-
10 февруари 2020 10:04
- 327
- 0
Държавен фонд "Земеделие" започва работа по изграждането на компенсационен фонд за обезщетяване на земеделските производители от постъпили неблагоприятни климатични събития. Изпълнителният директор на ДФЗ Васил ГрудевВасил Грудев е роден на 5 май 1980 г. в гр. Пловдив. Възпитаник е на Френската езикова гимназия в град коментира за БНР, че очакванията са този фонд да започне да функционира до година-две.
„Идеята е пионерска. Статистиката ясно показва, че неблагоприятните климатични събития в земеделието се засилват и вървят нагоре. Това важи както за земеделието, така и за животновъдството. Рискът на тази икономическа дейност, защото това е една фабрика на открито, става все по-висок. Това е безспорен факт. На второ място, трябва да си дадем сметка, че нашите земеделски стопани, най-вече зърнопроизводителите, категорично се противопоставиха на идеята за задължително застраховане чрез изменение в съответното законодателство. Разликите (с компенсационния фонд - б.р.) са няколко. На първо място, компенсационният фонд ще функционира в рамките на ДФЗ. В него нашите земеделски стопани ще могат да участват на изцяло доброволен принцип – по желание. Вноската в момента е етап на изчисления. Тя зависи както от размера на площите, така и от вида на съответната култура. Най-високата ставка на декар следва да бъде на тези култури, от които доходността на декар е най-висока - трайните насаждения и зеленчуци", посочи той.
„С общото заявление, което подават за кандидатстване по схемите и мерки за директни плащания на площ всяка година, земеделските стопани ще могат да посочват и тези площи, с които желаят да се включат в компенсационния фонд“, обясни Грудев.
Той подчерта, че стопаните могат да не платят за цялата площ, а само за част от нея. „Решението, което сме взели с МЗХГ, е земеделски стопанин, който не участва по тази доброволна схема, да няма право да кандидатства и да иска обезщетяване за напълно пропаднали площи. Досега държавата компенсираше 100% пропаднали площи. Затова отиваха около 5 милиона на година, стигало се е и до 10“, обобщи Изпълнителният директор на ДФЗ.
„30% щета върху площите или 50% щета върху дохода от съответните площи. Мъчим се да свалим границата до едно разумно ниво“, коментира Грудев.
„Парите се акумулират от 3 пера. На първо място, са тези доброволни вноски от страна на земеделските стопани. На второ място, са средствата от съществуващата към момента държавна помощ за обезщетяване на пропаднали площи, които автоматично ще бъдат налети в капитала на този компенсационен фонд. На трето място - най-важният елемент, който е и най-сериозен финансов елемент - са средства от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) по мярка „Управление на риска“. Такава мярка съществува в европейската регламентация и към настоящия период. На чисто бюджетно ниво имахме предвидени 36 милиона евро през настоящия програмен период за тази мярка, но тя не е стартирала поради липсата на самоучастие от страна на земеделски стопани в нещо като взаимоспомагателен фонд….Настоящото забързване се дължи на нашата амбиция от 1 март 2021 г. кандидатстването да започне чрез общото заявление за директни плащания на площ“, каза Грудев и подчерта, че в този период ще има и значителни законови промени", подчерта експертът.
„Ако никой не участва в него, той няма и какво да изплаща на когото и да било. Но, в крайна сметка, ако просто никой не участва в подобен фонд, държавата няма да изплаща помощи за напълно пропаднали площи и този ресурс ще бъде генериран“, увери Васил Грудев.
„За първата година от прилагане, ще стартираме с градушките. През втората година той ще започне да покрива и обезщетения за осланяване. На третата година амбицията ни е да започнем и обезщетяване за суша“, каза Изпълнителният директор на ДФЗ.
"Тя вече ще действа като контрагент на ДФЗ. В случая, за да пазим нашите и на нашите контрагенти интереси, ние ще сключим съответните договори с Агенцията. Тя ще се издържа през тези кумулирани средства. Това е и другата основна цел на компенсационния фонд. Знаете, че в момента покриваме една недостатъчно голяма площ на страна – около 30% - с ракетен способ. Към днешна дата имаме възможност с изградени радари да покрием територията на цялата страна, като за остатъчните площи говорим не за ракетен способ, а за самолететен, който е доста по-изгоден и за страната, и за Агенцията“, стана ясно от думите на Грудев.
Земеделските поризводители са реагирали положително на предложението за създаването на новия фонд, увери той. „В момента застраховането работи на цени от порядъка между 1,20 и 1,50 лв на декар, а нашите изчисления тук са за в пъти, пъти по-малко участие“, каза още Васил Грудев.
Последвайте канала на
Свързани новини
Създаването на гаранционен фонд за покриване на щети от природни бедствия ще даде голямо предимство на земеделския сектор
05 февруари 202014:27
Министър Димов и главен комисар Николов подписаха договор за мерки за защита на населението от бедствия
16 декември 201914:34
Нено Димов и комисар Николов подписаха договор за мерки за защита на населението от бедствия
16 декември 201913:34
Броят на големите природни бедствия в света се е увеличил четири пъти за последните 40 години
12 декември 201909:03
Столична община проверява готовността на екипите при аварии и бедствия
05 декември 201913:12
ДФЗ плаща близо 2,1 млн. лева компенсации за природни бедствия за 2019 г.
30 октомври 201918:49
Институциите на ЕС са се споразумели за нови климатични правила за намаляване на парниковите емисии с поне 55 процента
21 април 202107:32
ДФЗ изплати над 30 млн. лева за протеинови култури за Кампания 2019
08 май 202015:22
Парламентът прие промени в Закона за ограничаване на изменението на климата
06 март 202010:23
Левски се прицели в халф на ЦСКА 1948
България допусна обрат от Черна гора и се отдалечи от ЕвроБаскет 2025
Два отменени гола в добавеното време донесоха радост на Крумовград срещу Славия
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
ПФК Ботев: Ситуацията около Антон Зингаревич става все по-странна и лишена от прозрачност
Областна администрация София-град и Столична община подписаха договора за прехвърляне на собствеността на "Герена"
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Петър Чобанов: Минималната заплата крие повече рискове, отколкото решения на проблеми
25 ноември 202420:50
От прокуратурата искат постоянен арест за трима от биячите в мола
25 ноември 202418:09
Шофьор на тролей е със счупени нос и ръка след побой от пътник в София
25 ноември 202418:11
Юлиян Попов: Цената на водата в България е ниска, трябва да се инвестира в напояване
25 ноември 202418:46
Общини напират да вдигнат цената за паркиране
25 ноември 202422:30
Водещите новини! Бабикян: Борисов води разговора с Пеевски, а не с ПП-ДБ. Войната в Украйна доведе до нова ескалация между Запада и Москва (и още…)
25 ноември 202419:18
Нетаняху може да бъде арестуван, ако пътува до Германия
25 ноември 202419:28
Белият дом: Преговорите за спиране на огъня между Ливан и Израел вървят към споразумение
25 ноември 202422:53
Осло не откри доказателства за връзка между норвежеца, собственик на българска фирма, и взривените пейджъри на "Хизбула"
25 ноември 202420:41