-
05 януари 2012 06:37
- 1576
- 0
Собственици на хотели ги предлагат тайно за продажба в интернет.
В обявите не се споменава името на комплексите, за да не изпуснат клиенти. В много от случаите сградите се продават под тезгяха, за да не се разчуе, че има проблем.
Това обаче крие рискове за туристите, които купуват почивки, без да разберат, че може да останат излъгани заради евентуален фалит.
Става въпрос най-вече за комплекси, купени със заеми по време на строителния бум. Заради дългове към банки и други кредити много от тях са закъсали, твърдят от туристическия бранш. Чрез обявите по интернет хотелиерите се надяват да вземат много по-високи цени, отколкото ако бизнесът им се обяви на публичен търг. Брокерите, които посредничат при продажбите, са инструктирани да не дават твърде много сведения за хотела, освен ако не надушат сериозен интерес. Те стриктно спазват инструкциите заради примамливата комисиона, която ще получат при осъществена сделка.
Повечето от офертите са с обявена разгъната площ, обща цена и цена на кв. метър. Клиентите получават достъп до телефон на брокер, ако изпратят платено съобщение до специализираните сайтове. След като получат контакт до посредника обаче, потенциалните кандидати трябва да проведат няколко срещи или разговори, за да се потвърди интересът им към продажбата и да се запази в тайна точният хотел, който се предлага. За тази информация част от посредниците могат да поискат и комисиона. Цените на хотелите в Пампорово се движат около 480-530 евро на кв. м. Има обаче и оферти с бомбастичните 1248 евро на квадрат. Естествено цената може да падне драстично при преговори. Сделките обаче се точат с години заради липсата на интерес от страна на инвеститори. А собствениците са принудени да актуализират предложенията, като свалят по около 1 млн. евро годишно, пише "Стандарт".
Напоследък тенденцията е повечето закъсали длъжници да се договарят директно с банките по схемата "собственост срещу дълг", твърдят съдия-изпълнители. Стопанин на хотел, който не може да покрива заема си, директно прехвърля комплекса на кредитора, който пък му анулира дълга. По този начин поне три луксозни хотела в курорта Банско са станали собственост вече на банки. Все по-малко са тези, които минават през частен съдия-изпълнител. Защото трябва да платят 2% на държавата, за да вземат изпълнителен лист. А освен това трябва да платят такса и на нас, твърди благоевградският частен съдия-изпълнител Александър Цанковски.
Последвайте канала на
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Патриарх Даниил: Нека Рождество Христово бъде начало на промяна в начина ни на мислене
24 декември 202419:24
Атанас Запрянов: Годината донесе предизвикателства, но и успехи за армията
24 декември 202419:43
Васил Терзиев: Пожелавам на всички спокойни и радостни празнични дни с любимите ви хора
24 декември 202417:51
Проф. Биолчев: Трябва да съхраниш детето в себе си
24 декември 202418:08
Пастрокът на изчезналия Ники от Конаре не дава кучето му, след като майка му отказа да гледа животното
24 декември 202417:00
Кола блъсна патрулка в Пловдив, полицай пострада
24 декември 202418:22
Оранжев код за значителни валежи от сняг и дъжд е обявен за утре в девет области
24 декември 202417:31
Володимир Зеленски: Руските сили са отвлекли 48 деца от сиропиталище, оттегляйки се от Херсон
24 декември 202416:01
Турция коригира броя на жертвите на взрива в Балъкесир тази сутрин.Те са 11
24 декември 202417:25