Преминаването на неруски петрол в рафинерията на "Лукойл" е възможно

  • 11 август 2023 08:59

  • 2640
  • 1
Преминаването на неруски петрол в рафинерията на "Лукойл" е възможно
© Novini.bg/ Canva

От днес за утре не може да се намери нов източник на петрол, но ако бъде даден достатъчно дълъг преходен период от 3-4 месеца – това е напълно възможно. Това мнение изрази Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество в предаването "България сутрин".

Той обясни, че на собственика на рафинерията "Лукойл Нефтохим - Бургас" е по-изгодно да работи с руски петрол, който в момента се търгува с отстъпка и е по-евтина суровина.

Делян Добрев: Как е възможно Лукойл да е по-силен от държавата?!

"Съответно "Лукойл," като една много голяма компания, има силно политическо лоби в България, активира своите поддръжници, които казват, че не може да се работи без руския петрол, а дерогацията така или иначе изтича в края на другата година", каза Димитров.

От думите му става ясно, че очакваните по-ниски цени на горивата не се случват, както не се случват и по-големите постъпления от данъци. "Няма кой знае какви ползи за България от тази дерогация, има ползи за Русия, която пък е санкционирана. Очевидно санкциите са политически инструмент, те санкционират едно политическо решение на Русия за нападението на Украйна", подчерта той пред Bulgaria ON AIR.

По думите му компанията не се е е възползвала от тази дерогация, така че да има по-евтини горива и повече постъпления от данъци.

"Геополитическият климат е такъв, че руските нефтопреработвателни компании се изтеглят от Европа", отбеляза Димитров и даде пример с руската държавна компания "Роснефт", която се е оттеглила от Германия. По думите му има тенденция в Европа "Лукойл" да се освобождава от активите си.

"Токсично е руското присъствие. Самата компания ще търси купувачи за бизнеса си, друг е въпросът дали ще се намери такъв", допълни гостът. Димитров смята, че рафинерията може да работи с неруски петрол и такъв може да се намери от Казахстан и Северна Африка – Либия или Алжир.

"Това, че руският петрол е доста по-евтин от неруския, не носеше големи ползи за българските потребители. Ако се внася петрол от Северна Африка, транспортните разходи ще го оскъпят с 1 процент", смята експертът.

Той нарече военното присъствие на Русия в Черно море и повторното удължаване на срока на провеждано учение там "военна наглост"

"Просто тя загражда една зона на картата на Черно море, която в по-голямата част попада в икономическата зона на България, където нашата страна има право да разработва природните богатства – нефт, газ. И в момента има дадени концесии за търсене на нефт и газ. Това означава, че те плашат едрия бизнес, който е много чувствителен към политически риск. Русия има и по-обща цел - да осуети всяка възможност за износ на зърно през Черно море, затова се стреми да вдига напрежението в региона", каза още Димитров.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
2640 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
Тенев

2023.08.11 | 11:12

1
Само дето няма откъде да дойде...

Добави коментар

Водещи новини