Заливат ни с евтина палма

  • 19 юни 2019 07:10

  • 2720
  • 2
Заливат ни с евтина палма
© pixabay

Пазарът ни се залива с имитиращи продукти, произвеждани с използването на хидрогенирани растителни мазнини, получили популярното наименование палма. По данни на статистиката на земеделското министерство количеството за първите 4 месеца на годината на декларираните продукти е 3757 т, или с близо 200 т нагоре, като за май прогнозното количество се увеличава с още поне 1000 т.

Една от причините е нарастващото търсене на евтините продукти у нас, а друга поевтиняването на суровината за производството на въпросните заместители.

В последните 2 месеца цената на палмовото масло на световния пазар е паднало под 500 долара за тон и това определено ще стимулира нарастването на производството на имитиращи млечни продукти. За първите 3 месеца у нас са внесени над 2715 т хидрогенирани растителни мазнини за над 3,2 млн. долара, сочат данни на НСИ, предоставени на Монитор.

През миналата година импортът на химически променената растителна мазнина е бил 11 025 т за над 14,62 млн. долара. През новия век рекорден внос от 22 168 т е отчетен през 2006 г. Най-скъпо - почти 25,8 млн. долара, са стрували доставките през 2008-а.

Зам.-председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Симеон Присадашки смята, че е трудно да се изчисли какъв е делът на имитиращите продукти на пазара. „От началото на годината има спад в преработката на мляко у нас казва той. "Причината са големите количества нереализирана продукция по складовете на мандрите и търговците, въпреки че консумацията не се променя много“, казва експертът.

Според него делът на чуждите млечни продукти у нас е най-голям в скъпите сегменти. Същото важи и при сухите млека, които много малко са за пряка консумация, а най-често се влагат масово в производството на имитиращите продукти с растителни хидрогенирани мазнини.

По думите му това е една от причините за нарастване на производството на имитиращи продукти. За първите 4 месеца произведеното мляко у нас е общо 213 939 т, или с почти 4500 т по-малко от същия период на миналата година.

Иван Грънчаров, бивш собственик на мандра, смята, че постепенното заливане на пазара с имитиращи продукти ще доведе до закриване на фирми, работещи само с мляко Той смята, че в момента 80% от пазара се владее от най-евтините сирена, които са с растителни добавки, като най-голям оборот с такива продукти се върти по хотелите и заведенията за обществено хранене. Пускат декларации, че продуктът е натурално сирене.

От млечния бранш споделят още, че е трудно да се изчисли колко е и нелегалното производство на имитиращи продукти, които обикновено се продават като истински. Натиск върху нашите производители оказва и вносът от ЕС на готови млечни продукти. От Германия за първите 4 месеца на годината са доставени почти 1000 т масло, а за същия период производството му в България е паднало до 357 т, или с 14% по-малко на годишна база.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
2720 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
НАРОДЕН

2019.06.19 | 13:34

2

КОЛКО КОМИСИИ И ПРОВЕРЯВАЩИ НА ДЪРЖАВНА ЗАПЛАТА ИМА НАЗНАЧЕНИ И НИКОЙ НЕ ЧУЛ И НЕ ВИДЯЛ ЗА КАКВО СТАВА ДУМА ??? САМО КОНСТАТАЦИИ И СТАТИСТИКИ БЕЗ НИТО ЕДИН ГЛОБЕН ЗА ОТРОВИТЕЛСТВОТО НА НАРОДА...ДО КОГА ЩЕ Е ТОВА.

????

2019.06.19 | 13:01

1

А,КЪДЕ е ТОЙ,"министър-председателят" с ДЖИПА да направи ИНСПЕКЦИЯ????

Добави коментар

Водещи новини