Производителят на мед Фатме Наим: Колегите са отчаяни, държавата се подигра с нас

  • 31 октомври 2024 13:53

  • 1161
  • 0
Производителят на мед Фатме Наим: Колегите са отчаяни, държавата се подигра с нас
© Pixabay

Какви са последствията за пчелните семейства от сериозното засушаване, обхванало Лудогорието през втората половина на лятото?

"Активният сезон за пчелите уж тръгна добре, но още през май започнаха валежи и то точно, когато трябваше да събират акациев цвят. Това доведе до много слаби добиви на места, на други до пълна липса на акациев мед. Така да се каже, това беше първия удар, който природата ни нанесе с началото на активния сезон. След това дойде и тримесечното засушаване, което почти ни довърши и уби", коментира в интервю за ekip7.bg производителят Фатме Наим от Кривня, която отглежда над 150 кошера с пчели.

"В моето пчелно стопанство природните аномалии и лоши обстоятелства доведоха до спад на добива на мед с близо 50 % в сравнение с предходните години. Причина за това са ранното изсъхване на цветята и цвета по дърветата, което доведе до липса на прашец и нектар, от които пчелите се хранят и правят мед. Все още за този сезон няма сериозно търсене от търговци на мед и медни производни като восък, прополис и пити. Изкупната цена е повече от обидна за непосилния труд, който полагаме- 3.80 – 4.00 лв/кг за конвенционалния мед и 4.40 – 4.50 лева за биологичния мед", оплака се Наим.

Пчелари изоставят пчелини в Кюстендилско, изкупуват меда им за 3 - 4 лева

"Имам много познати колеги, които отчаяни от многогодишната подигравка на държавата с нас производителите и по-точно от липсата на държавна политика и регулация на цената, продават цели пчелини и кошери на смешни цени, само и само да се отърват. Инфлацията, трудният пазар, лошите метеорологични условия и разходите по изучаване и отглеждане на деца накараха много мои млади колеги да се откажат от пчеларския занаят и да се захванат с друга професия. Допълнително ни убива вносът на мед от Украйна, който влиза на ниски цени и ние не можем да продаваме дори на себестойност, камо ли да калкулираме печалба", обобщи печалната ситуация тя.

"Субсидирането на производството на мед у нас и в останалите страни от ЕС е корено различно. За 2024 година получихме по 10 лева субсидия на кошер и това е помощта на държавата към нас досега. Обещаха до края на септември още един транш от по 10 лева заради вноса, но до момента такъв превод няма. За лошите метеорологични условия не вярвам да дочакаме помощ. Чак не ми се говори при подобни обстоятелства какви субсидии получават колегите ни в Германия, Турция и Белгия, с които редовно кореспондирам. Просто няма база за сравнение. Искам от мое име и от името на българските си колеги да призова държавните мъже да решат проблема с изкупните цени, да спрат вноса от Украйна, да коригират помощта за производителите на мед с подобаващи субсидии, ако искат все още в България да има пчеларство и български мед. В противен случай ще купуваме чуждия мед, който често е със съмнително съдържание, и ще разказваме на децата си, че някога и у нас се е произвеждал чист пчелен мед", предупреди Наим.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
1161 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини