-
19 май 2019 10:58
- 274
- 0
Специална структура се грижи за информационната и киберсигурността в групата от компании на ЧЕЗ в България, съобщиха от компанията.
Основната задача на екипа по киберсигурност е да гарантира, че мрежовата инфраструктура и информацията на дружествата от групата са защитени в съответствие с изискванията на националното и европейско законодателство чрез прилагане на доказано ефективни технически и организационни решения в областта на киберсигурността. "Глобалната мрежа и взаимосвързаните информационни и комуникационни технологии са станали основни компоненти на съвременния живот, донесли са много нови възможности за човечеството, отворили са нови сфери на бизнес, променили са както трудовия, така и личния ни живот.
Това ново пространство за онлайн комуникации обаче далеч не е анонимно и в никакъв случай не е безопасно. Защитата на ЧЕЗ в киберпространството е изградена от три компонента: правила и процедури; технологии и хора", е посочил Петко Марков, мениджър информационни технологии и киберсигурност в ЧЕЗ ИКТ България, по време заседание на Потребителския съвет към ЧЕЗ България, цитиран в съобщението.
С цел да се гарантира сигурността на мрежите и информацията всички служители на ЧЕЗ преминават през специално обучение по киберсигурност, в което се съдържат конкретни съвети и правила за повишаване на безопасността. Основните акценти от програмата бяха обсъдени с потребителските организации, които членуват в Потребителския съвет.
Потребителският съвет към ЧЕЗ в България е създаден през 2013 г. като консултативен орган, който да анализира и разглежда практиките, касаещи крайните битови клиенти на електроенергия пазар. Негови членове са най-големите потребителски организации - Комисията за защита на потребителите, Българската национална асоциация "Активни потребители", Федерацията на потребителите в България, Независим съюз на потребителите в България, Европейски потребителски център и Български потребителски център. В нея членуват експертни организации и представители на научните среди и по един представител на лицензираните компании на ЧЕЗ в България - ЧЕЗ Разпределение и ЧЕЗ Електро.
Сред основните 10 правила за повишаване на киберсигурността са :
Избирайте пароли, дълги най-малко 8, препоръчително е те да бъдат 10 знака; Не използвайте имена на близките си, дати на годишнини или обикновена комбинация от букви и числа, телефонни номера, прякори, дата на раждане, ЕГН и т.н.; Не съобщавайте на никой паролата си. Не я изпращайте по имейл и не я записвайте на лист, оставен до компютъра или залепен на монитора; За различните програми и сайтове използвайте различни пароли, за да защитите другите си профили, ако една парола е открадната.
Освен това специалистите по киберсигурност препоръчват когато създавате парола, да използвате както главни, така и малки букви, да включите няколко цифри и също символи, когато системата, в която се регистрирате го позволява. Никога не използвайте парола, която е същата, като потребителското име (username). Заразени (с вирус) програми често се разпространяват като нежелана поща, предупреждават те.
Ако не знаете от кого е имейлът, никога не сваляйте приложение и не кликвайте върху линкове.Специално внимание обръщайте на имейли, в които изпращач изисква да се регистрирате на някоя уеб страница и да актуализирате информация, напр. относно вашия профил. Не изтегляйте и не инсталирайте от интернет софтуер от неизвестен произход. Не слагайте в електронните писма поверителна/чувствителна информация, като например име за влизане или парола до системата. Електронната поща може да бъде прихваната/хакната от недоброжелател, предупреждават от Потребителския съвет.
Последвайте канала на
Свързани новини
Съветът на ЕС вече може да наказва извършителите на кибератаки
17 май 201913:44
Мария Габриел: Когато говорим за киберсигурност и изкуствен интелект, на първо място трябва да слагаме човека
04 май 201914:07
Мария Габриел: За първи път България получава финансиране от 1 460 000 евро за реакция при кибер инциденти
03 май 201911:24
Емил Радев: Кибератака срещу европейските избори би била удар срещу демокрацията
17 април 201910:51
Съвременните кибератаки са много разнородни, според експерти
16 март 201913:03
ЕК отделя 8 млн. евро за киберсигурността на Западните Балкани
09 юли 201914:22
Автоколона около Народното събрание срещу Стратегията за детето
04 юли 201910:54
ЧЕЗ прави реконструкция на подстанция "Фестивална" в София
10 юни 201916:20
Джанлоренцо Бленджини разкри какви са целите пред България през 2025 година
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
Руснаци напират за защитник на Левски
Крумовград ще пробва да открадне точки и от "Овча купел"
Георги Дерменджиев застава начело на Локомотив (Пловдив)?
България трябва да покаже различно лице срещу черногорците в Ботевград
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
НА ЖИВО: ГЕРБ с брифинг: Лидерска среща - само за кабинет
25 ноември 202411:59
Проданов: Възможно е правителство с ГЕРБ, но без Борисов начело - Пеевски трябва да участва във властта
25 ноември 202410:56
Нидал Алгафари за размяната на писма между ГЕРБ и ПП-ДБ: За да излезе тази информация, ни подготвят, че ще се договорят
25 ноември 202408:38
Брюксел: България сама ще реши за контрола по границата с Румъния
25 ноември 202412:02
Главчев изиска от министър Глушков решение в спешен порядък относно неизплатените премии на щангистите
25 ноември 202408:51
Отново не започна разпоредителното заседание по второто дело срещу Васил Божков
25 ноември 202410:45
Грипът започва рязко, а при COVID-19 симптомите са по-плавни
25 ноември 202409:47
Психично болен уби баща си и нападна майка си
25 ноември 202408:54
През 1979 г. той намира тялото на момиче в снега: 45 години по-късно ДНК показва, че е убиецът
25 ноември 202411:15