Браншова организация: Изготвянето на Национална енергийна стратегия е стъпка към запазване на работните места на над 100 000 души

  • 09 януари 2023 16:22

  • 217
  • 0
Браншова организация: Изготвянето на Национална енергийна стратегия е стъпка към запазване на работните места на над 100 000 души
© gettyimages
Слушай новината Слушай новината

Да се изготви Национална енергийна стратегия, апелира председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества в България (АТДБ) Кремен Георгиев. По думите му това е важна стъпка за развитието на българската енергетика и запазването на работните места на над 100 000 души, заети в мините и централите. Според Георгиев е необходимо в изработването на документа да се включат експерти от всички области, за да бъде обоснован технически, технологично и икономически.

Той цитира становище на обединение "Анти 40%", съгласно което Националната енергийна стратегия трябва да обхваща 40-годишен период. Георгиев обосновава дългия период с необходимостта от сериозни инвестиции, чието реализиране изисква много време. "В Националната енергийна стратегия трябва да се предвидят и действия за задържане на младите хора по родните им места", препоръчва експертът.

Експерт: Има гориво за топлофикациите и не се очаква скок в цените от януари

По думите му проектът въглищните мощности да бъдат в сезонен резерв е неизпълним.

"Това предложение е изготвено от хора, които не знаят нито какво е да се трудиш в мините, нито в ТЕЦ-овете. Мнозина си представят, че миньорите копаят с кирки и лопати и извозват въглищата с вагонетки, но са далеч от реалността. В мините работят инженери, техници, професионалисти с опит, които управляват съвременни, огромни, високопроизводителни багери, самосвали, булдозери, челни товарачи и други. От някои от мините добитите въглища се транспортират с десетки километри по гуменолентови транспортьори и електрифицирани жп влакови състави. Персоналът на мините е висококвалифициран и не може да бъде сезонен. Същото важи и за ТЕЦ-овете. Висококвалифициран персонал управлява големи съоръжения, които няма как да се спират и пускат непрекъснато", смята Георгиев, цитиран от БТА.

Той подчерта, че решенията трябва да се взимат съвместно с експерти от всякакви области, а не на тъмно и в изпълнение на интереса на малка група.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
217 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини