-
27 юни 2013 16:24
- 2405
- 0
Да бъдат проучени възможностите за изграждане на малки водноелектрически централи винтов тип от двете страни на границата между България и Сърбия предвижда проект "Подготовка на реките за прилагане на опазващи околната среда източници на възобновяема енергия - РЕКИ". Той е съфинансиран от Европейския съюз чрез Програмата за трансгранично сътрудничество по ИПП "България - Сърбия".
Водещ партньор е Минно-геоложкият университет "Св. Иван Рилски" в София. Негови партньори са Факултетът по безопасност на труда в Нишкия университет в Сърбия, Пернишката търговско-промишлена палата и Регионалният екологичен център за Централна и Източна Европа - клон България. Проектът цели да насърчи и увеличи използването на възобновяеми енергийни източници чрез предоставяне на методическа и техническа подкрепа, които ще привлекат потенциални инвеститори в областта на трансграничното сътрудничество. Ще бъдат анализирани перспективни участъци на реките Нишава, Ерма и Струма, Власинско езеро в Сърбия и яз. "Пчелина" край село Ковачевци, като потенциални обекти в разработването на водноелектрически централи.
Малките винтови централи отсъстват в региона на Сърбия и България, обясни на пресконференция днес ръководителят на проекта Камен Рангелов. Според него те са много ефективни, защото могат да бъдат изградени в урбанизираните зони на градовете, без да се правят прагове на реките. Мощността им е от 5 до 500 киловата, за 7 - 10 години инвестицията се връща. При 15 процента от изчисленото ниво на водата се постига 74 процента ефективност, каза още Рангелов. По думите му, цената на мегават е конкурентна - 70 - 80 лв., което гарантира добра възвращаемост.
Процедурата за изграждане на такива микро ВЕЦ-ове у нас е същата, както и при строителство на големи централи, затова просто ги няма, смята Рангелов, цитиран от БТА. В рамките на проекта специалистите ще проучат и очертаят разликите в правната и институционална рамка за възобновяема енергия в България и Сърбия. Ще бъде направено сравнение на съществуващите видове водни турбини и потърсено най-доброто решение от гледна точка на енергийна ефективност, икономически, екологичен и социален аспект. Хидрогеоложкото проучване на трите реки и двете езера ще бъде съпътствано с анализ на съществуващата инфраструктура в близост до тях, антропологични и екологични изследвания. Всички проучвания ще се извършат паралелно от двете страни на границата.
Ще бъде изработен наръчник за потенциалните инвеститори на три езика, указващ най-добрите места по трите реки, язовир "Пчелина" и Власинското езеро за изграждане на малки ВЕЦ-ове. Изпълнението на проекта ще продължи една година. Бюджетът му е 186 262,95 евро.
Последвайте канала на
Свързани новини
Очаквайте на живо: Кубрат Пулев в "Гостът на Sportal.bg"
Макс Верстапен отново покори Формула 1, Ръсел с доминанта победа във Вегас
ЦСКА - София и Лудогорец в лют двубой, планина от точки ги дели
Здрав сблъсък в Бистрица между ЦСКА 1948 и Черно море
Светослав Дяков си спомни за победата над Лацио: Това бе един от най-трудните моменти за мен във футбола
Барселона се срина на "Балайдос" за пет минути въпреки аванс от два гола
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Балабанов разкри ще подкрепи ли ИТН ген. Атанасов за шеф на НС
24 ноември 202409:27
Иван Демерджиев: МВР е превзето
24 ноември 202410:25
Симеон Дянков: Поне с две години се отдалечаваме от еврозоната
24 ноември 202410:40
Получим ли "Да" за "Шенген" - от 1 януари пътуваме за Гърция без проверки, премахват всички бариери
24 ноември 202410:08
Димитров: Всички, които не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата. И ние ще ги водим
24 ноември 202410:28
Тежката катастрофа на „Тракия“: Говори лекарят, оказал първа помощ на ранените
24 ноември 202409:16
Пожар в цех за пелети в Старозагорско
24 ноември 202409:43
Ангела Меркел не мисли, че е отговорна за войната на Путин в Украйна
24 ноември 202409:38
Земетресение удари Вранча
24 ноември 202409:34