Бизнес климатът у нас се влошава

  • 29 юли 2014 06:02

  • 1779
  • 9
Бизнес климатът у нас се влошава
©

В разгара на лятото оптимизмът на българските бизнесмени съвсем изчезна. Политическата криза, проблемите около КТБ и финансовите затруднения пред държавата силно влошиха очакванията на фирмите за оставащите месеци до края на годината, показва редовната анкета на Националния статистически институт за стопанската ситуация в страната през юли.

Икономическата несигурност е проблем №1 за всички отрасли. Тя тревожи особено много мениджърите в строителството, където около 75% от анкетираните се оплакват, че не знаят какво ги чака в бъдеще. Наскоро браншът обяви, че държавата и общините дължат на фирми, работещи по европроекти, над 1 милиард лева, и заплаши да спре работа. Драмата с неплащането се дължи най-вече на спряното от Брюксел финансиране по програмите "Околна среда" и "Регионално развитие" заради корупция и нередности при обществените поръчки. Данните на НСИ показват, че нестабилната икономическа среда е далеч по-травмираща за деловите хора от липсата на пазари, конкуренцията и трудния достъп до заеми. А най-лошото е, че тежестта на този фактор непрекъснато расте. Заради влошаване на бизнес климата в индустрията се готвят да свиват персонала през идните три месеца, което означава, че наесен, когато се свие и сезонната заетост, може да има бум на безработицата, пише в. Сега.

В резултатите от допитването прави впечатление, че сред големите препятствия пред бизнеса се нарежда и калпавото законодателство. През юли този фактор е трети по значение за предприятията в промишлеността - след несигурната среда и слабото търсене на вътрешния пазар. След него остават неволите с финансирането, конкуренцията на вносителите и недостигът на качествени работници. Като "еталони" на лошо нормотворчество може да посочим сферите на обществените поръчки, енергетиката, конкуренцията, както и честите ремонти на законите и кърпенето им с лобистки поправки. Напрежението се изостря от политическата ситуация - оставката на правителството, разпускането на парламента и предсрочните избори, които крият много неизвестни. "Изборите винаги плашат бизнеса, защото ситуацията на безвремие блокира работата на администрацията и тя става крайно непродуктивна", коментира изпълнителният председател на БСК Божидар Данев. По думите му за стагнацията в икономиката ни са виновни преди всичко политиците със своите действия както в законодателството, така и в управлението.

"Знаете ли какво се случва в държавната администрация, когато се зададат избори, когато се сменят правителства и началници - снишава се, никой за нищо не смее да вземе решение, да не говорим за реформи", обясни пред "Сега" и президентът на Висшето училище по застраховане и финанси Григорий Вазов. Според него ни чака труден период на чести смени на правителства. Кризата около Корпоративна търговска банка (КТБ) също се отразява зле на бизнеса. "Това е банка със системно значение, тя оперира с около 8% от паричния ресурс на гражданите и на бизнеса, обслужва сделки на оръжейната индустрия" посочи Васил Велев, шеф на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Според бизнеса и синдикатите в момента България е в безпрецедентна политическа криза, довела до пълен срив на доверието към държавността и институциите. На 7 юли в остра декларация шестте най-големи работодателски и профсъюзни организации призоваха политиците да престанат да обслужват теснопартийни и корпоративни интереси и да си спомнят, че са слуги на народа.
 

Последвайте канала на

Филип Епитропов
1779 9

Свързани новини

Коментари 9

Добави коментар
jolo

2014.08.01 | 23:10

2
Дали ще си спомнят че са слуги на народа или си мислят че народа им е слуга на политиците.То се вижда.
сашо

2014.07.29 | 20:06

1
Трябва ни човек като Виктор Орбан в България.

2014.08.01 | 23:11

5
като Путин
атакист

2014.08.01 | 23:11

3
Имаше един претендент, ама той се продаде за pубли.

2014.08.01 | 23:12

6
а ти за долари ли се продаде бе паляк?

2014.08.01 | 23:11

4
Работодателите искат резултати от трудовата дейност,за да изплатят възнаграждение и осигуровки.Работещите плащат възнаграждение на политици и администрация.Къде са резултатите?

2014.08.02 | 12:00

9
tikvata se prodade na obama 3a dolari

2014.08.02 | 12:00

8
Като дойде Боко Тиквата на власт съвсем ще се влоши. Малкият, семеен бизнес и дребния бизнес съвсем ще сдадат багажа. Само фирмите, приближени на Боко и едрия бизнес от обръчите на партиите ще се чувства добре и ще богатее. Цените на горивата ще заковат 3.00 лв/л, токът ще поскъпне, ще отровят Добруджа, дупчейки за шистов газ и други хубости, които вече преживяхме по времето на първото царуване на Боко. А разни измекярчета на САЩ (Какъвто е и Тиквата) ще се упражняват върху българската икономика и на гърба на многострадалния българин.

2014.08.01 | 23:13

7
Бизнес климата се влошава от самите банки. Много са големи лихвите по кредитите. Такива няма никаде освен даваните от лихвари. Намалете нивата на лихвите по депозитите и кредитите, новите и старите с 80% и бизнеса ще тръгне. Иначе нищо няма да става и риска ще се увеличава.

Добави коментар

Водещи новини