Инспекцията по труда проверява как върви санирането

  • 10 ноември 2015 11:47

  • 1629
  • 0
Инспекцията по труда проверява как върви санирането
© Булфото

Главна инспекция по труда подготвя инспекционна кампания във връзка с началото на масовото саниране по проект "Национална програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради" на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Това съобщиха от пресцентъра на ГИТ.

ГИТ обръща внимание, че въженият достъп е изключително рисков и трябва да бъде избиран като способ за дейностите по саниране само в краен случай, когато не е възможно да се използва никакъв друг по-сигурен начин за работа.

Техники за въжен достъп са характерни най-вече за краткосрочни работи, когато не могат да се използват повдигателни платформи поради височината на работното място или неравния терен, а монтирането на скеле не е оправдано, отбелязват от ГИТ.

От Инспекцията предупреждават, че въженият достъп е един от най-рисковите за падане от височина, което е сред основните причини за трудовия травматизъм. За да се сведат рисковете до минимум, е важно всяко работно място, което се намира на височина повече от 1,5 м, да се обезопаси срещу падане. Затова при кампанията на санираните обекти инспекторите ще установяват дали са предвидени мерки за защита срещу падане от височина.

Инспекторите ще проверяват дали въжената система е двойно осигурена чрез най-малко две поотделно закрепващи се въжета - основно и предпазно. Въжетата трябва да са с подходяща защита, за да се избегне тяхното повреждане. Ще се проверява и за предпазни средства за изкачване и слизане и наличието на самоблокираща система.

Всеки работещ трябва да е снабден с обезопасителен колан, свързан с обезопасяващото въже. Рискът от падане или изпускане на инструменти трябва да се сведе до минимум, затова се изисква малките инструменти да са прикрепени към коланите на работещия, а за по-големите да се използва отделна система за окачване.

Цялата екипировка при работа с въжета е важно да премине предварителна проверка за годност.

Практиката за работа чрез достъп с въжета е сравнително нова, въведена е от алпинисти, планински водачи и спелеолози през 70-те и 80-те години на 20-и век, припомнят от ГИТ.

Последвайте канала на

1629 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини