МРРБ: Решаване на проблема с водоснабдяването е ключов приоритет за страната

  • 16 август 2024 18:36

  • 444
  • 2
МРРБ: Решаване на проблема с водоснабдяването е ключов приоритет за страната
© Булфото (архив)

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова-Касабова отговори на парламентарен въпрос, зададен от народния представител Иван Белчев от Продължаваме промянатаПродължаваме промянатаКирил Петков и Асен Василев представиха политическия си проект "Продължаваме промяната" - Демократична България. Въпросът се отнася до текущото състояние на водоснабдяването в страната и мерките, които правителството предприема за решаване на проблемите.

Текущо състояние на водоснабдяването

Към 14 август 2024 г. в страната има сериозни нарушения във водоснабдяването в 13 града  и 303 села, разположени в 93 общини. Тези населени места са принудени да прилагат воден режим, като водоснабдяването е прекъснато или ограничено, главно поради намаления дебит на водоизточниците и засушаването, което продължава вече няколко години. Освен природните  фактори, остарялата ВиК инфраструктура и повишеното потребление през летните месеци допълнително утежняват ситуацията.

Най-засегнатите от водния режим области в България включват Шумен, където са засегнати  град Върбица и 26 села, Велико Търново с частично засегнат град Елена и 24 села, Плевен с градовете Плевен, Долна Митрополия, Тръстеник и 20 села, Бургас с 25 села, Ловеч с градовете Ловеч, Ябланица, Тетевен и 7 села, Сливен с градовете Шивачево, Котел и 13  села, и Благоевград с 17 села. Тези области изпитват сериозни трудности поради намален дебит на водоизточниците, засушаването и остарялата инфраструктура.

Министър Коритарова-Касабова отбеляза, че една от основните причини за въвеждането на воден  режим е значителното намаляване на дебита на водоизточниците. Водният баланс е нарушен, тъй като природните условия, като засушаването, не позволяват адекватно възстановяване на водните запаси. В много случаи това се съчетава с повишено потребление на вода през летните месеци, както и с големи загуби на вода в остарялата водопроводна мрежа. Комбинацията от тези фактори води до ситуации, в които водните ресурси не са достатъчни, за да задоволят нуждите на населението, и се налага въвеждането на воден режим.

Мерки за справяне с проблема

Към момента най-бързият възможен източник за инвестиции във ВиК инфраструктура е Инвестиционната  програма за общински проекти, залегнала в Приложение 3 към Закона за държавния бюджет за 2024 г. Досега по Програмата има подадени 446 проекта за инвестиции в ремонт и модернизация на ВиК мрежите на общините, като средствата са приблизително 1,2 млрд. лв.  по Програмата. Над половин милиард лева са отпуснати до момента за общински проекти за строителство, ремонт и модернизация на ВиК мрежите в 150 общини.

Необходими са огромни инвестиции във ВиК мрежата на страната. Но тук трябва да говорим
 не само за довеждащата инфраструктура, а и за изграждане на язовири и модерни напорни системи. За съжаление през последните над 30 години има само два новоизградени язовира - „Луда Яна“ и „Пловдивци“.

Публична информация

Народният представител Иван Белчев предложи да бъде създадена публична информация под формата  на карта и списък за населените места, в които е въведен воден режим. Министър Коритарова-Касабова посочи, че МРРБ разработва Единна информационна система за ВиК услугите, която ще включва и модул за заявка и извеждане на такива справки. Това ще даде възможност  на гражданите и местните власти да следят състоянието на водоснабдяването и предприетите мерки в реално време.

Спиране или частично подаване на вода за повече от 8 часа от ВиК оператора, включително и на въвеждане на режим на водоподаване се осъществява след предварително уведомяване чрез средствата за масово осведомяване, съвместно съгласувано с общината или кметството най-малко 24 часа предварително. Режим на водоподаване за дадено населено място се  въвежда със заповед на съответния кмет, като в нея се определя и срокът за възстановяване на водоподаването. Начинът на известяване на жителите за въвеждане на режима е в правомощията на кмета.

При пресъхване или силно намаляване на дебита на водоизточниците, ВиК операторът уведомява  териториалните органи на изпълнителната власт и предлага да се предприемат действия за въвеждане на режим на водоползване и/или лимити на водопотребление, и/или ограничения за използване на питейна вода за напояване, поливане на зелени площи, миене на улици,  на моторни превозни средства и др.

Министър Коритарова-Касабова увери, че всички действия на МРРБ са насочени към балансирано  разпределение на наличните водни ресурси и осигуряване на устойчиво водоснабдяване за всички населени места. Тя подчерта, че проблемите с водоснабдяването са сложни и изискват както краткосрочни, така и дългосрочни решения, включително подобряване на инфраструктурата,  въвеждане на нови технологии и по-добро управление на водните ресурси. МРРБ продължава да работи активно за решаването на тези проблеми в тясно сътрудничество с Министерството на околната среда и водите и местните власти.

Режим на водата от днес в Ловеч

Последвайте канала на

Novini.bg
444 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2024.08.16 | 21:01

2
ТОПИТЕ СЕ ТОЛКОВА БЪРЗО ЧЕ НЯМАТЕ ПРОБЛЕМ :)

2024.08.16 | 20:08

1
ммм... потреблението, както и населението намалява, но ... 2024г, държава "бореща" се за кандидатсване измежду еврото - не може........................ (Всички точки са пред очите ти, читателю!)

Добави коментар

Водещи новини