Затруднена пролетна сеитба в Добрич

  • 02 април 2024 11:02

  • 491
  • 2
Затруднена пролетна сеитба в Добрич
© Novini.bg/ Canva

Пролетната сеитбена кампания на зърнопроизводителите в Добруджа започва в условията на продължителното засушаване и екстремно високи температури. Земеделците намаляват торовите и сеитбените норми предвид неблагоприятните метеорологични условия. Запасите от влага в почвата са много под нормите за този период на годината, което затруднява развитието и на пшеницата.

Надеждите зимата да бъде благосклонна към насажденията по полето и да осигури достатъчно влага на почвата си отиде, а с настъпването на пролетта и необичайно високите температури за края на март и началото на април притесненията на земеделците стават все повече и все по-основателни. Полезните ходове при производството под открито небе в момента не са много, но земеделците ще се възползват от тях, посочи председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова.

Историческа стъпка за българското земеделие след 10-годишни усилия на НАЗ

Според Жекова част от колегите й ще започнат да прилагат и така нареченото консервационно земеделие, тоест опазване на самите почви и влагата в тях. Неудобството при този вид обработка е, че изисква смяна на голяма част от инвентара, което от своя страна е свързано с огромни разходи.

По данни на Добруджанския земеделски институт Генерал Тошево количеството на валежите от октомври до февруари включително е 205.4 литра, като тези през първите два месеца на тази година са много под средните норми. Същият период се характеризира и с високи температури, като през октомври те са били 32.9, а през февруари 19.9 градуса.

Засушаването през есенно-зимния период, съпроводено с високи температури, е безспорен факт за Южна Добруджа през последните няколко години. Това буди тревога сред земеделските стопани, особено след реколтната 2019/2020 г., когато добивите при пшеницата варираха от 75 до 130 kg/da, показва още анализът на проф. Иван Киряков от Земеделския институт.

Мерките, които трябва да се вземат на фона на посочените климатични промени при зърнено-житните култури, са свързани преди всичко с оптимизиране на сеитбените и торови норми, категоричен е той.

Сеитбените норми ще бъдат намалени и в стопанството на Мария Дикова, обработваща 6 000 декара земя в землищата на общините Балчик и Каварна.

Аналогична е ситуацията в стопанството в община Тервел и на Вероника Чалъкова. Измереното при тях влагозапасяване на 25 см дълбочина в почвата е около 30%, което е крайно недостатъчно за началото на сеитбената кампания.

По думите на Радостина Жекова всеки, който е част от този бизнес, вече си е дал ясна сметка каква е реалността и никой не храни илюзии, че настоящата стопанска година ще е по-добра от предходната.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
491 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2024.05.25 | 05:31

2
❤️ Г­­о­­­р­е­щ­и­ ­м­о­м­­­и­­­ч­­­е­­т­­а­­­ ­­­в­­и­­ ­о­­ч­­а­­к­в­а­­т ­­­-­ X­1­­8­.­­­F­­­U­­N

2024.04.02 | 15:54

1
Луд ceкc няколко часа, силна еpeкция, ярки оpгaзми, много cпеpмa и повишен тeстoстеpон и безoпаcно на всяка възpaст! Не пpопyскайте шансa да напpавите секса си незабpавим-----> do.my/bmaca

Добави коментар

Водещи новини