-
09 март 2022 09:00
- 1424
- 0
Най-новото през 2022 в сферата на сигурността
Последните няколко години несъмнено бяха предизвикателство за всички нас. Пандемията промени модела на обществата навсякъде, а хората се научиха да се приспособяват към новото нормално. Вълната от нови технологии нарасна неимоверно. Според проучване на IEEE (Институтът на инженерите по електротехника и електроника – най-голямата професионална организация в света), изкуственият интелект (AI), машинното обучение, облачните изчисления и 5G са само част от технологиите, които вече заемат централно място в тенденциите за силно технологично развитие през 2022 г.
Като водещ световен производител на интелигентни IoT решения и услуги, ориентиран в разработката на решения за видеонаблюдение, Dahua непрекъснато обновява и развива своите технологични предимства и продукти. Производителят обръща голямо внимание на най-новите технологии в индустрията и търси тяхната максимална практична стойност.
1.Ускорено усвояване на задвижвани от AI видеоанализи и продукти от базово ниво. Вграждането на алгоритми с изкуствен интелект, локални и облачни решения, базирани все повече и повече на AI устройства ще се прилагат широко в различни области и индустрии. Вероятно технологиите, свързани с AI анализа, които са базирани и на доказателствено търсене, бизнес проучване, откриване на обекти, ще управляват голяма част от иновациите във видеонаблюдението през и след 2022 г.
Следващата година широкообхватната серия от AI продукти и решения WizSense, които разпознават хора и превозни средства с висока точност, ще надгради в своите функции и AI Scene Self-adaptation (AI SSA), AI Coding и QuickPick. Освен това WizMind – пакет от решения с изкуствен интелект от висок клас на Dahua, които предлагат ранно предупреждение и сигнали в реално време, усъвършенстване на анализи и статистика на данните – също е на път да актуализира своето портфолио, включвайки широкоъгълни обективи, управление на паркинги, термални сензори и др.
Според доклада за видеонаблюдение и анализи за 2021 г. от Omdia, търсенето на записващи устройства, особено при оборудване от нисък потребителски клас, с вграден Deep Learning анализ се очаква да нарасне. Dahua Cooper-I серия XVR, например, е първият интелигентен аналогов рекордер от бюджетните серии, който предлага AI функции като SMD (интелигентно откриване на движение) Plus и AI кодиране. По същия начин серията Dahua Eureka също се състои от термални камери от бюджетен клас, с вграден AI. Проектирани за бърза и лесна автоматизирана употреба, те са идеалният избор за детекция и откриване на проникване в малък и среден периметър, както и ранно откриване на пожар в различни зони на видеонаблюдение (например места за събиране, съхранение на опаковки или отпадъци).
2. Облачно базираното видеонаблюдение продължава да расте и да се развива
Очаква се търсенето на cloud computing да продължи през 2022 г. в резултат на дистанционната работа и нарастващата дигитална трансформация по време на и след COVID-19. Търсенето на облачни решения за видеонаблюдение (VsaaS – видеонаблюдението като услуга) също се очаква да се ускори и нарасне през 2022 г.
Поради многобройните си предимства като рентабилност, отдалечен достъп до бази данни, сигурно съхранение на записи, висока надеждност на архитектурата и функциите и др., набира все по-голяма популярност в SMB сектора, който не може самостоятелно да изгради и поддържа големи или сложни системи за видеонаблюдение.
Един пример за отлична VSaaS система е облачната платформа на Dahua COS – сливаща се облачна платформа, която позволява на потребителите да управляват устройства на място и да използват пълен набор от услуги по всяко време и навсякъде. Dahua COS предоставя на инсталаторите удобни решения, включително 24/7 отдалечена диагностика и решение на проблеми, настройка на алармени сигнали и сценарии, услуга облачно съхранение на бази данни/записи и др.
