ЕК предупреди България, че дискриминира вносните хранителни продукти, от МЗХГ отговориха

  • 14 май 2020 16:42

  • 2924
  • 3
ЕК предупреди България, че дискриминира вносните хранителни продукти, от МЗХГ отговориха
© Pixabay

Европейската комисия изпраща официално уведомително писмо на България във връзка с дискриминационните мерки, налагани на търговците на дребно, които ги задължават да третират по-благоприятно местните хранителни продукти, съобщиха от пресслужбата на ЕК.

„Българското законодателство задължава търговците на дребно да излагат по виден начин и да осигуряват специални места за продажба за местните хранителни продукти, като мляко, риба, прясно месо и яйца, мед, плодове и зеленчуци, както и да закупуват 90% от млякото и млечните продукти от местните производители. Тези задължения ограничават свободното движение на стоки, залегнало в член 34 от Договора за функционирането на ЕС (ДФЕС)“, посочват от Брюксел.

Големите вериги: Постановлението на МС нарушава законодателството на ЕС

Законодателството ограничава също така свободата на търговците на дребно да избират своя асортимент, да определят подредбата на продажбените си площи и да адаптират веригата си на доставки, се казва в информацията. България разполага с един месец, за да отговори на опасенията на Комисията. Ако не получи задоволителен отговор, Европейската комисия може да реши да изпрати на България мотивирано становище.

От пресцентъра на Министерството на земеделието, храните и горите изпратиха до медиите позиция, която публикуваме без редакторска намеса.

"Предприетата мярка не засяга свободното движение на стоки, произведени в други държави, тъй като Постановлението, издадено на основание на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, не предвижда забрана и ограничения за предлагане на продукция от държави членки на ЕС и трети страни. По никакъв начин не се нарушават досегашните доставки в търговските обекти  на продукти, внесени от други държави и продукти, които могат да се предлагат на пазара във всички търговски обекти  в страната.

Чрез приетото ПМС № 70 бяха предприети спешни мерки на национално ниво, които целят  гарантиран и улеснен достъп на потребителите до продукцията на регионални (местни) производители. Действията на Министерството са насочени в подкрепа на българското производство, на малките и местни производители за запазване на поминъка им предвид карантинирани райони, затруднени транспортни връзки и риск от пренасяне на заразата при транспортиране.

В чл. 2 от приетото Постановление се определят норми за сурово мляко и за предлагане на млечни продукти, като същото е в процес на промяна след съгласуване със заинтересованите страни.

Официално! Задължиха магазините да продават регионална продукция

Въведените мерки не водят до изкривяване на конкуренцията и вътрешния пазар, а са в ползва на потребителя без да засягат каквито и да е правила. Същите са приети в условията на безпрецедентна и глобална здравна, икономическа и дори търговска криза.

МЗХГ ще изпрати в срок обосновано становище до Европейската комисия относно приетото Постановление за осигуряване на регионална продукция в търговските вериги".

Последвайте канала на

Филип Епитропов
2924 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар

2020.05.14 | 17:18

1
А това "свободно движение на стоки" случайно не ДИСКРИМИНИРА ли българските производители!!!!!!!Може би трябва да даваме предимство на череши от Гренландия и кисело мляко от Португалия. Изобщо трябва да се прекрати вноса на всякакви боклуци от чужбина и да се развиват местните сектори за производство. Защото ЕС УНИЩОЖИ икономиката и стопснството на страната ни и направи българите роби на чужди чорбаджии. А България напълниха с отровни храни и всякакви ментета!!!!!
k

2020.05.14 | 17:42

2
А Франция да не би да не възпрепятства вноса? Я се опитайте да продадете една бг ябълка чрез някой тамошем магазин. Двулични копиленца.
.......

2020.05.14 | 18:22

3
бих искал производителите на череши, на които дадохме едни милиони за реализация - моля ви да продавате по скъпо зелените си череши !!!! под 20 кинта да не пада цената - иначе не е вкусно....

Добави коментар

Водещи новини