ДКЕВР: Трябва баланс между инвеститори и обществен интерес

  • 25 май 2011 11:33

  • 1835
  • 0
ДКЕВР: Трябва баланс между инвеститори и обществен интерес
©

Трябва да се търси баланс между интереса на инвеститорите и обществения интерес при определяне преференциалните цени на енергията от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Както са направени цените, сме много близо до този баланс. Това каза председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семердиев на обществено обсъждане за определяне на цените.

Красимир Костадинов от Българо-японската асоциация за вятърна и фотоволтаична енергия посочи, че докладът на ДКЕВР е на база теоретични данни. Не се знае какво е основанието в рамките на месец и половина да се промени цената за изкупуване на фотоволтаична енергия.

По думите на Костадинов – чрез приемането на новия закон не са се подобрили рисковите фактори за инвеститорите в България, а напротив – обстановката е по-рискова. В района на Североизточна България, където са съсредоточени повечето ВЕИ на какво основание се отчита, че тези мощности ще работят, попита Костадинов. Той смята, че определените цифри за изкупуване означават инвеститорите да се оттеглят от пазара.

„Законът внася много противоречия, тъй като създава условия за ограничение. Новите проекти са спрени за 1 година. Това е скрит мораториум. Сега действащите инвеститори също трябва да се оттеглят или да понесат рискове”, заяви Костадинов.


Семерджиев уточни, че става въпрос за изкупуване на енергия от ВЕИ на преференциална цена. „Надявам се, че поне най-добрите инвеститори ще продължат да инвестират в България”, подчерта председателят на ДКЕВР.


От Българска асоциация за вятърна енергия също са на мнение, че след приемане на новия закон балансът за рисковете е променен, а рисковете за инвеститорите стават много повече.


Венцислав Киряков от Асоциация на производителите на екологична енергия коментира, че цените не са преференциални. Това може да стане, ако нормата на възвръщаемост е 20%, но в момента тя е 9%. В края на годината, съгласно директивата, трябва да отчетем енергия от ВЕИ над 10%, а в момента процентът е под 8. Киряков поиска ДКЕВР в следващия регулаторен период да даде същите критерии и за малките ВЕЦ. По повод методиката за определяне на преференциални цени – той смята, че не е ясно защо са определени точно тези цени. Киряков отбеляза, че е необходима ясна методика, както и да бъде определен коефициент на индексация.


Боян Къшаков от Енергопро България и председател на Асоциация „Хидроенергия” изтъкна, че при водните централи ресурсът се закупува, като цената му върви нагоре. Той поиска да има механизъм, който да компенсира инвеститорите в такива инсталации.


Стоян Денчев, председател на Екоенергия обясни, че преди е имало фиксиран срок за ВЕЦ-овете, но в новия доклад няма такъв срок. Той подчерта, че е предвидена 2% инфлация, а прогнозата е 5,3%. Денчев попита дали е отчетена цената на капитала. Ангел Семерджиев уточни, че не е необходимо да има срок, тъй като става въпрос за такива мощности, които ще се изграждат след влизането в сила на закона, а не за вече съществуващи централи.

Последвайте канала на

Десислава Станева
1835 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини