-
16 юли 2014 10:22
- 2984
- 1
Наша топлоелектрическа централа се готви да даде 22 млн. евро на Китай, научи "Стандарт".
Става дума за държавната ТЕЦ "Марица-изток 2". Закъсалото дружество ще подпише меморандум, с който от сметките му ще изтекат близо 50 млн. лв. Те ще бъдат преведени според проекта за меморандум за разбирателство, с който "Стандарт" разполага, с китайската фирма "Джъдзян Джеда Инсигма груп ко" към договора за изграждане, доставка, монтаж и оборудване на сероочистващата инсталация на блокове 5 и 6.
Очаква се меморандумът да бъде подписан до дни, като предвижда в продължение на 85 дни "Марица-изток 2" да плати на изпълнителя - китайската фирма, 45 милиона лева и да не претендира повече за незавършени по договора работи и дефекти по сероочистките на блоковете. Парите обаче няма да отидат за строителство и извършена работа. Те ще потънат в един търговски спор, от който в крайна сметка сме платили едни 85 млн. евро, загубили сме още 7,5 млн. евро безвъзмездна помощ от Европа и сме глътнали вода с още 8,5 млн. евро, които е трябвало да искаме от същата китайска компания, но ние доброволно сме им ги подарили.
В тази сага ясен е само финалът - плаща държавата в лицето на теца. Ерго, всички ние като данъкоплатци. По стара традиция това се случва в 12 без пет, седмици преди оставката на кабинета. И в началото на мандата на служебното правителство, което трябва да търси пари, за да спасява закъсалото дружество.
КАКВА Е ИСТОРИЯТА
Началото е от първата половина на 2006 г. Европа иска да сложим сероочистка на комините на тецовете, за да спазим екологичните изисквания за състоянието на околната среда. И ни дава пари за това. С безвъзмездна помощ от 36,16 млн. евро от програма ИСПА, заем от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) на стойност 34 милиона евро и собствени средства централата стяга търг. За да е честно и европейско, той е по правилата на ЕБВР. На 6 юни 2006 г. започва предварителният подбор на участници. Поканени са четири фирми, всички обаче дават по-високи оферти от очакваното и наддаването се проваля.
На 21 февруари 2008 г. е обявен нов търг, без предварителен подбор на кандидатите. Участници са консорциум "Идреко-Инсигма" (Италия/Китай), "Рафако" (Полша) и "Алстом Пауър Италия" (Италия). Този път търгът е успешен, цените са с 30 на сто по-ниски, а победител е китайско-италианското сдружение. Мотивът - по-ниската цена.
Следват обжалвания пред Комисията за защита на конкуренцията и Върховния административен съд, които са в полза на теца и МОСВ.
Договорът е подписан на 12 декември 2008 г., страни по него са ТЕЦ "Марица-изток 2" ЕАД, консорциум "Идреко-Инсигма" и МОСВ.
Срокът, в който комините трябва да спрат да пушат, е 1 септември 2011 г., планират се 150 нови работни места.
РЕАЛНОСТТА
Очакванията са едно, реалността е друга. На 30 декември 2011 г., три месеца след изтичане на крайния срок, ТЕЦ "Марица-изток" гордо обявява: "Завърши изграждането на абсорбера на блокове 5 и 6 и успешно бе подаден димен газ към съоръжението." Тръбният зов на фанфарите обаче звучи леко фалшиво. От съобщението се разбира, че проектът вече е на стойност 85,6 млн. евро, а финансирането е изцяло от приходите на централата.
ПАРИ ОТ ЕВРОПА
Страната ни е загубила пари от Европа, тъй като проверка на ОЛАФ - европейската служба за борба с измамите, е показала големи нарушения.
Разследването на европейците е показало, че китайско-италианският консорциум "Инсигма-Идреко", който спечели търга през 2008 г. с оферта от 85,6 млн. евро, е представил неверни индустриални референции - сведения за опита си в изграждане на такива съоръжения. Поводът за това е жалбата на "Алстом", който претендира, че "Инсигма" незаконно е използвала негова технология, за да спечели търга.
В резултат на това Европейската комисия и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) са прекратили финансиране за 36 млн. евро безвъзмездно от ИСПА и заем от 34 млн. евро за сероочистката на "Марица-изток 2".
Строителството обаче е продължило - с теца, става ясно от кратко съобщение от лятото на 2012 г. на сайта на централата. "Поради виновно неизпълнение на договора в края на 2012 г. ТЕЦ "Марица-изток 2" ЕАД отстрани от строителството италиано-китайския консорциум "Идреко- Инсигма", в който са включени "Джъдзян Джеда Инсигма груп ко" ЛТД (Китай) и "Идреко-Инвест" АД (Италия) с подизпълнител българската компания "Енергоремонт холдинг".
Изпълнителят не спази датата за завършване на обекта, а именно 29 април 2012!
Как и кога 21 септември 2011 г. е станало 29 април 2012 г. - не е ясно. Защо държавата не е защитила интереса си - също.
Обезщетения няма. Виновни - съвсем. Междувременно в правния мир е останала само китайската фирма, тъй като италианците от "Идреко" са се оттеглили от проекта.
На този фон подписването на меморандум с компанията "Джъдзян Джеда" изглежда, меко казано, странно. Подобно споразумение може да срути финансово централата, която в момента е в изключително затруднено положение заради блокираните сметки в поставената под особен надзор КТБ, твърдят специалистите. И която спешно търси кредитор, за да може да издължи заплатите на 2500 работници и служители.
Въпреки това някой с лека ръка дава 22,5 млн. евро и се отказва от още близо 16 млн. евро неустойки, които може да претендира от китайците. Не е решен въпросът с претенцията на компанията "Алстом", която търси от теца 2 848 378,61 евро за незаконното използване на негова технология, софтуер и ноу-хау от страна на китайската фирма. С меморандума не е уреден и въпросът за претенциите на Европейската комисия относно извършена измама от "Инсигма". С доклада се иска от България връщането на сумата от 7 500 000 евро безвъзмездна помощ, отпусната по Кохезионния фонд на ЕС. Така на практика отговорен за връщането на тази сума на ЕС ще бъде крайният бенефициент - ТЕЦ "Марица-изток 2" ЕАД.
Кой и кое налага подобен ход в момента, когато Българският енергиен холдинг, принципал на ТЕЦ "Марица изток-2", е с току-що назначен нов изпълнителен директор? Кой, кога и с кого е съгласувал или по-скоро диктувал клаузите на меморандума, питат експерти.
В крайна сметка от принципала зависи дали ще откажат подписването на скандалния меморандум днес.
Последвайте канала на
Свързани новини
ЦСКА - София увеличи драстично капитала, за да реши сериозен проблем - собствениците наливат нови 20 млн. лева в клуба
Усик отново подчини Фюри и вече няма какво да покорява
Кметът на София подписа договора за "Герена"
Неделно дерби в Ботевград
Ето кой е най-вероятният следващ съперник на Александър Усик
Тайсън Фюри: Може би ще се бия отново, но е възможно да не се случи повече
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
На конференцията на ДПС: Новото начало е факт, предстоят да се случат още много хубави неща за хората
22 декември 202412:10
Вътрешният министър: Няма да се откажем от издирването на 13-годишния Николай
22 декември 202412:46
Златанов: Готови сме да посрещнем предизвикателството за опазване на границите по нов начин след приемането ни в Шенген
22 декември 202412:23
Орбан: Унгарска компания иска да купи „Лукойл-Нефтохим“
22 декември 202411:18
Министър Найден Тодоров в "Пирогов": Скоро пак ще съм на въртележката
22 декември 202412:29
Етнолог: На Бъдни вечер не се събираме да ядем и пием
22 декември 202413:14
Путин: Русия е готова да нормализира отношенията със САЩ, но без да накърнява интересите си
22 декември 202412:47
Защо руският генерал Игор Кирилов беше легитимна мишена за Киев
22 декември 202413:13
Жълт код за валежи в 9 области
22 декември 202412:41
2015.03.03 | 20:03