Ще успее ли заговорът срещу долара?

  • 21 февруари 2024 20:57

  • 6249
  • 12
Ще успее ли заговорът срещу долара?
© Pixabay

Ще оцелее ли най-мощната валута в света – около 90% от сделките доскоро се фактурираха в долари, 50% от международните разплащания все още се извършват с тях, а над 50% от резервите в света са в американски банкноти. Защо ли? Защото от Втората световна война те са със специален статут на пълновластен хегемон на пазарите, защото са глобално разплащателно средство, съхраняващо стойността си дори при най-свирепите кризи.

За беда, облаците над зелените хартийки напоследък се сгъстяват и тревогата се бие не от кой да е. Алармата бе вдигната не от противниците му, а от най-върлите защитници на американската валута.

Сред тях е един от най-авторитетните мозъчни тръстове в САЩ, влияещ поне от стотина години на външната политика на страната, и две от най-големите банкови групи: JP Morgan и Goldman Sachs Asset Management. Любопитното е, че независимо една от друга трите институции публично изразиха притесненията си, а „24 часа" ги откри на сайтовете им, където са без излишни панически окраски.

„Хегемонията на щатския долар е под въпрос поради геополитически и геостратегически промени, включително продължаващата руско-украинска криза – отбелязват анализаторите на JP Morgan. - Въпреки че доларът запази доминирането си в трансакциите, във валутните резерви се извършва известно дедоларизиране. Щатските пари губят донякъде влияние и на петролните пазари, където все повече продажби вече се извършват във валути, различни от долара." Goldman Sachs на свой ред констатира, че ако през 2002 г. доларът е представлявал 72% от валутните резерви в света, то 20 години по-късно – през 2022 г., вече има спад и те са намалели до 58%.

CNN: Кремъл разполага с безпрецедентна сума пари, рекордни суми долари в руската хазна

Причината за тревогата е, че тази валута е със статут на убежище при кризи и ако има отдръпване от нея, възниква въпросът кой е претендентът за престола ѝ? Всички помнят как по време на кошмарната финансова турбуленция през 2008 г. и следващата по време на пандемията инвеститорите масово търсеха щатските пари, за да спасят стойността на авоарите си. Факт е, че доларът се справи перфектно с предизвикателствата, защото, от една страна, САЩ са световен печатар на пари, а от друга, те винаги първи излизат от кризите.

Федералният резерв успява по-добре да овладее критичните ситуации от останалите централни банки в света. Според някои обяснението е, че се управлява от най-старите и авторитетни частни финансови институции в САЩ, преживели какви ли не катастрофи. Но този необичаен статут на долара се дължи и на факта, че САЩ след Втората световна война не са обикновена държава. Те са водеща глобална сила, осигуряваща ценностите и отбраната на Западния свят с най-голямата вноска в НАТО. Но освен това е кредитор номер едно с най-сериозен дял в институции като Международния валутен фонд и Световната банка. Това, заедно с мощната и иновативна икономика десетилетия бяха гаранция, че доларът още дълго ще е властелин в глобален план. 

Каква част от световните ресурси контролира БРИКС?

Но нещо се обърка...

Неотдавна в сайта на един от най-влиятелните мозъчни тръстове в САЩ – Съвета за международни отношения, се появи тревожна статия. В нея се отбелязва, че Америка се възползва от господството на долара на международните пазари десетилетия наред, но Вашингтон трябва да внимава да не пропилее този огромен актив заради политически вътрешни борби и „безразсъдното правене на политика".

В материала се посочва още, че благодарение на огромното търсене на долари и обезпечени американски съкровищни бонове САЩ могат да вземат заеми при невероятно ниски лихвени проценти в сравнение с повечето страни. Нещо повече, Белият дом и американските компании могат да вземат заеми от чужди кредитори в долари и стойността на тези дългове не се променя заради флуктуации във валутните курсове, от които страдат почти всички останали длъжници по света. Като всичко това върви с още един огромен плюс – заради внушителното търсене на долари в международен план стойността му укрепва спрямо другите валути и води до по-евтини продукти за американските потребители, подчертава още статията. 

