Мобилно приложение ще ориентира посетителите на парк "Централен Балкан"

  • 10 април 2020 14:30

  • 673
  • 0
Мобилно приложение ще ориентира посетителите на парк "Централен Балкан"
© МОСВ

Мобилно приложение ще ориентира посетителите на Националния парк "Централен Балкан", съобщават от Министерството на околната среда и водите.

От ведомството допълват, че вече са приключили дейностите по разработване на приложението "Пътеводител за Централен Балкан" с информация за туристически маршрути, посетителски обекти и прилежащи видове и местообитания в парка.

Ангелкова: 2020 г. се очертаваше успешна за българския туризъм, но...

За създаването на приложението за мобилни устройства говори министърът на околната среда и водите Емил ДимитровЕмил ДимитровЕмил Димитров е роден през 1962 г. в Перник на 20 февруари. Завършил е Института за музикални и пред народните представители в рамките на парламентарния контрол в средата на февруари. Тогава той отбеляза, че продуктът ще бъде завършен и тестван на терен до края на април. То вече е достъпно за инсталиране от магазините на Google Play и App Store.

Приложението предлага интерактивна карта. При избор на един от представените над 85 туристически маршрута посетителят може да получи информация за цвета на маркировката, дължината, продължителността и степента на трудност на съответния маршрут. Може да се определи конкретно местоположение, да се измерват разстояния, да се извършва търсене по координати и ключови думи, да се запазват точки и маршрути, както и да се въвеждат/извеждат потребителски файлове.

Туризмът във Велико Търново се срина

Пример за приложение е възможността след определяне на текущото местоположение на потребителя да се намерят най-близките хижи, заслони или други паркови обекти и да се види разстоянието до тях. То съдържа текстов и снимков материал на хижи и заслони, обекти на културно-историческото наследство и природни забележителности на територията на "Централен Балкан".

Допълнително е поместена информация и локация на 12 приоритетни за опазване природни местообитания. Приложението информира за режимите и нормите в защитената територия и правилата за поведение. За използване на приложението, не е необходима интернет връзка и мобилно покритие. При нужда може да генерира SOS съобщение с координати, оказващи локацията на мобилното устройство.

Реализацията е на два езика - български и английски. Мобилното приложение е създадено по договор с "Хай левъл проджект" ЕООД - гр. Варна в рамките на Проект BG16M1OP002-3.007-0006 "Възстановяване и опазване на природни местообитания и видове в Национален парк "Централен Балкан", финансиран от Оперативна програма "Околна среда 2014 -2020", посочват от МОСВ.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
673 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини