-
11 ноември 2023 18:16
- 1005
- 0
Жителите на три столични района вече разполагат с детайлна информация за потенциала на техните сгради за производство на слънчева енергия, съобщиха от пресцентъра на Министерството на енергетиката (МЕ). Проектът „Слънчеви градове“, който изследва потенциала на София и Бургас за производство на слънчева енергия, дава отговори на редица въпроси за фотоволтаичните инсталации на покривите на многофамилните сгради.
Сред въпросите, на които проектът отговаря са: Ако искате да поставите фотоволтаична инсталация на покрива на многофамилната сграда, в която живеете, знаете ли колко броя и какви панели трябва да изберете? Колко енергия могат да произведат те? Колко ще ви струва това и какви средства ще спестите?
В София проектът е реализиран на територията на районите „Люлин“, „Връбница“ и „Надежда“, където са разработени детайлни проектни симулации за 2886 сгради. Специалната интернет платформа със свободен достъп дава информация на живеещите в тези сгради за това какъв брой слънчеви панели могат да се инсталират на покрива, прогнозното количество енергия, която може да се произведе от панелите, спестените въглеродни емисии, прогнозните инвестиции за проекта и други.
Всичко това стана ясно в рамките на изложение, посветено на възобновяемите енергийни източници, организирано от Столична община. На специален щанд по време на изложението и по повод деня на енергийните одитори, който отбелязваме днес - 11 ноември, е представена дейността на Камарата на енергийните одитори. Партньори в отбелязването на празника са Министерството на енергетиката (МЕ) и Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР). Събитията по повод отбелязването на деня на енергийните одитори продължават с награждаване на водещите специалисти в бранша, което ще се състои днес от 20:00 часа в хотел „Балкан“, съобщиха още от министерството.
„Целта е да повишим информираността на гражданите за предимствата на енергийната ефективност, енергийното обследване на сградите и възможностите, които дават тези процеси за енергийни спестявания“, каза пред участниците в събитието председателят на Камарата на енергийните одитори Валентина Узунова.
БТА припомня, че на пресконференция в Столична община на 22 май бяха представени резултатите от проучване по проекта „Слънчеви градове“. Проучването показва, че сгради именно в столичните райони „Люлин“, „Връбница“ и „Надежда“ са с най-голям потенциал за генериране на енергия от соларни панели. „Остава само хората да се убедят наистина, че това е технологията, която ще използват, за да превърнат домовете си в по-устойчиви", заяви доц. д-р Стелиян Димитров, ръководител катедра „Картография и Географски информационни системи“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Последвайте канала на
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Решението за приемането ни и в сухопътен Шенген е готово
26 ноември 202415:42
Дончев: Имаме абсурди. И при изолация на ГЕРБ и ДПС на Пеевски избирателите решават кой ще е в парламента
26 ноември 202414:42
На Кирил Петков му било "тъжно" да гледа днес ГЕРБ: При избора България или Пеевски, вие избрахте Пеевски!
26 ноември 202412:48
Вицепрезидентът Йотова: Търпението на избирателите не е безкрайно, чакаме партиите да си свършат работата
26 ноември 202415:47
Нинова: Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект
26 ноември 202413:46
Съдът допусна европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев
26 ноември 202414:56
Майката на гръмнатия от служител на реда Светльо: Не сме щастливи, че полицаят сложи край на живота си
26 ноември 202413:54
Почина окръжният прокурор на Кюстендил Ангел Байрактарски
26 ноември 202414:22
Високопоставен US военен: Война на САЩ с Русия или Китай е вероятен сценарий
26 ноември 202414:23