Удрят ли ни бензиностанциите в количеството на горивото, което зареждаме?

  • 18 юни 2020 09:11

  • 4459
  • 8
Удрят ли ни бензиностанциите в количеството на горивото, което зареждаме?
© Pixabay

Зареждаш 22 литра, плащаш – 26! За това сигнализира зрител на Нова телевизия, който твърди, че е платил повече, отколкото резервоарът на колата му технически може да поеме. 

Удрят ли ни бензиностанциите в количеството на горивото, което зареждаме провери Георги Георгиев в рубриката „На твоя страна” по Нова телевизия.

Не рядко шофьори, при които е останало съмнение, че количеството гориво, налято в резервоара, е далеч по-малко от заплатеното, отиват на сервиз. При поредния сигнал зрител на Нова телевизия дори твърди, че е платил повече от вместимостта на резервоара на автомобила му.

Преди седмица Ангел Славов два пъти зарежда колата си с гориво на една от столичните бензиностанции. Автомобилът му е с газова уредба. Когато стига до касата обаче – остава неприятно изненадан.

„Едната бележка показва близо 25 литра, другата бележка показва 26 литра. Което е около 3-4 литра отгоре – няма как да се случи. Резервоарът по принцип съдържа до 22 литра газ”, обясни той.

Още на място търси обяснение и от самата бензиностанция защо отчетеното на бележката количество пропан-бутан е по-голямо от това, което технически може да побере резервоарът.

Подобни сигнали достигат и до Петролната и газова асоциация, която обединява големите вериги бензиностанции. От там обаче са категорични, че манипулиране на газ колонката е невъзможно.

„В 95 % от случаите това се дължи на дефект в газовата бутилка. Има един специален поплавък, който спира възможността да се напълни на 100 %. Само когато той е дефектирал, може да се напълни и повече в една газова бутилка. Става дума по-скоро за технически проблем, отколкото някакъв проблем с измерването на бензиностанциите”, обясни Светослав Бенчев от Българска петролна и газова асоциация.

Ангел обаче е категоричен, че колата му минава всеки месец профилактики, тъй като я използва и при работата си. И технически проблем в уредбата не може да има. От бранша съветват при съмнение, че са ударени в количеството, шофьорите веднага да подават сигнал до бензиностанциите.

„Когато един клиент има съмнение в заредените количества, първо може да поиска замерване на самата бензиностанция. Ако това не даде резултат – да говори със самата верига бензиностанция. Ако и това не помогне – накрая винаги остават и държавните институции”, обясни Бенчев.

 Оказва се, че нито една институция не контролира газовите уредби. А колонките с пропан-бутан се проверяват само по стикери от инспекторите на Агенцията по метрология дали са минали предварително технически замервания. Колко точно зареждаме, обаче, трудно може да се докаже. Още по-труден е контролът при качество на газообразните горива. 

Голяма част от сигналите, които идват до Асоциацията, са свързани именно с качеството на горивата. Преди дни прокуратурата възложи проверка за качеството на течните горива, както и на нормите за съдържанието на олово, сяра и замърсители в тях.

„Вместимостта е изписана на бутилката. Може да се види, че максималното запълване е 80%. Ако бутилката е монтирана както трябва, при бутилка с вместимост 40 литра, могат да се заредят максимално 32 литра – точно 80%”, обясни той.

Бутилките се оставят на 20% празни, това е свободен обем, който играе ролята на буфер. Ако той липсва, вероятността от експлозия е много голяма.

„Газовите бутилки са безопасни, когато са монтирани правилно. Газовите уредби са с предпазни клапани. Когато се вдигне температурата или когато се разшири обемът и се вдигне налягането, тези клапани го изпускат контролирано”, поясни Дунев.

Той е на мнение, че освен скъпо, презареждането на бутилката е изключително опасно.

Последвайте канала на

Novini.bg
4459 8

Свързани новини

Коментари 8

Добави коментар
Мизерия е в България

2020.07.02 | 18:31

8
В тая мизерна пумиярска дръжавааааа се краде от бедния народ
Сербез

2020.06.18 | 19:09

7
Пет години карам Зафира на газ бутилката ми събира 27,28 литра случвало се е да събера 32 но преди седмица без да е свършила газта събра 39 имам издаден сертификат показвам го на бензинжията той ми казва отивай касети искаш имат хора зад гърба си а ние на всяко зареждане плащаме 5до7лева на бутилка повече вместо да си купим на децата плодове например няма управия всичко се знае но се правят на гръмнати включително тези от контрола
Ванго

2020.06.18 | 10:08

4
А 10 литрова туба може ли да събере 12 литра бензин?
То е ясно

2020.06.18 | 14:44

6
бутилките да вода не са мярка за горива. относителните тегла са различни.водата е тежка
Смях

2020.06.18 | 13:09

5
Всеки лъже особенно големите вериги. На петрол газ взимам пищова преди да сам го сложил на гилзата колко ката отчита 20 ст. А газ не е пуснала. Газпром успяват в 27 литрова бутилка без поплавък да сипат 33 литра без колата да е изгаснала за газ
73

2020.06.18 | 10:02

3
Принципа на отчитане на газоколонките е на принципа на противоналягането когато зареждаш и видиш че от пистолета има капки (най често се уврежда умишлено челното уплътнения на пистолета) може да заредиш и 35литра в 20 литрова бутилка.Всеки си мисли колко ще изкапи половин- един литър, но тогава помпата отчита грешно.

2020.06.18 | 09:47

2
естествено, при бутилка с вместимост 28 л. ми зареждат 30 л., случвало се е и 35 л. да ми заредят
оцелял от "градежа" СДС-арски българин

2020.06.18 | 09:34

1
От къде седесаро-сикаджийските шайкаджии ще имат джобни пари за харчлък, ако не им плащат под масата,а за да им плащат,нали трябва от някого да се краде? Дали ще е от гориво,сирене,зеленчуци,плодове и пр. ,за тях е без значение.

Добави коментар

Водещи новини