-
14 декември 2014 16:12
- 1575
- 1
Огромна част от реколтата в област Стара Загора е унищожена заради наводненията, които продължиха повече от пет дни и потопиха хиляди декари земеделска продукция под вода, съобщи Нова телевизия.
Обстановката в страната бавно се нормализира. Спада нивото на язовир "Копринка", заради който бяха наводнени стотици домове в населените места по поречието на река Тунджа. Нивото на водата се понижава и в Николаево. Въпреки това бедственото положение все още остава.
Най-критично е положението с наводнените земеделски земи в Белозем и съседното село Шишманци. 70% от пшеницата са изгнили. Това според производителите означава по-малко добиви и по-високи цени, съобщава "Нова телевизия".
От Държавен фонд "Земеделие" са поискали земеделските стопани да опишат загубите си. Фермерите обаче не вярват, че държавата ще изплати в пълен размер унищожената им продукция.
По думите на кмета на село Белозем Иван Тачев съгражданите му са получили уверение, че стопаните, които имат залети над 50 декара и те са безвъзвратно унищожени, имат право на някакво обезщетение, но в рамките на какви размери не е ясно. Земеделците в селото винят за унищожената продукция държавата, защото нивите им се наводнили от преливащите и непочистени канали на държавното предприятие "Напоителни системи".
"Държавата е затънала в блатото на безотговорността". Така ген. Кирил Войнов, бивш директор на пожарната, коментира в ефира на "Нова телевизия" наводненията в страната и по-конкретно сериозните проблеми с язовирите. Той не вярва, че тези язовири нямат собственици.
"Проблемът е в чиновниците в тази държава. Какво значи прокуратурата да издирва собствеността на язовирите. Това значи, че има институции, които не си вършат работата", каза Войнов и припомни за наводнението в село Бисер разследването за което все още не е приключило.
Според бившия шеф на "Напоителни системи" Георги Харизанов няма смисъл държавата да има ангажимент да поддържа съоръжения на мистериозни частни стопани. "При съоръженията, които не се използват, трябва да се премине лека по лека към тяхното изваждане от експлоатация", смята Харизанов.
Думите му подкрепи и експертът Любомир Костадинов от Световния фонд за дивата природа. "Трябва ни ясен икономически анализ кое може държавата да поддържа, кое има смисъл да поддържа и кое няма", обясни Костадинов.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ще се завърне ли Левски на победния път?
Способен ли е Ботев (Пд) да стъпи накриво срещу съименика си от Враца?
„Вабанк“: Може ли Томаш да спре полета на „орлите“
Уелтон искал да се завърне в Левски?
Скаршем е пред раздяла с ЦСКА - София
Арда иска да продължи добрата си серия и срещу разклатения Локо (Пловдив)
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Радев: Ако успеем да установим успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход
23 ноември 202409:00
Милошев: Изискванията на Шенген по отношение на сигурността на Европа са още по-важни за сигурността на нашата страна
23 ноември 202409:06
От днес се забранява износът на лекарство за недоносени деца
23 ноември 202408:01
Тежка верижна катастрофа затруднява движението по АМ "Тракия", има жертва
23 ноември 202408:42
Д-р Гергана Николова разкри кога ще е пикът на грипа
23 ноември 202409:10
САЩ очакват хиляди севернокорейски войници да се включат в бойните действия в Украйна
23 ноември 202408:23
Пица за 1000 лв.: Как майстор от Бургас впечатли Италия
23 ноември 202408:29
Имен ден: Десетки имена черпят в чест на защитника на мъжете
23 ноември 202408:08
Лошо време на Балканите - хиляди домакинства останаха без ток
23 ноември 202408:48
2014.12.16 | 23:05