5G технологията – още по-бързи видеоконферентни връзки и работа от дистанция
5G, разбира се, е ключовата технология, ускоряваща видеоконференциите и дистанционната работа през тази и следващите години. Бързите мрежови комуникации и видео връзки чрез 5G технологията подобряват споделянето в реално време на изображения и синхронизация на аудио и видео, позволявайки максимално ефективна отдалечена комуникация и работа в екип.
Скорошно проучване на IDC показва, че в обозримо бъдеще повечето работодатели в света ще приемат хибридния модел на работа, за да се съчетае максимално хармонично работата от разстояние и работата в офис. Решенията за видеоконферентна връзка и цифровите инструменти за дистанционна работа като Dahua DeepHub Smart Interactive Whiteboard ще бъдат все по-търсени от сега нататък. Dahua DeepHub е проектиран за ефективна и съвместна работа в съвременни заседателни зали и офиси с дистанционно участие. Решението включва удобен за служителите интерфейс, безжичен 4K дисплей, лесна инсталация, възможност за писане на сензорен екран, високопроизводителна видеоконферентна връзка и още много интелигентни функции.
Без съмнение 5G означава по-голяма скорост и надеждност с добавено по-добро използване на технологии като AI, IoT и машинно обучение за многостранно конферентно сътрудничество плюс възможност за иновативни приложения в индустрията за видеоконферентни връзки.
AIoT конвергенция на множество системи
Конвергенцията на многомерни сензорни устройства и системи чрез IoT е друга област, която вече търпи развитие в изкуствения интелект на нещата (AIoT) като комбинация от AI технологии и IoT инфраструктура. Очакването е за по-ефективни IoT операции, подобрено взаимодействие човек-машина и подобрено управление на данни, както и по-надеждни и гъвкави анализи. С други думи, не само всеки един елемент в IoT средата може да управлява AI поотделно, но те също така могат да се свързват един с друг и заедно да изпълняват задачи по-интелигентно.
През последните три години непрекъснато нарастващите изисквания за сигурност за широка и мащабна защита на периметър (например летище, строителна площадка, акватория и др.) даде възможност за конвергенция на AI видео технологията с термовизионни и охранителни радари. Радарното решение за защита на периметъра на Dahua, например, с интегрирана PTZ камера и термовизия с радар постига многоизмерно наблюдение, което позволява на операторите да откриват и проследяват прониквания, да активират аларми, да запазват доказателства и т.н.
Технологията AioT неминуемо ще доведе до нарастваща интеграция между решения като видеонаблюдение, СОТ, контрол на достъпа, откриване на пожар и дим чрез сензори за температура, влажност, топлина и качество на въздуха. Най-бързото приложение вече виждаме в интелигентните сгради и домове. Ще има повече решения за персонализиране, базирани на видеосцена, които интегрират видео технологията AI с радар и други IoT технологии за решаване на специфични изисквания от инвеститорите.
Киберсигурност
Киберсигурността е все по-голямо предизвикателство и ще стане още по-голямо с нарастването на 5G и IoT мрежите. Най-големите притеснения са свързани с мобилната и хибридна работна сила (служители, работещи от вкъщи или дистанционно), уязвимостта в облака и центровете за данни и координираните или ransomware атаки.
Dahua отдава голямо значение на информационната сигурност в областта на интелигентния IoT като мрежовата сигурност и защитата на поверителността са един от най-високите приоритети на компанията. Dahua предоставя технология за криптиране End-to-End, покриваща сигурността на целия жизнен цикъл на данните. Компанията разработва и непрекъснато подобрява мерките за защита на сигурността като удостоверяване на сертификат, проверка на целостта на кодовия поток и криптиране на кодов поток, така че мрежовите данни да са криптирани и защитени в целия процес на събиране, предаване, съхранение, споделяне и използване.
Освен това беше създаден Центърът за киберсигурност на Dahua (DHCC) с цел смекчаване на проблемите с киберсигурността и предоставяне на доклади за уязвимост в сигурността и споделяне на ноу-хау за киберсигурността с клиентите. Той разполага със свой екип за реагиране при инциденти със сигурността на продукта (PSIRT), за да получи, обработи и разкрие всяка уязвимост, свързана с продуктите и решенията на Dahua.
