Как светът изпадна в дълг от 315 трилиона долара?

  • 19 август 2024 17:40

  • 3849
  • 8
Как светът изпадна в дълг от 315 трилиона долара?
© Pixabay

Светът е потънал в дългове. Точният размер е 315 трилиона долара и нараства с всеки изминал ден. Оказва се, че светът не е виждал такава задлъжнялост от Наполеоновите войни.

315 трилиона долара е зашеметяващо число за визуализиране, но помислете за това. През 2024 г. глобалният брутен вътрешен продукт — или БВП — възлиза на 109.5 трилиона долара — малко над една трета от този глобален дълг.

Друг начин да си го представите?

Днес в света живеят около 8.1 милиарда души. Ако трябва да разделим този дълг по лица, всеки от нас ще дължи около 39 хил. долара.

За първи път: Държавният дълг на САЩ надхвърли 34 трилиона долара

И така, трябва ли да се притеснявате с рекордно високия глобален дълг? И как изобщо стигнахме до тук?

Глобалният дълг съчетава заеми от домакинства, предприятия и правителства. Вероятно сте най-запознати с дългове на домакинствата, които включват неща като ипотеки, кредитни карти и студентски дългове. В началото на 2024 г. това възлиза на 59.1 трилиона долара.

Бизнес дългът, който корпорациите използват за финансиране на своите операции и растеж, възлиза на 164.5 трилиона долара, като само финансовият сектор съставлява 70.4 трилиона долара от тази сума, пише Forbes.

И накрая, има държавен дълг, който се използва за подпомагане на финансирането на обществени услуги и проекти, без да се повишават данъци. Държавите могат да вземат заеми една от друга или от глобални институции като Световната банка и Международния валутен фонд. Но правителствата също могат да набират пари чрез продажба на облигации. И като всички заеми, той включва лихва.

Ще успее ли заговорът срещу долара?

Държавният дълг в световен мащаб възлиза на 91.4 трилиона долара. Въпреки че дългът може да има лоша слава, това не е непременно нещо лошо. Може да помогне на дадено лице да получи образование или да сдобие с имот. Той позволява на предприятията да стартират и да се разрастват. И въпреки че националният дълг е най-спорният от трите, той може да даде на правителствата необходимия лост за изграждане на икономиката, за социални разходи или за реагиране на криза.

Писмените документи показват, че публичният дълг съществува от поне 2000 години, използван предимно за създаване на градове, държави и нации… и за финансиране на войни. Правителствата отдавна са натрупали тежки дългове от военновременни разходи, като Наполеоновите войни, Френско-пруската война и Гражданската война в САЩ през 19 век. Втората световна война, най-скъпата война в историята, предизвика няколко дългови кризи. От 50-те години на миналия век има четири големи вълни на натрупване на дългове.

Първата дългова вълна произхожда от Латинска Америка през 80-те години на миналия век, което накара 16 държави в този регион да преструктурират своите заеми. Втората вълна засегна Югоизточна Азия в началото на 21-ви век, докато САЩ и Европа поеха тежестта на третата глобална дългова вълна по време на световната финансова криза от 2007–2008 г.

Сега сме в четвъртата вълна, която започна през 2010 г. и съвпадна с пандемията от Covid-19. Правителствата трябваше да поемат още повече дългове, за да помогнат на бизнеса и гражданите да смекчат въздействието на блокирането. Глобалният дълг нарасна до 256% от БВП през 2020 г., увеличение с 28 процентни пункта – и най-голямото увеличение на дълга за една година от Втората световна война насам.

Италия с рекорден държавен дълг от близо 3 трилиона евро

Но пандемията просто изостри проблем, който вече съществуваше. Дълговете се трупаха поне десетилетие преди това, тъй като отделни лица, компании и правителства харчеха извън възможностите си.

Държавният дълг на САЩ достига рекордните 35 трилиона долара

Това ни води до критичен въпрос: колко дълг е твърде много дълг? Кога става неустойчиво?

Казано просто, това е, когато вече не можете да си го позволите. Така например, когато едно правителство е принудено да направи съкращения в области, които ощетяват неговите хора, като образование или здравеопазване, само за да поддържа плащанията.

Вземете например Замбия. През 2021 г. обслужването на дълга представляваше 39% от националния й бюджет. Тази година правителството е похарчило повече за плащането на тези дългове, отколкото за образование, здравеопазване, вода и канализация взети заедно. И това напълно възпрепятства способността на нацията да инвестира в бъдещето си.

Съотношението дълг към БВП е икономическият показател, който сравнява държавния дълг на дадена държава с нейния брутен вътрешен продукт. Обикновено се представя като процент и се разглежда като добър индикатор за способността на тази страна да обслужва дълговете си. И така, нека се престорим, че имаме две държави, всяка с дълг от 30 милиарда долара. Звучи сякаш имат същия проблем, нали? Но ако се окаже, че една от тези страни има икономика от 30 милиарда долара, а другата има икономика от близо 30 трилиона долара, е ясно коя страна поема по-голямото бреме на дълга.

С по 1 трилион долара на 100 дни расте държавният дълг на САЩ, цената на Bitcoin се покачва паралелно

Това, често съчетано с неблагоприятни валутни и лихвени проценти, е причината дългът да се смята за по-рисков за по-малките икономики. Но има, разбира се, изключения. Япония, четвъртата по големина икономика в света, също е една от най-задлъжнелите страни в света, като общият дълг е над 600% от БВП. И макар по-голямата част от дълга на Япония да е публичен, през последните години дългът се натрупва от финансовия сектор, а не от правителството.

Около две трети от дължимите 315 трилиона долара произхождат от зрели икономики, като Япония и Съединените щати допринасят най-много за тази купчина дългове. Но като цяло съотношението дълг/БВП за зрелите икономики намалява.

Но с толкова много пари, перспективата за по-силен долар или търговска война може да бъде достатъчна, за да насочи една страна – или няколко – към фалит.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
3849 8

Свързани новини

Коментари 8

Добави коментар
Шарлатанин

2024.08.22 | 06:59

7
По-важен е въпросът, как ще го занули, а отговорът ме плаши.

2024.08.29 | 18:08

8
както и преди с воина почнали са работа в тази посока
Българин

2024.08.20 | 21:12

6
До 3. Англосаксонските роби ще изплатят дългът,а те самите ще се изпарят от слугинаж
Маркс

2024.08.19 | 19:24

3
Стига с тези капиталистически пропаганди. Света дължал пари, а на кого ги дължи? Всички имали средно да дават 39 хиляди долара, което значи, че всички имат да взимат средно по 39 хиляди долара.
Българин

2024.08.20 | 21:10

5
А за теб един среден
Как лиии?

2024.08.20 | 17:43

4
Аз ще ви обясня как.КОГАТО СЕ ПРАВИШ НА ВЕЛИК И СИЛЕН НО В СЪЩОТО ВРЕМЕ СИ ПОСРАН ДО УШИ В ДЪЛГОВЕ И ПРОДЪЛЖАВАТ ДА ХВЪРЛЯТ ПАРИ (НА ВЯТЪРА)В УКРАЙНА ТАКА СТАВА!!! НИТО ЕДИН ЕВРОПЕЙСКИ ГРАЖДАНИН НЕ ИСКА ДА МУ ХАРЧАТ ДАНЪЦИТЕ ЗА УКРИСТАН.ТЕ НЕ СА НИКОЙ В ЕС,ТАКА,ЧЕ НИ НАРУШАВАТ ПРАВАТА ЕСГЕЙЦИТЕ!!!

2024.08.19 | 19:03

2
Ами 230 трилиона са дълг на САЩ. 38 на федералното правителство и 190 трл. на частни компании регистрирани в САЩ. Ако избият всички с войни и ваксини, няма да го връщат.
Снежко Снежев

2024.08.19 | 18:18

1
Как да е и иначе като търтеите по върховете харчат общите пари за... свои цели:)))?!?

Добави коментар

Водещи новини