-
10 юни 2020 20:05
- 756
- 0
Със законопроекта за уреждане на отношенията, свързани с личните сметки за безналични ценни книжа, водени в централния регистър на ценни книжа от "Централен депозитар" АД , се цели идентифициране на собствениците на безналични акции и активизирането им като акционери при максимално улесняване на процедурите и при минимални разходи. Това заяви днес заместник-министърът на финансите Маринела Петрова на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), съобщиха от пресцентъра на финансовото министерство.
Законопроектът е насочен към собствениците на т.нар. спящи акции от масовата приватизация, станала преди повече от 20 години.
Маринела Петрова допълни, че ролята на държавата е да защити акционерите, които са ощетени с неизплатен дивидент, недоброто управление на компаниите и неучастието им с дял при процедурите по ликвидация. При създаването на документа е взето предвид и становище на Европейската банка за възстановяване и развитие.
То подчертава, че предложената през 2019 г. от МФ концепция за активизиране на "спящите акции" ще доведе до значителни ползи за титулярите на сметки, местния пазар и българската икономика като цяло, пишат от Министерството на финансите.
По повод изразените притеснения от участниците в заседанието на НСТС за времето и разходите за прехвърляне на акциите, заместник-министърът на финансите заяви, че на акционерите, съответно на техните наследници, е предоставен достатъчно дълъг срок за реакция. Предвижда се лицата, които притежават лични сметки в Централен депозитар, да имат една година да предприемат действия по прехвърляне на ценните книжа при инвестиционен посредник или за идентификацията си. С инвестиционен посредник може да бъде сключен договор и дистанционно. В Централния депозитар и към момента може да бъде направена проверка онлайн за притежаваните от лицето книжа. Петрова е допълнила, че ще бъдат положени всички усилия за улесняване на процедурите и онлайн достъпа.
В случаите, в които след предвидения в законопроекта срок лицата не са открили сметки при инвестиционен посредник, се предвижда трансформирането на акциите в друг финансов инструмент - дял от инвестиционен фонд. По този начин се цели улесняване на наследяването, получаване на дивиденти от страна на лицата, както и подобряване на корпоративното управление на дружествата чрез участието на международен фонд мениджър с добра репутация. Наследяването се улеснява, тъй като акциите са неделими, а дяловете могат да бъдат разделени в случаите на наследяване.
Заместник-министърът на финансите заяви, че таксата, която един акционер в публично дружество би заплатил за съхранението на акциите си при инвестиционен посредник в повечето случай е приравнена на вноската, която следва да се заплати във Фонда за компенсиране на инвеститорите. В законопроекта се предлага за период от 2 г. да не се дължи подобна вноска върху тези книжа. След изтичането на този период вноската ще е в размер на 0,05 на сто от съхраняваните активи, тоест на годишна база вноската на едно лице за акции на стойност 100 лева ще бъде 5 стотинки.
Последвайте канала на
Свързани новини
Крис Бърд пред Sportal.bg: Новият стадион на ЦСКА ще промени "играта", феновете са най-важното нещо
Какво се случва и ще се случи с "Герена": Наско Сираков с извънредно изявление
Съставите на Слован и Милан: Пулишич е титуляр, но не и Леао
Футболът в половин България под въпрос този уикенд
Стойчо Стоев си спомни успеха над Лацио: Такива мачове си заслужава да се изживеят, отборът беше гладен за успехи
Гледайте на живо всички мачове и голове в Шампионската лига тук!
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
КС реши: Ще се броят повторно гласовете в 1777 секции
26 ноември 202417:02
Слави към Борисов: Бойко, недей повече да се явяваш на избори
26 ноември 202418:13
Румяна Бъчварова: Вървим уверено към следващите предсрочни избори
26 ноември 202418:50
Политологът Светлин Тачев: Днес Борисов все пак си остави вратичка за преговори
26 ноември 202417:55
Мирослав Ненков: Гори война на прага ни, а с тези лидери и ако НАТО не ни се отзове на помощ, скоро ще разговаряме на руски
26 ноември 202417:16
Водещи специалисти си тръгват от ИСУЛ след изгубени конкурси
26 ноември 202416:32
Найденов: Изстрелването на руската свръхзвукова ракета "Орешник" е ядрен шантаж
26 ноември 202417:36
Шаламанов: Използването на ядрено оръжие от Русия ще бъде нейният край
26 ноември 202417:48
Русия: Украйна ни удари с още две ракети ATACMS, сега следва нашият отговор
26 ноември 202417:04