05 ноември 202409:48
Трагедията край село Българене: Трима младежи са жертвите на бруталната катастрофа
05 ноември 202410:15
Изборите в САЩ: Рекордна избирателна активност в предварителното гласуване
05 ноември 202409:56
2017.11.20 | 20:45