С европейски средства ще бъдат подкрепени стартъп компании

  • 20 декември 2018 12:16

  • 520
  • 0
С европейски средства ще бъдат подкрепени стартъп компании
© Pixabay

През следващите пет години под формата на дялово инвестиране ще бъдат направени вложения на европейски средства в развитието на 45 компании, които са в начален етап и работят в сферата на изкуствения интелект, финтех и блокчейн технологии. Целта е да бъдат привлечени в България големи международни инвеститори за създаване на нови работни места и развитие на брутния продукт от тази сфера.

Тази възможност е благодарение на подписаното днес в Министерството на икономиката оперативното споразумение за изпълнението на един от фондовете на инструмента за дялово финансиране Фонд за ускоряване и начално финансиране между Фонда на фондовете и финансовия посредник "Невек мениджмънт" - дружество, управлявано от "Некст Тех Венчърс". Споразумение бе подписано от изпълнителния директор на Фонда Светослава Георгиева и от Константин Петров, управляващ партньор във финансовия посредник.

Инструментът за подкрепа на предприятия в начален етап на развитие е с бюджет от 37.4 млн. лв, осигурен от оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност", който ще мобилизира частно съфинансиране и общият ресурс ще достигне 53.4 млн. лв. Светослава Георгиева обясни, че се предвижда да се инвестират средства в капитала на новосъздадени или съществуващи компании, като инвестициите ще могат да са до един милион евро, като те не представляват дълг, а придобиване на част от компанията, в която се инвестира. Константин Петров поясни, че в компаниите се влиза с различен процент, който винаги е миноритарен - между 20 и 35 на сто. Нашите частни инвеститори са големи компании от Швейцария, САЩ и български партньори, които ни подкрепят повече от десет години във фондовете "Невек" 1 и "Невек" 2, каза Петров.

Той изтъкна, че досега по "Невек" 1 са инвестирали в осем компании, като са продадени пет, а три малки са били спрени.

По "Невек" 2 са инвестирани в 14 компании, някои от които работят на 4 континента, а общата заетост, създадена по този начин, е за 2000 души. Той обясни, че подборът на компаниите за бъдещо дялово инвестиране става според иновативността на продуктите и услугите, бизнес плана, степента на развитието им, прави се оценка на стойността на компанията и се преценява от каква инвестиция има нужда, като чрез увеличение на капитала се придобива съответният дял от компанията. Възможни са и следващи етапи на увеличение на капитала и привличане на следващи инвеститори.

Ако животът на един фонд е около десет години, то инвестиционният период е пет години, три години са за развитие на компанията, след което е времето за привличане на стратегически финансови инвеститори, които да поемат следващия етап на развитие на фирмата, разказа Петров. Заместник-министърът на икономика Лилия Иванова, която присъства на церемонията по подписването на споразумението, посочи, че се очаква през 2019 г. да бъде постигната "98 на сто утилизация на ресурса по оперативната програма".

Изпълнителният директор на Фонда на фондовете Светослава Георгиева също потвърди, че следваща година ще е на оперативната програма. Ще започнат работа още два дялови фонда за стартиращи компании, а скоро приключва процедурата за Фонд рисков капитал, а през следващата година и за Фонд мецанин, който ще първи по рода си в България. Освен това започва и подготовката за следващия програмен период.

Последвайте канала на

Novini.bg
520 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини