ЕС засилва контрола върху изпълнението на програмата за АЕЦ "Козлодуй"

  • 19 септември 2012 15:43

  • 608
  • 1
ЕС засилва контрола върху изпълнението на програмата за АЕЦ "Козлодуй"
©

Европейският съюз обмисля механизъм за контрол върху компенсациите, които отпуска на България за затворените реактори на АЕЦ "Козлодуй". Той ще въведе предварителни условия за отпускането им, ще ограничи възможностите за харченето им и ще наложи по-строг контрол върху използването им.

Това се предлага в регламент на Съвета на ЕС, който се обсъжда в Комисията за промишленост, изследвания и енергетика на Европейския парламент, съобщи Ивайло КалфинИвайло Калфин Ивайло Георгиев Калфин е роден на 30 май 1964 г. в София. През 1983 година завършва 9-та Френска.

Страните-членки предлагат занапред България да не може да използва компенсациите за подобряване на енергийната ефективност и екология, за модернизиране на енергийните мощности и за нова инфраструктура. Досега около 43% от средствата отиваха за смекчаването на последиците от предсрочното закриване на четирите по-малки блока в "Козлодуй", но според Брюксел това бави демонтажа на реакторите.

Целта на новата програма е извеждането от експлоатация да стане необратимо. Заради това от 2014 г. пари ще се дават единствено за демонтаж на турбинните отделения на блокове I-IV, за разглобяване на големи реакторни компоненти и оборудване и за обработка на ядрените отпадъци, както и за контрол, одит и изпълнение на програмата.

За да продължи да получава пари и занапред, до 1 януари 2014 г. България трябва да представи план с календар и сметка за разходите за изваждането от експлоатация, да подготви програма откъде и как ще набере недостигащите пари за демонтажа (668 млн. евро) и да въведе в националното си законодателство европейските директиви за ядрената безопасност и за управлението на отработеното гориво и радиоактивните отпадъци, които изискват и изграждане на постоянно ядрено хранилище. Ако изпълни тези условия, тя може да разчита до 2020 г. на общо 208,5 млн. евро. Парите са наполовина по-малко от заявените от София нужди от 450 млн. млн. евро.

Европейският съвет и Европейският парламент планират да засилят контрола върху изпълнението на програмата за АЕЦ "Козлодуй", тъй като смятат, че досегашният е бил недостатъчен. През 2020 г. Европейската комисия ще направи цялостна оценка на изпълнението програмата.

Освен това Брюксел иска да раздели Литва от България и Словакия, обявявайки, че двете страни са се ангажирали с краен срок за получаването на компенсации в договорите си за членство, докато Вилнюс не е подписал за такъв. София и Братислава не са поискали и средства за компенсиране на социалните последици от затварянето на мощности. Словакия пък няма да получава пари за обработка на ядрените отпадъци, за разлика от България и Литва.

"Ако това се случи, нашата позиция ще отслабне, защото трябва да се справяме сами с държавите, които са против компенсациите. След 2020 г. това ще е свързано и с по-тежка процедура за одобряване на средства, каквито несъмнено ще са ни нужни. Тя ще изисква единодушие в Съвета и одобрение на парламента, докато за Литва ще е достатъчно само мнозинство на страните-членки", поясни Ивайло КалфинИвайло Калфин Ивайло Георгиев Калфин е роден на 30 май 1964 г. в София. През 1983 година завършва 9-та Френска.

Енергийната комисия на парламента ще обсъжда отново предложението за регламент на Съвета през октомври.

Последвайте канала на

608 1

Коментари 1

Добави коментар

2012.09.20 | 23:29

1
Целта на новата програма е извеждането от експлоатация на реакторите да стане необратимоДа,а тока,да поскъпне неплатимо.Ех,Ганъо,Ганъо!!!Кеф ти ЕС,кеф ти Шенген.

Добави коментар

Водещи новини