-
14 декември 2014 16:12
- 1575
- 1
Огромна част от реколтата в област Стара Загора е унищожена заради наводненията, които продължиха повече от пет дни и потопиха хиляди декари земеделска продукция под вода, съобщи Нова телевизия.
Обстановката в страната бавно се нормализира. Спада нивото на язовир "Копринка", заради който бяха наводнени стотици домове в населените места по поречието на река Тунджа. Нивото на водата се понижава и в Николаево. Въпреки това бедственото положение все още остава.
Най-критично е положението с наводнените земеделски земи в Белозем и съседното село Шишманци. 70% от пшеницата са изгнили. Това според производителите означава по-малко добиви и по-високи цени, съобщава "Нова телевизия".
От Държавен фонд "Земеделие" са поискали земеделските стопани да опишат загубите си. Фермерите обаче не вярват, че държавата ще изплати в пълен размер унищожената им продукция.
По думите на кмета на село Белозем Иван Тачев съгражданите му са получили уверение, че стопаните, които имат залети над 50 декара и те са безвъзвратно унищожени, имат право на някакво обезщетение, но в рамките на какви размери не е ясно. Земеделците в селото винят за унищожената продукция държавата, защото нивите им се наводнили от преливащите и непочистени канали на държавното предприятие "Напоителни системи".
"Държавата е затънала в блатото на безотговорността". Така ген. Кирил Войнов, бивш директор на пожарната, коментира в ефира на "Нова телевизия" наводненията в страната и по-конкретно сериозните проблеми с язовирите. Той не вярва, че тези язовири нямат собственици.
"Проблемът е в чиновниците в тази държава. Какво значи прокуратурата да издирва собствеността на язовирите. Това значи, че има институции, които не си вършат работата", каза Войнов и припомни за наводнението в село Бисер разследването за което все още не е приключило.
Според бившия шеф на "Напоителни системи" Георги Харизанов няма смисъл държавата да има ангажимент да поддържа съоръжения на мистериозни частни стопани. "При съоръженията, които не се използват, трябва да се премине лека по лека към тяхното изваждане от експлоатация", смята Харизанов.
Думите му подкрепи и експертът Любомир Костадинов от Световния фонд за дивата природа. "Трябва ни ясен икономически анализ кое може държавата да поддържа, кое има смисъл да поддържа и кое няма", обясни Костадинов.
Последвайте канала на
Свързани новини
Искренов: Генчев може би е видял къде е сгрешил, но вече е късно! Нещата в Левски се оправят, "Армията" дано стане хубав стадион!
Хора от четири политически партии дойдоха на "Колежа"
И Андерлехт следи Марин Петков
Звезда на Лудогорец мечтае за Премиър лийг
Мъгла около Ботев (Враца), предлагат намаляване на заплатите на играчите
Ювентус най-после спря серията от равенства и се поздрави с юбилеен успех
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Пеевски: ДПС напуска АЛДЕ! Между нас има ценностен разлом - ние работим за хората, либералите за собствен интерес
23 декември 202411:45
Главчев: Споразумението с Украйна не буди притеснения, освен в един аспект – десетгодишния срок
23 декември 202411:53
Енергийният министър се надява до 2026 г. да има още два ремонтирани агрегата на ПАВЕЦ „Чаира“
23 декември 202412:21
Къде кучето на изчезналия Ники заведе майка му?
23 декември 202410:11
Петима души, сред които две деца, са обгазени при пожар в блок в столичния квартал "Овча купел"
23 декември 202411:20
Огромна трагедия на хижа Безбог, откриха мъртва жена
23 декември 202410:37
Товарен влак дерайлира край гара Батановци, движението е спряно
23 декември 202411:36
Затвориха Прохода на Републиката заради снегонавявания и закъсали тежкотоварни автомобили
23 декември 202410:17
Русия е разработила ваксина против рак, пуска я безплатно от догодина
23 декември 202411:20
2014.12.16 | 23:05