-
29 май 2024 11:00
- 229
- 1
Мнозинството от главните изпълнителни директори на големи компании в Европа смятат, че отношенията с Китай ще се влошат през следващите три години. Най-сериозните търкания според тях са свързани със стратегията на ЕС за намаляване на риска и все по-близките отношения на Пекин с Москва, съобщи Ройтерс.
Европейска кръгла маса на индустриалците (ERT), влиятелна група в Европейския съюз, формирана от ръководителите и представителите на най-големите промишлени и инфраструктурни компании в Европа, която включва изпълнителни директори и председатели на големи европейски компании като Ей Ес Ем Ел (ASML) и „Юниливър“ (Unilever), установи, че 54 на сто от анкетираните вярват, че отношенията между ЕС и Китай ще се влошат, като само 7 на сто виждат подобрение.
Европейският съюз е най-големият пазар за износ на стоки в Китай, докато азиатската страна е третият по големина пазар за стоки, произведени в ЕС. Базираните в Китай изпълнителни директори на западни мултинационални компании са по-оптимистични от колегите си в Европа, като броят на очакващите да няма промяна надвишава тези, които виждат влошаване на отношенията, се посочва в проучването на ERT.
И двете групи обаче виждат намаляването на риска - стратегията на ЕС за намаляване на зависимостта си от Китай, особено за критични минерали и технологии, като най-важната точка на търкания.
Главните изпълнителни директори, особено базираните в Китай, също видяха „новата ера“ на партньорство между Пекин и Москва като ключов риск. В същото време те оцениха като най-важна стратегията на ЕС за намаляване на зависимостта от Китай, особено в сфери като критични минерали и технологии.
Отношенията на Китай със Съединените щати и китайският индустриален свръхкапацитет се разглеждат като други ключови области на бъдещи противоречия за връзките между ЕС и Китай, посочва БТА.
Проучването също така установи, че сега бизнес нагласите на европейските изпълнителни директори и председатели на компании се намират в най-високите нива от края на 2021 г. Въпреки това повишеният оптимизъм е свързан главно с перспективите извън Европа, а не на Стария континент. Главните изпълнителни директори вярват, че новото ръководство на ЕС, което ще бъде избрано след изборите за Европейски парламент на 6-9 юни, ще има най-голямо положително въздействие върху икономическите перспективи на Европа чрез опростяване на регулациите и изграждането на единния пазар на Общността.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ливърпул разпердушини Тотнъм със суперфутбол и дръпна на върха в Премиър лийг преди Коледа
Реал Мадрид изпрати триумфалната година с много красиви попадения и задмина Барселона
Борнемут прекърши Ман Юнайтед на "Олд Трафорд", "червените дяволи" с пореден исторически провал
Ювентус най-после спря серията от равенства и се поздрави с юбилеен успех
ЦСКА - София увеличи драстично капитала, за да реши сериозен проблем - собствениците наливат нови 20 млн. лева в клуба
Победната серия на Челси приключи на негостоприемния "Гудисън Парк"
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Делян Пеевски, председател на ДПС: Имаме историческия шанс да променим България! Най-хубавото предстои!
22 декември 202419:04
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
22 декември 202420:45
Евтим Милошев: Надявам се да има редовен кабинет, за да мога да карам ски
22 декември 202420:13
Проф. Кантарджиев с препоръка: Избягвайте кихащите и кашлящи "герои"
22 декември 202417:14
Андрей Райчев: Шансовете за правителство са 50 на 50, дори 60 на 40
22 декември 202418:23
Юлияна Дончева: Политиката е мястото, където трябва да прекрачиш принципите си. Краят бе разочарование
22 декември 202419:56
Дерайлира пътнически влак за Габрово
22 декември 202420:58
За пореден ден. Няма следа от изчезналото дете със Синдром на Даун от с. Конаре
22 декември 202420:28
Хиляди се събраха в Белград на протест срещу Александър Вучич
22 декември 202421:14
2024.05.29 | 15:48