Други и още технологии
Видеонаблюдение и мониторинг при ниска осветеност: Новото поколение пълноцветни камери на Dahua вече са с двойни сензори – единият за улавяне на светлинна информация, другият за улавяне на информация за цвета – и усъвършенствана обработка на сигнала на изображението, позволяваща висококачествени изображения. В допълнение, камерата три в едно (TiOC) на Dahua скоро ще пусне нова версия на HAC серията, включително и с елиминиране на смущения в червена и синя светлина, персонализиране на гласа.
Видеонаблюдение и термография: ръчната термографска камера HI20 на Dahua е преносимо, точно и икономично термоустройство, подходящо за превантивна работа и поддръжка на места с температурни колебания (например дом, работно място). Може да се използва за проверка на електрически повреди, оборудване и машини, здравна диагностика на сгради и др.
Слънчева енергия: Интегрираното решение за сигурност извън мрежата на Dahua интегрира видеонаблюдение (включително AI функции) с мобилна преносна технология и технология за захранване със слънчева енергия. Особено подходяща е за локации без достъп до медна или оптична мрежова връзка и без стандартно захранване с електричество. Решението включва интегрирана соларна енергийна система и охранителни камери, захранвани от нея.
Dahua HDCVI 10-та годишнина
През 2022 г. се навършат 10 години от създаването на авангардното и независимо решение на Dahua HD CVI. През 2012 г. тази технология промени пазара, показвайки, че е практически възможен преноса на ХHD/FULL HD видео и, за голяма изненада – аудио по коаксиален кабел в реално време и то в бюджетен вариант. Появата на технологията беше голяма изненада, запази традиционния „коаксиален“ пазар. HD CVI вече 10 години носи предимствата на цифровите технологии заедно с висока резолюция, леснота за изграждане и използване, AI функционалности и други интелигентни функции. Факт – „коаксиално“ не означава „старомодно“, а просто следващото ниво на развитие на добрата стара технология от 20 век. Очаква се следващата година да излязат страхотни и интересни от инженерна гледна точка ъпгрейди... интелигентни двойни осветители, времеви графики в XVR, вграден AI и още!
СисТех България е национален лидер в доставката, адаптирането и подготовката на проекти и решения за видеоориентирани интелигентни продукти, решения и услуги за сигурност.
За повече информация и поръчки се свържете с вашия търговец или ни намерете на: office@systeh.bg, телефон: 0897 807 600, както и в офисите ни в София, Варна, Пловдив, Бургас.
Последвайте канала на
(платено съобщение)
Свързани новини
Официално: Хулио Веласкес е новият треньор на Левски
Коялипу е голямата трансферна цел на тим от ШЛ, искат го още сега
Отпадна последната въпросителна за провеждането на голямото дерби на Англия
Левски с голям удар, взе бивш треньор на Реал Мадрид и Бенфика, подготвял е Роналдо, Зидан и куп други звезди
Ливърпул със 78-милионно предложение за Трент
Валентина Георгиева е Млад спортист номер 1 на България за 2024-та
Водещи новини
ГЕРБ - СДС прекратява преговорите за правителство
05 януари 202517:19
Рамадан Аталай: Пеевски иска ЕРП-тата
05 януари 202514:10
Любомир Дацов: Еврозоната вече е мираж
05 януари 202515:15
Композиторът Александър Савелиев е тежко пострадалият при взрива на газова бутилка в София
05 януари 202514:47
Болницата в Сливен: Клипът с танцуващите акушерки е от 27 декември
05 януари 202513:17
Възрастна жена загина при пожар в жилищен блок в Бургас
05 януари 202516:07
Фестивалът "Сурва" гостува в София
05 януари 202516:49
Украйна започна нова офанзива в Курска област
05 януари 202514:15
Русия e завзела близо 3600 кв. км от територията на Украйна през 2024 г.
05 януари 202514:05