Kоя е най-голямата заплаха за долара?

От друга страна, тази уникална ситуация предоставя на САЩ още едно предимство – ниските разходи за обслужването на заеми водят до натрупването на невероятен по размер дълг от над 32 трилиона долара. Една свръхразточителна сума, която по никакъв начин не пречи на икономическото развитие, напротив – стимулира го. Същевременно споровете за повишаване на тавана на дълга между двете партии винаги поставят на масата един кошмарен въпрос, от който на банкерите във Федералния резерв им се изправят косите – ако поредната актуализация не се гласува в Конгреса, ще се стигне ли до фалит?

Шефът на най-голямата банка в САЩ с мрачна прогноза: Може да потънем

Отговорът е да, но това досега винаги се е разминавало. Този път обаче скандалът бе твърде шумен и на фона на другите тенденции Fitch Ratings понижи кредитния рейтинг на Америка, което бе още един сигнал „Внимание!". Независимо от всичко цялата тази глобална и необичайна хегемония дава на Белия дом и едно безпрецедентно предимство – той може да налага мащабни и ефективни санкции на противниците си и това е мощен външнополитически инструмент, се отбелязва още в статията на Съвета.

Проблемът според нея е, че след войната на Русия срещу Украйна Вашингтон все по-често прибягва до санкции срещу различни страни, макар че рискът, който поема, е голям. Там например се припомня как Белият дом е упражнил натиск върху Европа да прекрати търговията с Иран и изведнъж започнало да се говори за търсене на алтернатива на SWIFT и на разплащателните системи, базирани на долара. Макар че не се стигна дотам, сега Русия и Китай заявиха официално, че искат да направят точно това в търговията си със страните членки на БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай, Южна Африка, Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства). Първата идея бе да имат обща парична единица, с която да се разплащат помежду си, но тя бе отхвърлена поради разногласия. И тъй като Китай от години настоява юанът да стане международно разплащателно средство, започна да сключва директни споразумения за валутни суапове с Аржентина и с Бразилия, с която стокооборотът е 150 млрд. долара.

По този повод Goldman Sachs отбелязва, че дедоларизацията се засилва по-осезаемо с войната Русия - Украйна, тъй като паралелно с нея Саудитска Арабия и Китай започват преговори да използват юана в петролните сделки. Дребен щрих в случая е, че Москва и Пекин също използват тази валута заради санкциите. Заедно с това Съветът за международни отношения отбелязва, че Пекин се стреми към подобни сделки и с други страни и че това би представлявало „предизвикателство за щатския долар като световна валута по подразбиране, като се има предвид господството на Китай в световната търговия със стоки.

На този фон се развива още един сюжет, който цели да ерозира зелените банкноти. Ако през 1999 г. 70% от глобалните резерви в чужда валута са били в долари, то през 2022 г. те вече са под 60 на сто и това се дължи отново на Поднебесната империя. В миналото тя имаше най-голямото портфолио с американски съкровищни бонове, но след обтягането на отношенията Пекин започна поетапно да се отървава от тях. В момента притежаваните от Китай US книжа са в своя минимум от 2009 г. насам.

За да се избегне рискът влиянието на долара да продължи да намалява, в статията на Съвета има няколко препоръки. Първият е, че трябва да се потушат съмненията в щатската валута в международен план и тя да запази статута си, дори ако се появи неин конкурент или алтернатива. Второ, трябва да има някакво решение по казуса с публичния дълг – или да се премахне таванът над него, или да започнат добросъвестни дебати в Конгреса, за да се елиминира рискът от фалит на САЩ.

