-
19 октомври 2021 09:00
- 1298
- 3
По-голямата част от българите (особено по-възрастните) са скептични спрямо еврото. И честно казано, то има проблеми. Големи. Като всяка политически контролирана валута, то е манипулирано и позволява по-лесно задлъжняване при липса на граждански контрол над политическия нагон за харчене. Има обаче едно голямо “НО”.
Да инвестираш валутните си резерви в евро, де факто приемайки го за собствена валута (валутен борд) - и в това време да негодуваш срещу същото това евро, мислейки че си добре защитен от проблемите му… Това е наивност. Ако не и откровена самозаблуда, пише в анализ за Novini.bg икономистът от Съвета по икономически и публични политики Кузман Илиев.
Всъщност в борд към еврото ние взимаме най-лошото от еврозоната, в която на практика сме напълно интегрирани именно чрез борда през последните повече от две десетилетия. Отбележете, че левът днес е само паричен заместител за евро - но на стероиди и анаболи. Иначе казано, с по-висока инфлация от единната валута. И с още по-лоши икономически последствия.
Какво точно се случва? Нашата централна банка не създава евро, защото не е част от евросистемата - система, съставена от централните банки на страните членки на валутния съюз.
Всъщност “новото евро” е създавано и впръсквано през централните банки на евросистемата като тези в Париж, Франкфурт и Брюксел. Гражданите там купуват реални стоки и услуги на относително по-ниски цени, докато тези цени постепенно се увеличават - намалявайки реалните доходи на хората отдалечени от “центъра на печатането на пари”. Забелязваме видим трансфер на богатство към първите по веригата за сметка на по-отдалечените от паричните инжекции.
Изразено в реален пример: българинът от София, Бургас или Кюстендил купува гръцките домати в супермаркета си на по-високи цени от тези в Париж, Франкфурт и Брюксел. Представяте ли си? Това е безспорен факт и се забелязва от всеки, който е напускал пределите на милото ни отечество. А в икономическата наука това преразпределение на богатство се нарича “ефект на Кантийон”. И е типично онагледяване на концепцията за валутен империализъм: центърът експлоатира периферията. Затова тактически и стратегически е по-разумно да се придвижваш към центъра. Може да не ни харесват правилата на играта, но те са такива. “Новото” еврото достига при нас при видимо по-високи цени, изразени обаче в левчета.
Първите по веригата са облагодетелствани от по-ниските цени (белгийци, французи и германци), а по-отдалечените (българите) - губят покупателна сила. Икономисти и политици може да не разбират или нарочно да подминават темата, заигравайки се със страховете на хората, но гражданите я разбират отлично с джоба си. И особено по-младите - гласуват с краката си, напускайки България в търсене на по-добри перспективи и условия за живот.
А натрупаната инфлация от 2001г. досега е показателна: за еврозоната 37 процента, в САЩ - 55 на сто, при нас - 102%. Ако в началото на века в паричния съюз са ти трябвали 100 евро, за да купиш единица стока, днес ти трябват 137 евро. В долари, 100 преди днес са равни на 155. У нас, за да си позволиш стока, струваща 100 лв. преди, днес ти трябват повече от 200 л.в!
Към това можем да прибавим и феномена на “горещите пари”. При ниските лихви в центъра, спекулативни капитали се насочват към периферията (България) под формата на портфейлни инвестиции, надувайки страховити балони при акции и недвижимости. Впоследствие те рязко напускат страната ни, а сривовете са рекордни, както ясно видяхме през 2007-2009г.
Да не говорим, че без да са перфектни европейският банков орган и ЕЦБ, със сигурност е добре да има още един поглед при надзора на родните кредитни институции. А в процеса по влизането и участието ни в Банковия съюз през миналата година - този положителен ефект се засилва. Самото наличие на валутен борд не предотврати критично моменти като фалита на КТБ, да речем. И трябва добре да го помним.
Бордът свърши своята историческа роля - прекъсна печатането на пари през 1999г. и по този начин сложи белезници на големите дефицити на хазната. Но валутният съвет (както е правилно да се нарича бордът) е само инструмент, нищо повече. Реално, ако няма политическа воля да сме фискално отговорни и да не харчим повече, отколкото събираме като данъци - нищо не може да спре задлъжняването, а инструментът се обезсмисля.
Дори сега, въпреки борда, правителството ни емитира дългови ценни книги на отрицателна доходност, като същевременно трупаме дълг с бързи темпове. В еврозоната има фалирали страни като Гърция, но и фискално благоразумни като Германия и Прибалтийските. Всъщност у нас ключът за стабилността на публичните финанси и банковата система не е в института на борда, а в политиците. И както се вижда те честичко използват този ключ, развързвайки ръце си за харчлък. Затова и “бордовете” катастрофират почти навсякъде, където са били въвеждани.
За германците марката бе по-стабилна валута от сегашното евро. За нас и испанците обаче: еврото със сигурност е по-щадящата алтернатива откъм инфлация и цени. Ние в момента нямаме собствена парична политика и валутен суверенитет. Отказали сме се от тях пред 1999г., когато като лек срещу хиперинфлацията за “базова валута” приемаме немската марка, станала автоматично евро. И не, единната валута няма да ни направи по-богати - парите са само средство за размяна. Богатството ще генерираме с повече работа, спестявания и инвестиции. По-пряк път - няма.
Най-добрата алтернатива на коментираните възможности, рабира се, е “златен лев” - нашият лев да е обезпечен не с евро, а със злато. Защо? Защото тогава политическата манипулация по създаването на огромни количества от него действително ще е невъзможна или поне доста по-трудна.
Поне засега обаче тази тема я няма на масата, а стратегически трябва да избираме между две злини. Избор обаче трябва да има - и то максимално рационален, а не емоционален.
Последвайте канала на
Свързани новини
Лудогорец ухапа мощните баски, но обрат за 60 секунди го попари
Ботев (Пловдив) няма право на грешка срещу Локомотив (София)
Ще продължи ли победната серия на Арда и срещу Ботев (Враца)?
Везенков и Олимпиакос ще търсят реванш от големия си враг на европейската сцена
"Sportal.bg - подкаст" с гост Живко Петков (гледайте целия епизод)
Вълнуваща вечер в Лига Европа
Коментари 3
Добави2021.10.19 | 09:52
2021.10.19 | 09:44
Добави коментар
Водещи новини
Атанас Илков: Неуместно бе директорът на Народния театър да излиза пред протестиращите
08 ноември 202408:39
Директорът на Народния театър: Можем да съдим за провокация в спектакъла, когато сме го гледали
08 ноември 202408:10
Джон Малкович: Аз нямам право да цензурирам, дори протестиращите, моята работа е да режисирам
08 ноември 202408:46
Нападан и обиждан от протестиращи: Тео Ушев настоя вътрешният министър веднага да подаде оставка
08 ноември 202408:07
Балабанов: Не мога да гледам Народния театър по този начин. Имам много въпроси и към вътрешния министър
08 ноември 202408:19
"Сиела Норма": БНБ не произвежда, а доставя хартията, която разваля машините
08 ноември 202407:54
Жените в София треперят от бруталния изнасилвач, настояват за засилено полицейско присъствие
08 ноември 202407:41
Гражданки от "Слатина": Ако от полицията не се задействат, ще организираме хайки
08 ноември 202408:05
Шофьор катастрофира в стълб, издигнат насред кръстовище
08 ноември 202407:43
2021.11.15 | 15:52