Половината от работодателите у нас трудно намират подходящи кадри

  • 18 юни 2014 06:13

  • 4070
  • 22
Половината от работодателите у нас трудно намират подходящи кадри
©

Значително висок остава делът на работодателите у нас, които заявяват, че изпитват трудности да намерят подходящия кандидат за свободна позиция във фирмата им.

44 на сто от работодателите продължават да изпитват трудности да си намерят служител с необходимите умения. Спрямо миналата година обаче делът им е намалял с 10%. Това показва годишното проучване на "Менпауър" за недостига на таланти у нас и по света. Интервюирани са 37 хил. работодатели в 42 държави. Въпреки намалението проблемът остава тревожен, още повече че продължава да се подминава от години, "вместо правителството, работодателите и образователните институции да адаптират своите стратегии за създаването и привличането на таланти", отбелязват авторите на изследването. Българските работодатели са на четвърто място в региона на Европа, Близкия изток и Африка по недостиг на таланти. Преди България са само три държави - Турция (63%), Израел (49%), и Унгария (45%). У нас работодателите споделят, че им е най-трудно, когато трябва да намерят подходящия инженер, квалифициран работник или висш мениджър, пише в. Сега.

Липсата на налични кандидати продължава да е най-често срещаният фактор за изпитваните трудности в попълването на свободните позиции - посочен е от 37% от работодателите. Миналата година така са смятали 33 на сто. На второ място - 35% от работодателите отчитат липсата на технически компетенции като ключовата причина. Всеки четвърти пък е споделил, че кандидатите нямат необходимия опит. Всеки пети работодател (22%) от тези, които изпитват трудности да си намерят най-подходящия човек за свободната позиция, споделя, че това се отразява много силно върху способността на фирмата му да отговаря на нуждите на клиентите си. 34% от анкетираните работодатели признават, че влиянието е "средно". Недостигът на талантливи служители намалява конкурентоспособността и продуктивността на фирмите според половината от анкетираните работодатели у нас. За 46% от тях проблемът намалява способността им да обслужват клиентите си, а 39% усещат влиянието под формата на намаляване на иновациите и креативността.

Тенденциите, които влияят негативно върху намирането на подходящи кадри, са демографската ситуация в страната, разминаването на пазара на труда между търсене и предлагане, бързото развитие на технологиите. В Топ 5 са още липсата на "твърди" и "меки" умения на младежите, както и липсата на адекватност на трудовото ни законодателство спрямо реалността, се посочва в изследването. Пред предизвикателството да намерят талантлив служител са изправени обаче не само нашите фирми, но и тези по света. Япония е лидер в тази класация - там 81% от работодателите заявяват, че страдат от недостиг на подходящи кандидати. Шефовете в Ирландия и Исландия би трябвало да са най-щастливи, защото при тях недостигът на таланти е едва 2 и 3% съответно. В Холандия е 5%. В глобален мащаб резултатите показват, че 36% от работодателите в света отчитат недостиг на подходящи кадри и това е най-високото регистрирано ниво за последните 7 г. Според проучването в глобален мащаб позициите, които са най-трудни за запълване, са квалифицираните работници, инженерите и търговските представители - без промяна в сравнение с миналата година.

Най-търсените професии за тази година у нас са: инженери, квалифицирани работници, мениджъри, IT персонал, счетоводен и финансов персонал, персонал за ресторанти и хотели, работници, мениджъри "Продажби", лекари и други здравни работници, техници. Миналата година в Топ 10 на мястото на лекарите са се търсели шофьори и секретарки.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
4070 22

Свързани новини

Коментари 22

Добави коментар

2015.05.03 | 15:25

22
Причината е, че работодателите са предимно алчни другари.
:)

2015.05.03 | 15:25

21
99% ОТ РАБОТЕЩИТЕ У НАС ТРУДНО НАМИРАТ ПРИЕМЛИВО И АДЕКВАТНО ЗАПЛАЩАНЕ !!! Това е големия проблем ! А иначе за работодателя Който Плаща Със Фъстъци Получава Маймуни !!!!!!

2015.05.03 | 15:25

20
Може би трябва да си плащаме, че работим.
AHA

2015.05.03 | 15:25

19
Вземете я оправете тая система със заплащането! Електронен работен ден плащане по час и естествено давайте адекватни заплати.... Не може инженер да взима 600лв и да очакваш резултати после. Демографската криза е в следствие на ниското заплащане, на хората не им се стой в чужбина, но няма как да ги натикаш в мизерията!
ВИДИН

2015.05.03 | 15:24

18
С тия заплатки дето ни баламосват все по неквалифицирани кадри ще има.До като остане само циганска измет в страната и тогава жална им майка на работодателите
Otvorko

2015.05.03 | 15:24

17
Обратната статистика също е вярна 75% от работниците трудно намират свестен работодател. Монетата си има две страни!
sadmad

2015.05.03 | 15:24

16
За работодателите никога няма да има подходящи кадри. Или нямаш опит и компетенции, а ако ги имаш и знаеш за какво работиш значи искаш и съответното заплащане което за работодателите винаги е много. Единствения шанс за квалифициран персонал е в чуждестранни фирми, защото ако искат да им върви производството с необходимите темпове трябва да дадат малко повече пари. А за БГ работодателя важното е да ти плаща малко, а работата горе долу да върви.
Работодател

2015.05.03 | 15:23

15
"Търся чистачка на пълен работен ден - 14 часа. Представителна с английски, потугалски и традиционен китайски. Стаж по специалноста минимум 12 години. Поради естествето на работа, кандидатките трябва да са на не повече от 24 години, както и да имат придобита диплома от Висше учебно заведение. Стартова заплата 320 лв."
ТАКА Е ЗАЩОТО

2015.05.03 | 15:23

14
Трудно намират персонал,защото първо назначават неграмотната си рода избрани с конкурс за глупаци ,а после търсят образован персонал за минимална работна заплата,с една дума чорбаджия и ратай.

2014.06.23 | 09:40

3
И ПРИ ДАНСПРЪДНИ Е ТАКА - ЗАКАСАЛО СЕ Е. ПОЛУГРАМОТНИ БЛОГЪРИ, АБСОЛЮТНИ НЕКАДЪРНИЦИ

2015.05.03 | 15:23

13
Защото половината от работодателите в България са неграмотни мутри, а останалата половина не плащат!!!

Добави коментар

Водещи новини