-
17 ноември 2021 21:20
- 477
- 0
Малките и средните предприятия (МСП) в ЕС имат нужда от благоприятна бизнес среда и лесен достъп до финансиране. Те са им необходими не само, за да се възстановят от икономическата криза, но и за да могат да бъдат двигател за развитието на европейската икономика, като създават работни места и просперитет на гражданите. Бюрокрацията и сложното законодателство както на национално, така и на европейско ниво все още са сред водещите фактори, задържащи развитието на МСП в много държави членки на ЕС. Това заяви в изказването си главният секретар на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) д-р Милена Ангелова от името на работодателите в Европейския икономически и социален комитет по време на Асамблеята на МСП, организирана от ЕК и словенското председателство в Порторож, Словения, съобщиха от АИКБ.
В нея участие взеха комисарят по растеж Тиери Бретон, членовете на мрежата на Посланиците на МСП от ЕС-27, членове на Европейския парламент и над 500 представители на МСП от цяла Европа.
Участниците в Асамблеята бяха категорични, че голяма част от малките и средни предприятия в ЕС в момента са в затруднение, като се опитват да преодолеят трудности като прекъсвания на веригата за доставки, значителен недостиг на работна ръка и неподходяща квалификация, спад в търсенето и приходите от клиенти, нарастваща инфлация, тласкана от безпрецедентното покачване на цените на електроенергията и природния газ.
Дискусиите, които бяха проведени, показаха, че в момента при малките и средни компании има повишено търсене на пряка финансова подкрепа и в по-малка степен на финансови инструменти, осигуряващи лесен и бърз достъп до банкови кредити и други източници на финансиране.
„Средствата на ЕС са от ключово значение за увеличаване на потенциала на МСП и е важно в постоянен диалог с бизнес организациите и заинтересованите страни да се планират мерки, за да се подобри достъпът до тях. Твърдо подкрепям идеята МСП да кандидатстват с формуляр от една страница за фондове на ЕС и се надявам, че тя ще бъде осъществена своевременно. Заедно с това предлагам да се обмисли създаването и развитието на мрежа от финансови омбудсмани в държавите членки, която да помогне на МСП успешно да кандидатстват и да получават финансиране“, заяви д-р Ангелова.
Мрежата от финансови омбудсмани не само ще подобри достъпа на компаниите до средства, но ще даде възможност на Европейската комисия да събира и анализира качествени данни, за да научи как банките посредници използват финансови инструменти, за да достигнат до компаниите, които най-много се нуждаят от средства и какви са причините, ако не им бъде отпуснато кредитиране.
Според главния секретар на АИКБ икономическото възстановяване зависи до голяма степен от това колко успешно МСП ще се адаптират и работят в новата постпандемична реалност, как ще възприемат дигитализация и ще се адаптират към предизвикателствата, наложени от Зелената сделка. По думите ѝ много от предприятията нямат познания и разбиране за специфичните климатични и екологични политики, включително по отношение на изискванията на всички нови финансови инструменти.
Д-р Ангелова отправи предложение следващият преглед на представянето на МСП да се съсредоточи изрично върху основните пропуски в готовността им да отговорят на предизвикателствата, наложени от прехода към климатична неутралност, и как по-добре да се изработят и предоставят мерки за подкрепа.
По думите на д-р Милена Ангелова трябва да бъде обърнато и специално внимание на проблемите с недостига на работна ръка, които допълнително се влошават от демографското застаряване на населението в ЕС и изискванията за умения, произтичащи от дигитализацията и декарбонизацията на икономиките. Според нея наемането, мотивирането и задържането на ценни човешки ресурси е от решаващо значение за МСП и предприятията имат нужда от допълнителна подкрепа и разяснения по механизмите на работа на ЕСФ+ и Еразъм+, които могат да им бъдат в помощ.
Последвайте канала на
Свързани новини
АИКБ: Определянето на минималната работна заплата трябва да се ръководи от икономическата реалност
11 ноември 202119:12
Добрин Иванов, АИКБ: Ако държавата не се намеси, икономиката на България ще бъде ликвидирана
19 октомври 202107:59
АИКБ настоява за спешно свикване на Националния икономически съвет
15 септември 202111:08
АИКБ: Планът за възстановяване и устойчивост трябва максимално бързо да бъде внесен за съгласуване с ЕК
01 септември 202118:30
КТ "Подкрепа" и АИКБ: Бюджетът не е идеален, но е приемлив
01 септември 202108:51
АИКБ с призив депутатите и политическите сили да напрегнат сили и да осъществят актуализацията на бюджета
23 август 202112:11
УС на АИКБ обсъди резултатите от преговорите за коалиционно споразумение
07 декември 202111:43
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Путин разпореди серийно производство на ракетите „Орешник“
22 ноември 202419:38
Зеленски: Светът трябва да даде сериозен отговор на Путин
22 ноември 202422:50
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05