-
17 декември 2021 08:19
- 1255
- 1
Евтини стоки, любезни комшии, вкусна храна, магията на Ориента - това са основните причини за километрични опашки през почивните дни на границата с Турция. Три или четири часа са нужни понякога на контролно-пропускателен пункт Лесово-Хамзабейли, за да стигнат българските туристи до Одрин.
Преобладават регистрационните номера на автомобили от близките до Турция райони Ямбол, Сливен и Бургас, но не липсват и такива от Варна, Шумен, Смолян и София. Често туристите нощуват в одринските хотели, а помощ за посещението си откриват във фейсбук групи, където обменят ценна информация за нужните документи на границата, цената на лирата, която не спира да пада, евтини магазини с качествени стоки, възможности за доставка и полезни съвети. Виртуалните разговори често прерастват в спорове, като най-голяма нетърпимост участниците проявяват към тези, които смятат, че пазаруването в Одрин е загуба на време и е нерентабилно.
Всяка туристическа агенция в близките областни градове организира т.нар. шопинг турове до Одрин, като в последните години българите откриват и нови направления, също толкова примамливи с ниски цени и хубави стоки. Сред тях са Чорлу и Люлебургас.
Всеки уважаващ себе си турист знае, че трябва да пристигне рано, за да му остане време да пазарува и пълноценно да се наслади на престоя си в Одрин. Задължително е да напълниш торбите с перилни препарати, локум, баклава, кори за баница, подправки, зехтин, маслини, кафе, сирене, кашкавал, ядки. Търговията става и в златарските ателиета, парфюмериите и аптеките, където в ранния следобед вече липсват определени лекарства. Цените на медикаментите са в пъти по-ниски от тези в България и много хора разчитат на това дори за животоспасяващи лекарства.
Бъдещите абитуриенти и техните родители месеци преди баловете започват проучвателни експедиции по одринските магазини, за да се сдобият с ефектни рокли и костюми, бижута, аксесоари. Магазин на главната улица обещава да облече клиентите отгоре до долу, което включва костюм, обувки, вратовръзка и всички останали аксесоари на примамлива цена, изчислена в левове за улеснение на клиента.
Шопинг туризмът се превръща в кулинарен около обяд, когато изморените туристи сядат в гостоприемните заведения на емблематичните джигер тава, шкембе чорба, лахмаджун, кюфтета, сутляш, баклава и кюнефе. Повечето от търговците и сервитьорите говорят български достатъчно, за да се разберат с клиента и да го оставят доволен. Филолози могат да открият в симпатичния им български следи от диалекти, най-неочаквани за този край. "Доваждат българи, дават малко пари", разказва любезно Мемет, сервитьор от закусвалня в центъра. За него и за всички от персонала няма невъзможни желания на клиента - ако нещо липсва в заведението, го откриват в съседните закусвални и недоволни няма.
Събрали сили, пазаруващите, превзели вече борси, магазинчета и т.нар. чаршии, тръгват в ранния следобед към големите търговски центрове. И там цените са по-ниски от тези в България, особено ако случат на "indirim" - турската дума за намаление и промоция. Познавачите са наясно с различните търговски марки, чиито лица са известни турски актьори, познати от многобройните сериали.
В края на изтощителния ден на ГКПП при Хамзабейли се срещат отново пътуващите от сутринта, като автомобилите са "клекнали" от тежестта на покупките, а в автобусите няма място за пътниците от торбите им. Стига се и до скандали заради дългото чакане на границата.
Част от българските туристи предприемат и разходка до културни забележителности, сред които са Музеят на здравето и шедьовърът на архитекта Мимар Синан - джамията Селимие. Там от месеци има ремонти по мащабен инфраструктурен и културно-исторически проект. Почти всички туристически маршрути включват Българската православна църква "Свети Георги" в североизточната част на Одрин, както и българския храм "Св. Св. Константин и Елена", построен със средства на българската общност през 1869 година.
Последвайте канала на
Свързани новини
Турция съкращава на три месеца срока между втората и третата доза от ваксината срещу COVID-19
16 декември 202119:43
Ердоган: Минималната заплата в Турция през 2022 г. ще бъде 4250 турски лири
16 декември 202116:25
Турция продължава да се отдалечава от ЕС
15 декември 202107:13
Протести в Турция заради срива на лирата
13 декември 202108:45
В Турция са установени шест случая на варианта Омикрон
12 декември 202106:11
Турция смята, че напливът на българи е довел до нарастване на случаите на COVID-19 в пограничните райони
08 декември 202116:31
Зимните ни курорти пълни с туристи
29 декември 202110:38
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
11-те на Спартак (Варна) и Хебър
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Дербито между Пирин и Добруджа остана без победител
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Депутатите отново не се разбраха за председател на НС, мъките продължават в сряда
22 ноември 202414:01
Радостин Василев: Явно задкулисието ще се опита да направи пробив през БСП
22 ноември 202414:05
Костадинов за изстреляната от Русия ракета: Предупреждаваме за това от много време насам, би трябвало всички да сме тежко притеснени
22 ноември 202414:07
МВР: Българските и румънските граждани ще се възползват в пълнота от свободното движение в Шенген
22 ноември 202416:29
Издирват дядо, отмъкнал забравени 300 лв. от банкомат в Пловдив
22 ноември 202415:04
Какво представлява руската ракета "Орешник", която Путин потвърди, че е била използвана срещу Украйна
22 ноември 202416:01
Британски генерал: Трябва да бъдем готови да се бием срещу Русия още тази вечер
22 ноември 202415:54
Изстреляната по Днепър руска балистична ракета развила над 3773 м/сек
22 ноември 202414:49
Откриха тялото на изчезнало от болница новородено момиченце
22 ноември 202416:27
2021.12.17 | 08:40