НСИ: Предприемачите очакват спад в инвестициите

  • 14 ноември 2019 11:34

  • 202
  • 0
НСИ: Предприемачите очакват спад в инвестициите
© Pixabay

Инвестиционна бизнес анкета на Националния статистически институт (НСИ), проведена сред промишлените предприятия през октомври 2019 г., показва, че предприемачите очакват инвестициите през настоящата година да са с 10.5% по-малко в сравнение с предходната 2018 година. Това съобщиха от НСИ.

Според основните производствени групировки най-голям относителен дял в инвестициите през 2019 г. се очаква да формира производството на стоки за междинно потребление (40.5%), следвано от енергетичните и свързаните с водата сектори (23.7%) и производството на недълготрайни потребителски стоки (18.7%).

По данни от бизнес анкетата прогнозите за 2020 г. са за намаление на обема на инвестициите в промишлеността с 9.1% спрямо 2019 г., като около 34% от предприятията не планират разходи за придобиване на дълготрайни активи през следващата година. В структурата по основни производствени групировки отново производството на стоки за междинно потребление формира най-голям относителен дял - 37.6%. След него се подреждат енергетичните и свързаните с водата сектори и производството на недълготрайни потребителски стоки - съответно с 31.9 и 16.1%.

През периода януари - септември 2019 г. износът на стоки от България за трети страни нараства

По направление на инвестициите през 2020 г. с най-голям дял се очаква да бъдат тези за увеличаване на производствения капацитет - 39.3% от общия стойностен обем на инвестициите в промишлеността. На второ място, с 29.8% дял са предвидените инвестиции за заместване на износеното оборудване, следвани от тези за механизация или автоматизация на съществуващи производствени процеси и за въвеждане на нови производствени технологии - със 17.8%, и за опазване на околната среда, мерки за сигурност и други - с 13.1%.

По отношение на факторите, които биха повлияли върху решенията на мениджърите за инвестиции през 2020 г., преобладават позитивните оценки на въздействие („стимулиращо“ или „много стимулиращо“) при „търсене на продукцията“ , „финансови ресурси или очаквани печалби“ и „технически фактори“ . При групата „други фактори“ 28.4% от анкетираните посочват влиянието им като „стимулиращо“, 34.9% от тях се въздържат от оценка, а 25.6% отговарят, че факторът не оказва влияние

Последвайте канала на

Радина Лазарова
202 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини