-
24 ноември 2021 13:04
- 1531
- 0
България остава една от малкото европейски държави без законодателство в сферата на потребителската несъстоятелност, а положителният ефект от наличието на това може да достигне до 3% от Брутния вътрешен продукт настраната. Това стана ясно по време на представяне на доклад “Личен фалит: Социални измерения и икономически ефекти”, изготвен от Съвета по икономически и публични политики.
В доклада е заложен сравнителноправен анализ на нормативната рамка в редица държави в ЕС и извън него, икономически анализ на положителните ефекти от въвеждането на законодателство в сферата и социологическо изследване за нагласите на обществото относно личния фалит.
“Темата е изключително важна на фона на динамичната икономическа обстановка, както видяхме, тя присъства и в обсъждането на евентуалните коалиционни отношения от последните дни”, заяви членът на Съвета Никола Филипов. По думите му опитите за въвеждане на подобна нормативна уредба през последните години не са дали резултат.
Никола Филипов
Според експерта от Съвета Владимир Сиркаров българското общество не е достатъчно запознато с идеята за потребителската несъстоятелност. “Социологическото изследване на Изследователски център “Тренд” показва, че половината от българските граждани имат нужда от допълнителна информация относно въвеждането на законодателство за личния фалит. Това е и една от основните причини да изготвим този доклад. Близо половината от респондентите са категорични, че трябва да има Закон за личния фалит, докато процентът на противниците му е много нисък”, допълни Сиркаров.
Владимир Сиркаров
“Важно е да се изследват причините, поради което потребителите изпадат в несъстоятелност - дали става дума за рисков профил или поради икономическата конюнктура в страната. Така ще може да се прецизират текстовете в законодателството, благодарение на което то ще е по-ефективно”, допълни адв. Деян Драгиев.
Деян Драгиев
Според експерта от СИПП Михаил Кръстев устойчив модел на законодателство в тази сфера е да се съобразяват интересите на всички замесени среди, както на длъжниците, така и на кредиторите.
“Такива са препоръките от страна на Международния валутен фонд, Европейската комисия и Световната банка. Анализите в сектора показват, че страните с ефективно законодателство по отношение на потребителската несъстоятелност са с по-високи нива на Брутен вътрешен продукт. Конкретно за България - въвеждането на работещ закон за личния фалит ще има положителен ефект върху брутния вътрешен продукт в размер до 3% и повишение на заетостта до 2%. Говорим за милиарди левове положителен ефект, ако законодателят си свърши работата качествено”, подчерта Кръстев.
Михаил Кръстев
“Балансът във финансовата система е много важен. Често забравяме, че освен длъжници, ние се явяваме и като кредитори на финансовите институции, чрез своите спестяванията. Затова вторичния дългов пазар трябва да работи в ясно регулирана рамка, съобразявайки се с правата на потребителите, но опазващ и интересите на кредиторите”, заяви експертът от СИПП Кузман Илиев.
Кузман Илиев
Икономистите подчертаха, че докладът не е законопроект, но е експертния документ, върху който трябва да стъпи всеки следващ опит за такъв, за да се избегне ситуацията, в която с опит да се свърши нещо положително, се нанася вреда на икономиката.
Последвайте канала на
Свързани новини
България U21 0:0 Турция U21, греда за гостите
България пред Рубикон в Люксембург
Супер терен за "лъвовете" в Люксембург
Испания и Португалия имат значими цели в днешния ден в Лигата на нациите
ЦСКА - София тренира без Исека, Бусато сложи маска на лицето си
Изумителен вратар отчая "петлите" на полупразния "Стад дьо Франс"
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Проверката на Главния инспекторат в МК откри системни нарушения и незаконосъобразно разходване на публични средства
15 ноември 202416:57
МИР коментира преместването на БАИ от новата сграда на ДПС - Ново начало
15 ноември 202416:52
Кирил Петков с питане към НСО по повод охраната на Пеевски
15 ноември 202417:25
Стойнев, БСП: Ако сега ГЕРБ и ПП-ДБ не намерят разбирателство, те стават излишни за българската политика
15 ноември 202417:39
Политолозите проф. Румяна Коларова и Слави Василев се скараха заради проекта на президента: Политическият пъзел изглежда заключен
15 ноември 202417:32
Проф. Стоянов: Поведението на Петков и Пеевски е омерзително
15 ноември 202415:55
Павлина Панова отново ще ръководи Конституционния съд
15 ноември 202416:23
Директорът на Народния театър: Два дни преди протеста предупредих, че ще има напрежение
15 ноември 202417:54
Установиха шофьорката, блъснала бременна жена в София и избягала
15 ноември 202417:25