България предяви амбиции да допринесе за развитието на космическите технологии в Европа

  • 24 януари 2024 15:08

  • 845
  • 2
България предяви амбиции да допринесе за развитието на космическите технологии в Европа
© Министерство на иновациите и растежа

Космосът има стратегическо значение за обществото, дългосрочната конкурентоспособност, икономическия растеж и работните места. Секторът допринася за развитието на нови пазари и бизнес възможности за промишлеността и малките и средни предприятия и стартъпите, както и за укрепване на иновационните позиции на Европейския съюз. Това заяви министърът на иновациите и растежа Милена СтойчеваМилена СтойчеваМилена Стойчева има образователни степени и специализации от български и международни на 16-ата Европейска космическа конференция в Брюксел. На събитието беше обсъдено бъдещето на европейската космическа екосистема за автономен и стратегически достъп до Космоса.

„България има над 50 години опит в областта на Космоса и капацитет да допринесе за развитието на космическите технологии в Европа. Активно подкрепяме сектора, включително малки и средни предприятия, за разработване на нови пазари и реализиране на нови бизнес възможности“, подчерта министър Стойчева.

По думите ѝ сътрудничеството с Европейската комисия и Европейската космическа агенция допринася за укрепването на българския космически технологичен и икономически капацитет.

Имаме амбицията да увеличим броя на новите компании в сектора, на предприемачите и младите хора, които да се възползват от програмите, обяви министърът на иновациите и растежа.

Създадоха оптималната храна за астронавти на продължителни космически мисии

През последните години България реализира успешни космически проекти във важни области като производство на космическа храна и изграждане на космически оранжерии, информационни системи за мониторинг на хидроенергийни резервоари, разработване на комуникационни сателитни терминали, софтуерни платформи за агрегиране и анализ на данни от сателит, наносателитно захранване на системи, наземно наблюдение на земеделски и горски територии и много други.

„Също така една от деветте компании от New Space, избрана да се присъедини към програмата „Коперник“, е българска“, припомни министър Стойчева.

Министърът на иновациите и растежа отбеляза и развитието на международното сътрудничество в сектора – България стана 32-рата страна, подписала споразуменията „Артемида“ на НАСА.

Насърчаването на ключови базови и дълбоки технологии като изкуствен интелект, микроелектроника, роботика, аерокосмически комуникации ще ни даде предимство да стимулираме бъдещия прогрес в сектора. Това от своя страна ще даде тласък в развитието на иновациите и тяхната полза за човечеството, подчерта министър Стойчева.

В рамките на конференцията тя разговаря и с белгийския държавен секретар по въпросите на икономическото възстановяване и стратегическите инвестиции, отговарящ за научната политика Томас Дермин. На нея двамата обсъдиха сътрудничество в областта на иновациите в сектор „Космос“. Министър Стойчева проведе още срещи с вицепрезидента на Европейската инвестиционна банка Крис Петерс, генералния директор за отбранителна индустрия и космос в Европейската комисия Тимо Песонен и представители на компанията „Еърбъс“.

Последвайте канала на

Владимир Василев
845 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2024.01.25 | 15:48

2
Синя луна червена луна да не си на футбол

2024.01.25 | 15:43

1
Вие сте луди няма извънземни

Добави коментар

Водещи новини