Над 2 млн. българи живеят в собствени жилища

  • 08 май 2013 19:41

  • 1690
  • 4
Над 2 млн. българи живеят в собствени жилища
©

Над два милиона българи обитават собствено жилище, съобщи Националната статистика. Кое е по-изгодно към днешна дата - собствен дом срещу ипотека или дългосрочен наем? Отговорът на този въпрос винаги зависи от средствата.

В дългосрочен план специалистите по недвижими имоти са категорични, че плюсовете на собственото жилище са много повече. В момента цените са стабилни, а с примамливите оферти за кредити хората, които забравят за наемите и търсят собствен дом, стават все повече, информира БТВ.

Под наем живеят около 172 хиляди души, а други 188 хиляди ползват имоти на роднини или приятели, за които не се налага да плащат. Тези данни скоро ще се променят, тъй като само миналата година в страната вече има нови 2399 хиляди жилищни сгради, готови за обитаване. Най-много от тях - във Варна и в Бургас.

Агенциите за недвижими имоти потвърждават, че пазарът вече се раздвижва. Сделките и за наеми, и за продажби вече не са такава рядкост, както в началото на кризата.

Семейство Близнашки правят втори оглед на апартамента, който ще стане собственост на сина им. Насочили са се към двустайно жилище в район, където цената е около 50 хиляди евро.

„Новото строителство преди всичко, с възможно най-малкия ремонт и цената разбира се. Подготвили сме се за една цена и ще се стремим да влезем в нейните граници”, казва Пламен Близнашки.

‘По-голямата част от сделките се сключва с пари с брой, но в тях има и сегмент с ипотечен кредит. Има и купувачи, които имат възможност да продадат даден имот или да допълнят с малък потребителски кредит, вече и това не е проблем”, обяснява Калоян Богданов - агенция за недвижими имоти.

Изплащането на цял апартамент може да излезе най-лесно, ако част от него се отдава под наем за няколко години. Така изплащането на вноските става поносимо, твърдят брокери. Повече обаче са хората, които предпочитат плащането в брой за сметка на ипотеката.

„Доста от спрените строежи вече се движат. Те не страдат от липса на купувачи, така че определено в сегмента ново строителство и един двустаен апартамент от рода на 60 - 70 хиляди евро намират купувачи”, допълва Богданов.

В момента около 590 евро на квадратен метър струва двустаен апартамент в краен софийски квартал. В цялата страна стоят готови над 2 хиляди нови жилищни сгради, които чакат своите собственици.

Последвайте канала на

1690 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар

2013.05.14 | 12:02

3
Като ви накарат "доброзорно" да ги санирате,чрез закона за управление на етажна собственост(ЗУЕС),който 95% от хората не познават,от 2 милиона ,за 4-5години поне 1-1.3 милиона жилища ще отидат в ръцете на банки и съдия- изпълнители.Ще дойде ден,да живеете в собственият си дом,а "благородната" банка,да ви разреши това,срещу солиден наем.Не ви се вярва?-Мислите,че е провокация?Ваш проблем.
м.в.ф.

2013.05.14 | 12:05

4
само така ще ви управляваме ,,ще работите за нас ,за евреите, ха ха ха , не ви се вярва,,,,,,????.

2013.05.10 | 22:54

2
Всички до сега,все тая песен въртят-още от монката пъпешовидни.За заплати,пенсии,работа,мълчат кат риби,но за саниране-абсолютно единомислие.Това е най-градиозната афера-далавера от 89 г-няма равна по мащаб.Пресметнете; В страната има над 1милион панелни жилища(не блокове)-усред.стойност за 68-74 кв.м жилище-приблизително 12-13.5 хиляди лева(кредит плюс лихви).И това е 50% от сумата.А другите 50% от ЕС.Калкулатора не я побира.
Българин

2013.05.10 | 22:54

1
Защо при спад в строителството старите имоти които са строени преди 1965 г. цените им не падат. Всичко е пропаганда на агенциите за недвижими имоти да държат високи цени заради комисионната. В нормалните държави старите имоти не са скъпи защото имат голяма поддръжка,а в България е точно обратното- стар имот по-скъп от новия. В магазините за строителни стоки цените се покачиха заради кризата (собственика казва - стоката не се разваля може да се продаде и след 4-5 г.). Всичко е пазарна икономика... Докато не се оправи всичко това как искат да има раздвижване на имотните сделки.

Добави коментар

Водещи новини