Икономист: Замяната на частния монопол с държавния не е решение

  • 24 февруари 2013 08:42

  • 1237
  • 4
Икономист: Замяната на частния монопол с държавния не е решение
©

На всички има стана ясно, че замяната на частния монопол с държавния не е решение при проблемите с ЕРП-та. Трябва да се направят промени в  структурите на енергийния микс. Да, много е трудно, но може да се случи. ДКЕВР може да намали цените за крайния потребител, но това ще избие някъде. Например в НЕК - защото там вече има една отворена дупка заради АЕЦ"Белене". Това заяви икономистът Петър Ганчев в предаването "Тази неделя".

Технически Симеон Дянков може да е служебен премиер, но това може да взриви улицата, допълни още той.

Емил Хърсев е на мнение, че е естествено Дянков да оглави този пост. Не е лесна работа да се поеме тази система, смята още икономистът Хърсев. На въпрос дали може да се повтори кризата от 97, той заяви, че няма да ни дадат заеми, за да си ги харчим, това е сигурно.

Последвайте канала на

1237 4

Коментари 4

Добави коментар
БЪЛГАРИН

2013.02.26 | 12:30

1
Най-важната задача на държавата е да се бори с монополите и да защитава конкуренцията на пазара. Как да стане това? 1 вариант: чрез санкций: Най-простия и сравнително некадърен начин на управление - "УВЕЛИЧАВАШ ДАНЪЦИТЕ НА МОНОПОЛИТЕ НА 50 %" и заявяваш, че "КОГАТО ВЕЧЕ НЕ СА МОНОПОЛИ ЩЕ ИМ НАМАЛИШ ДАНЪЦИТЕ". Или във варианта на ЕК: налагаш ежедневна глоба на държавата докато не премахне монополите. 2 вариант: умен начин на управление: 1. ЗАКРИВА се ДКЕВР (центъра на корупцията в енергетиката) 2. Изкупува средата за доставка на ел. енергията (мрежата НН) от ЕРП. 3. Създава условия за развитие на конкурентен пазар на ел. енергия на дребно. Как да стане това? ПРЕФЕРЕНЦИИ: Безплатен лиценз за търговия с енергия на доказани на европейския пазар фирми. Намалени такси за пренос по мрежата НН: Ако сега тази такса е около 17%. 5 % от нея е корупционна такса към ДКЕВР. Остават 12% необходими за подръжка на мрежата и заплати на авариини екипи. Първата година правителството заявява: "ПРЕЗ 2014 ГОДИНА ДЪРЖАВАТА ЩЕ ПОЕМЕ 10% ОТ ТАКСАТА НЕОБХОДИМА ЗА ПОДЪРЖАНЕ НА МРЕЖАТА НИСКО НАПРЕЖЕНИЕ". Остават едни 2% които търговците на дребно трябва да плащат. Примерно фирма която иска да издаде ваучери за ел.енергия за 100 000 лв. трябва да плати 2 000 лв. такса на държавното енерго. От къде държавата да вземе пари за да плати своите 10%? Населението плаща 20% ДДС за ел. енергия. НАП прибира 10% в бюджета, а останалите 10 % се връщат в енергото. Това важи само за 2014 г. През 2015 г. се предполага, че на пазара ще има вече около 10 фирми предлагащи ваучери за ел. енергия. Правителството заявява: "ДЪРЖАВАТА ПРЕЗ 2015 Г. ЩЕ ПОЕМЕ САМО 5 % ОТ ТАКСАТА." таксата за фирмите става 7 %. Така една истинска държава може УМНО (чрез данъчната си политика) да стимулира конкуренцията на пазара. На по-късен етап (след 2020 г.) държавата може да приватизира енергото при едно много важно условие: НА КОМПАНИЯТА КОЯТО КУПИ ЕНЕРГОТО НЕ ТРЯБВА ДА И СЕ ДАВА ЛИЦЕНЗ ЗА ТЪРГОВИЯ С ЕЛ.ЕНЕРГИЯ.
IKL

2013.02.26 | 12:31

2
Петър Ганчев е икономист колкото Емил Хърсев космонафт...

2013.02.26 | 12:32

3
Toя дришльо кой му каза,че е икономист?Абсолютен некадърник!Явно му плаща някой за да говори глупости.

2013.02.26 | 12:33

4
Айде пак пуснаха лумпенизирани "икономисти" да ни промиват мозъците. "Не може това, не става онова..". Какво не може, бе зубър деформиран- ПРЕНОСЪТ Е ПО-СКЪП ОТ ТОКА, бе! Това е ИЗМАМА! Няма доживот да хрантутим престъпниците! Всичко може, народът ще ви срине- да дойде някой който може!

Добави коментар

Водещи новини