Български фирми търсят услуги за намаляване на валутните им рискове, според финтех компания

  • 19 април 2022 13:41

  • 792
  • 0
Български фирми търсят услуги за намаляване на валутните им рискове, според финтех компания
© Novini.bg

Местният офис на наскоро навлезлия на българския пазар "Айбанфърст" (iBanFirst) надмина с 20% прогнозираните резултати за първото тримесечие, съобщиха от международно признатата финтех компания, която наскоро откри своя офис в България.

Конфликтът в Украйна оказва влияние върху начина, по който българските компании, особено тези, които се занимават с международна търговия, правят бизнес. През последните няколко месеца се наблюдават едни от най-големите изменения на валутния пазар от години насам, подобни на тези от началото на пандемията. В тази обстановка на несигурност, компании, които редовно извършват международни плащания, се насочват все повече към услуги за намаляване на валутните си рискове, се посочва в съобщението. 

В началото на конфликта валутите на развиващите се европейски пазари се обезцениха до най-ниските си регистрирани нива, като някои от тях надхвърлиха 13% обезценяване. Впоследствие започнаха бавно да се възстановяват, но все още са далеч от януарските нива, като възстановяването при най-тежко засегнатите валути е едва 7%. Колебанията в цените и обменните курсове накараха клиентите от отрасли като търговия с горива, селскостопански продукти и торове да бъдат по-предпазливи по отношение на валутната си експозиция. Клиентите вече искат повече предвидимост, обръщат повече внимание на финансовото си планиране и търсят финансови решения, които да им помогнат да се справят с нестабилността на световните пазари, изтъкват от iBanFirst.

"В такива времена компаниите с международна търговия трябва да избират дали искат да се изложат на тази нестабилност напълно незащитени, или да предприемат активни мерки за защита от неблагоприятни движения на валутните курсове. Заедно успяваме да намерим решение за всеки бизнес и всяка конкретна нужда на нашите клиенти", каза Деан Тодоров, директор за България в iBanFirst.

Тенденция, която вече е видима и ще продължи по време на конфликта, е компаниите, които имат бизнес партньорства с доставчици в Украйна, да се насочват към Турция и други европейски пазари за доставки на стоки и материали. Много от тях избират да се предпазят чрез финансови решения за хеджиране, които им позволяват да си подсигурят валутни курсове за плащания, дължими след месеци. От своя страна, финтех компаниите доказват своята компетентност като бизнес партньори и благодарение на доказаната си прозрачност, бързина и ефективност при предоставянето на финансови услуги. Също така, проследимостта на транзакциите дава увереност на клиентите, че техните партньори ще получат плащанията си бързо и сигурно, обясняват от финтех компанията. 

"Българският офис е приятна изненада за iBanFirst както на регионално, така и на международно ниво", според Йохан Габриелс, регионален директор за Югоизточна Европа в iBanFirst. Въз основа на тези първи резултати се предвижда, че българският офис ще бъде един от най-динамичните в региона през 2022 г.

iBanFirst предоставя платформа за онлайн банкиране от последно поколение, чрез която фирмите могат да извършват бързи, икономически ефективни и сигурни операции в над 30 валути, като едновременно с това могат да се защитават от валутни рискове. Функционалността за отворено банкиране позволява на клиентите да извършват всички свои валутни операции в един интерфейс – от инициирането на плащане до уреждането на фактури на външни доставчици. По този начин се опростяват рутинните ежедневни операции. Освен това както наредителите, така и получателите могат да следят състоянието на всяко плащане в реално време, което им осигурява пълна видимост върху процеса.

Заради западните санкции: Руската икономика влиза в труден период на структурни промени

Неотдавна финтех компанията засили присъствието си в Южна и Източна Европа, като откри трите си офиса в България, Румъния и Италия. Основните целеви клиенти са компании с годишен обем на валутната търговия от поне 500 000 долара.

Като финтех компания iBanFirst също така е носител на редица награди. iBanFirst е в класацията на Financial Times на 1000-та най-бързо развиващи се компании в Европа вече две поредни години (2020–2021 г.) и в класацията Technology Fast 50 на Deloitte Белгия (с отличия за четири поредни години – от 2018 г. до 2021 г. включително).

Последвайте канала на

Радина Лазарова
792 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини