Цените на "черното злато" нарастват

  • 08 юни 2016 14:12

  • 1987
  • 0
Цените на "черното злато" нарастват
©

Цените на "черното злато" нарастват за трети пореден ден на търговия, достигайки нови 8-месечни върхове след ново понижение на американските седмични петролни запаси и продължаващото добро повишение на вноса на суров петрол в Китай.

Снощи Американският петролен институт (API) отчете свиване на петролните запаси в САЩ за седмицата до 3-ти юни с цели 3,6 млн. барела при прогнози за понижение с 2,7 милиона. В същото време Енергийната информационна агенция (EIA) посочи, че производството на ценната суровина в САЩ е спаднало през май с 250 хиляди барела на ден - най-солидно понижение на месечна база от години насам.

По-рано днес пък бяха представени данни, показващи, че вносът на суров петрол в Китай през май е бил в размер на 32,24 млн. метрични тона, което е еквивалент на 7,6 млн. барела на ден. Въпреки че това представлява слабо понижение спрямо внос за 32,58 млн. тона през април, данните за миналия месец са с цели 39% над тези преди година, когато втората по сила световна икономика внесе едва 23,34 млн. тона суров петрол (през май 2015-а година).

Позитивно влияние върху продължаващото поскъпване на петрола оказва и продължаващото нарушаване на доставките в Нигерия, където военната групировка Niger Delta Avengers заплаши да затвори опериращите в страна петролни находища. Няколко въоръжени атаки по ключови тръбопроводи и съоръжения в страната намалиха дневното производство на петрол в Нигерия до около 1 млн. барела на ден (20-годишно дъно).

Всичко това, както и понижението на долара към петседмични дъна спрямо останалите основни валути, допринася за днешното рязко поскъпване на петрола с около 1,5%, като фючърсите на американския лек суров петрол достигнаха нов тазгодишен връх от 51,12 долара за барел, докато аналогичните фючърси на петрола сорт брент удариха 8-месечен връх от 52,23 долара за барел.

Петролът сорт брент не беше превземал нивото от 52 долара за барел, а американският лек суров петрол "кота 51" от края на октомври/началото на ноември 2015-а година.

Сега вниманието на инвеститорите се насочва към официалните данни на Енергийната информационна агенция (EIA) за седмичните петролни запаси в САЩ (от 17:30ч.) и дали те ще потвърдят слабите данни на API.

Последвайте канала на

Десислава Станева
1987 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини