-
14 декември 2014 16:12
- 1575
- 1
Огромна част от реколтата в област Стара Загора е унищожена заради наводненията, които продължиха повече от пет дни и потопиха хиляди декари земеделска продукция под вода, съобщи Нова телевизия.
Обстановката в страната бавно се нормализира. Спада нивото на язовир "Копринка", заради който бяха наводнени стотици домове в населените места по поречието на река Тунджа. Нивото на водата се понижава и в Николаево. Въпреки това бедственото положение все още остава.
Най-критично е положението с наводнените земеделски земи в Белозем и съседното село Шишманци. 70% от пшеницата са изгнили. Това според производителите означава по-малко добиви и по-високи цени, съобщава "Нова телевизия".
От Държавен фонд "Земеделие" са поискали земеделските стопани да опишат загубите си. Фермерите обаче не вярват, че държавата ще изплати в пълен размер унищожената им продукция.
По думите на кмета на село Белозем Иван Тачев съгражданите му са получили уверение, че стопаните, които имат залети над 50 декара и те са безвъзвратно унищожени, имат право на някакво обезщетение, но в рамките на какви размери не е ясно. Земеделците в селото винят за унищожената продукция държавата, защото нивите им се наводнили от преливащите и непочистени канали на държавното предприятие "Напоителни системи".
"Държавата е затънала в блатото на безотговорността". Така ген. Кирил Войнов, бивш директор на пожарната, коментира в ефира на "Нова телевизия" наводненията в страната и по-конкретно сериозните проблеми с язовирите. Той не вярва, че тези язовири нямат собственици.
"Проблемът е в чиновниците в тази държава. Какво значи прокуратурата да издирва собствеността на язовирите. Това значи, че има институции, които не си вършат работата", каза Войнов и припомни за наводнението в село Бисер разследването за което все още не е приключило.
Според бившия шеф на "Напоителни системи" Георги Харизанов няма смисъл държавата да има ангажимент да поддържа съоръжения на мистериозни частни стопани. "При съоръженията, които не се използват, трябва да се премине лека по лека към тяхното изваждане от експлоатация", смята Харизанов.
Думите му подкрепи и експертът Любомир Костадинов от Световния фонд за дивата природа. "Трябва ни ясен икономически анализ кое може държавата да поддържа, кое има смисъл да поддържа и кое няма", обясни Костадинов.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Румен Радев ще се срещне днес с българската общност в Сингапур
23 ноември 202406:03
Ръководителят на Европарламента се безпокои от евентуален възход на популистите в Германия
23 ноември 202406:13
Американски сенатор каза, че Доналд Тръмп би се изсмял на военните разходи на Канада
23 ноември 202406:07
Венецуелските власти ще разследват опозиционния лидер Мачадо за подкрепа за американски закон
23 ноември 202406:10
Днешните действия, свързани с благотворителност, носят фантастични резултати
23 ноември 202405:58
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
2014.12.16 | 23:05