За първи път: Държавният дълг на САЩ надхвърли 34 трилиона долара

Очевидно е, че всеки намек в тази посока е брутален удар по доверието в долара. Кой би държал парите си в долари, ако непрекъснато се говори за несъстоятелност на страната емитент? Трето, Америка трябва да използва санкциите по-разумно, смятат в Съвета за международни отношения. „Тяхното използване често е оправдано, но не трябва да е прекомерно – се препоръчва още там. - Доларът е силен повече от седем десетилетия. Неговият спад, ако се случи, поне не би трябвало да се дължи на собствените погрешни стъпки на Съединените щати."

И на фона на всички тези тревоги кандидатът за президент на републиканците Доналд Тръмп направи нещо, което остави в ступор елита и медиите в САЩ. Заплахата му, че ако европейските страни не харчат достатъчно за отбрана, НАТО няма да ги защити и той ще каже на Путин да прави с тях „каквото иска", направиха немислимото. Още същия ден CNN излезе със статия, че глобалната защита чрез Алианса и доверието в САЩ са причината доларът да е това, което е - най-влиятелната световна валута.Там обаче бе зададен и логичният въпрос - дали ще продължи да е така.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
6249 12

Свързани новини

Коментари 12

Добави коментар

2024.02.21 | 21:21

2
Ще дойде време да си бършем Г ъза с долари

2024.10.22 | 13:22

12
Наближава:)
Сърбеца

2024.02.22 | 06:20

7
За това убихте Гадафи и Садам чифути хамерикански

2024.10.22 | 13:21

11
Съгласен!

2024.05.25 | 05:19

10
❤️ Г­о­р­е­щ­и­ ­м­­о­м­­и­ч­­­е­­т­­­а­ ­­­в­­­и­­­ ­о­­ч­­а­­­к­­­в­а­­т ­-­­­ X­1­8­­­.­­F­U­­­N

2024.02.22 | 07:40

9
ахахаха, допреди година това беше фалшива новина и рашистка пропаганд, ВСИЧКИТЕ ФАЛШИВИ НОВИНИ СА НЕУДОБНА ИСТИНА, дедоларизацията тече от 2008, след 2025 само регионален цифров долар, всичките активи в долари са фитка
Чичо

2024.02.22 | 01:17

6
Зад всичко това сложно описание прозира една истина, която се крие. От около 20 тодини Китай и Русия изкупуват американските дългове, ония трилиони посочени в статията, и според експерти вече притежават малко над 50%. Ето ви отговор защо те са основен враг на САЩ. ЕС беше тръгнал по този път но продажните политици принудиха ЕЦБ да спре да изкупува американските дългови облигации, без значение какво е точното наименование.

2024.02.22 | 07:15

8
Точно обратното, Китай и Русия намалиха купуването на щатски дълг и тогава станаха врагове. ЕС също купува, Британия, Арабия и Бразилия също намалиха, само Япония купува и девалвира йената. С СБДС всичкия дълг ще изчезне, глобалната икономика също. Цифровият долар ще е за северна америка.

2024.02.21 | 22:08

5
Чyвали сте за подобрената формyла на Bиа-гpa, кoято е 3 пъти по-eфективнa и напълно бeзопаcна на всяка възpаст, както и лекyва мъжки зaболявaния и пoдмлaдява. Аз лично го опитax и сега го препоръчвам на вcички. Ето какво пишaт за нея-----> do.my/bluestone

2024.02.21 | 21:46

4
братyшките гътнаха и $. нека видим какво ни чака без нефт, гaз, ток, въглища, ядpено гoриво, язък че си продaдохте гaзyвете за тая хаpтия

2024.02.21 | 21:38

3
ахахаха, ама какви глупости пишете, около 24% е доларизацията на световната икономика. Парите ще бъдат регионални, дигитални купони. Нов долар няма да има, то няма нужда. Да си пасат кравите и да траят.

2024.02.21 | 21:09

1
Тъпи журналя, голям рев ревите за този долар.

Добави коментар

Водещи новини