Без пари в брой - това ли е бъдещето?

  • 23 август 2024 11:33

  • 1390
  • 4
Без пари в брой - това ли е бъдещето?
© Freepik

В много държави плащането в брой вече не е за предпочитане. В Германия, обаче, все още има много места, където се приема само кеш.

Как ще плащаме в бъдеще?

Настъпва ли краят на хартиените пари?

Как плащат в Германия и другаде в Европа?

В Германия дълго време плащанията в брой бяха предпочитани, но сега нещата са се балансирали, показва проучване на Бундесбанк, цитирано от АРД. Делът на плащанията в брой е 26%, тъй като кеш се плащат предимно малки суми, докато по-големите суми обикновено се плащат с кредитна или дебитна карта.

Според професорката по икономика на финансовите пазари в Калифорнийския университет в Бъркли Улрике Малмендиер намаляването на използването на пари в брой е логично. "От много години насам се наблюдава тенденция за отказ от използването на пари в брой. Тази тенденция беше значително ускорена от кризата с коронавируса", казва тя пред АРД. "Наблюдаваме и силна връзка с възрастта. Колкото по-младо е населението, толкова по-отворено е към плащането с карта или директно чрез мобилен телефон."

Докато във Франция и Италия ситуацията е сходна с Германия, плащанията в брой са значително по-рядко срещани в Нидерландия и особено в Швеция, където само около десет процента от всички покупки се извършват в брой. Улрике Малмендиер е сигурна, че това няма да се случи в Германия, главно поради опасения, свързани със сигурността на данните. Според нея засега ще се запази комбинацията от плащане в брой и плащане с карта или мобилен телефон.

Банкнотите и монетите работят, дори да няма ток

Един от аргументите в полза на парите в брой е тяхната технологична независимост: те работят без технически устройства и дори в случай на прекъсване на електрозахранването. Друг момент е финансовото приобщаване: парите в брой са незаменими за хората, които нямат банкова сметка.

Една от опасностите, които не бива да се подценява, ако плащате само с карта или мобилен телефон, е, че е по-лесно да загубите представа за финансите си. Според проучване на Европейската централна банка (ЕЦБ) една от причините хората да използват пари в брой е да следят финансите си. Този аспект е важен и според Улрике Малмендиер: "В САЩ виждам хора, които задлъжняват, защото не осъзнават колко пари харчат."

"Бундесбанк": Икономиката на Германия ще избегне рецесия

Повече пране на пари в брой

Първият аргумент срещу парите в брой са разходите: те трябва първо да се произведат, а след това да се транспортират, например между супермаркетите и банките. Освен това парите в брой благоприятстват прането на пари, отбелязва АРД. По-малкото пари в брой би могло да затрудни незаконните транзакции и по този начин да улесни борбата с престъпността.

Това е плашеща цифра: експертите изчисляват, че всяка година в Германия се "изпират" 100 милиарда евро.

Германия е любимо място на престъпниците за пране на пари: има много банки, страната е политически и икономически стабилна, а хората тук все още предпочитат парите в брой. Прането на пари става и без пари в брой, но с тях е много по-лесно. Ето защо експерти като Дирк Пеглов, председател на Федералната асоциация на германските криминални следователи, призовават за въвеждане на ограничение: "Ограничението на парите в брой е това, за което моята професионална асоциация отдавна призовава, за да се сложи край на прането на пари. Тогава вече няма да е възможно да се реинвестират пари от престъпни деяния, както е в момента”, казва експертът пред германската обществено-правна медия.

В много европейски страни, като Италия, Франция и Гърция, вече е въведен лимит на парите в брой. Германското правителство няма единна позиция по въпроса за национална регулация. От 2027 г. обаче в ЕС ще има стандартизиран лимит от 10 000 евро в брой.

Дигиталното евро може да убеди песимистите

Понастоящем ЕЦБ проучва възможността за въвеждане на дигитално евро. Предвижда се то да бъде цифровата версия на парите на централната банка и да допълни сегашните пари в брой. Тя трябва да бъде сигурна, проста и вероятно безплатна за търговците.

Ще стане ли еврото дигитално?

Улрике Малмендиер подкрепя въвеждането на дигитално евро: "Тъй като всички вече имаме опит с цифровите плащания, това няма да е толкова голяма промяна. Голямата разлика е, че разполагате директно с цифровата версия на парите в брой. Вярвам, че особено по-възрастните хора, които по принцип са доста критични към цифровите плащания, биха били отворени към дигиталното евро”, коментира експертката пред АРД.

Подготвителният етап за въвеждането на цифровото евро е в ход от есента на 2023 г. и се очаква да продължи две години. А в това време използването на пари в брой в Европа бавно, но стабилно намалява.

Последвайте канала на

Дойче веле
1390 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар

2024.08.25 | 19:47

4
Вън НПО от училищата!

2024.08.25 | 12:17

3
БЕЗ кеш това е РОБСТВО...някой с един код те ограничава,лишава и те прави просяк АКО НЕ СИ СЪГЛАСЕН С неговите порядки и политика !

2024.08.23 | 11:45

2
Дигиталното евро не са пари, а запис в информационна система. За всяка покупка ще питате по информационен канал банката и тя трябва да разреши покупката ви в реално време. Но може и да откаже, ако например не сте ваксинирани. Какво, кога и от кого сте купили ще остане записано за години напред и видимо за всеки от тук до америка. Това е тотaлно икономическо рoбство.

2024.08.23 | 11:39

1
Дигитални фашисти! Затова бързат за еврото за 2025, да ни омаат и нас!

Добави коментар

Водещи новини