Как да обособим кът за библиотека вкъщи?

  • 16 декември 2021 16:03

  • 2080
  • 0
Как да обособим кът за библиотека вкъщи?
©

Днес живеем в дигитална ера, пишем все по-рядко с химикали, използваме ежедневно мобилни телефони за какво ли не. Обаче никоя нова технология не може да замени усещането и мириса на книгата в ръцете ни. Нека да предоставим на книгите си пространството, което заслужават. Желателно е то да е лично, светло и уникално.

За разлика от университетските и обществените библиотеки, които са просторни и големи, домашните библиотеки са по-малки, но достатъчно интимни, за да се чувстваме уютно в тях.

- Библиотеката като отделна стая

Това, разбира се, е идеалният вариант. Да имаме самостоятелна стая, обособена като кабинет с библиотека, е мечта и желание на много хора. Дори и с малки размери, такъв отделен кът би бил идеалното място за усамотение с книгите или просто с нещо интересно.

Как да обзаведем такава стая като кабинет с домашна библиотека? Рафтовете за книги са на първо място. Най-удачни са големите, затворени рафтове и етажерки, на които спокойно можем да подредим любимите си книги, без да се притесняваме, че ще се прашат лесно. Може да поставим бюро с контейнер, което да използваме, ако се налага да работим онлайн. Удобният стол за бюрото е наложителен, но едва ли има кът за домашна библиотека, в който да няма кресло за четене. То трябва да е удобно и поставено близо до рафтовете с книги и по възможност до прозореца, от който ще влиза приятната дневна светлина.

Не винаги обаче, можем да имаме отделна стая, която да приспособим за библиотека.

- Кът за библиотека в детската стая

Детската стая, освен за игри, служи и за учене, когато децата пораснат. Книгите са част от ежедневието на учениците във всички възрасти. Обособяването на кът за библиотека в детската стая може да се каже, че е почти задължителен. Той може да се оформи близо до бюрото с помощта на етажерки, закрепени на стената. Може да бъде и като самостоятелна библиотека, с помощта на рафтове. А може да се обособи и под или над стълби, използвани при наличието на двуетажни легла.

Без значение къде ще настаним книгите на малките или големите ученици, е добре до тях да поставим отделен стол или кресло за четене, за да може четящото дете да се чувства удобно и уютно.

- Кът за библиотека във всекидневната

Всекидневната, освен като място, в което всички членове на семейството прекарват голяма част от деня за хранене, е и място за почивка. В нея с помощта на подходящите мебели винаги можем да изградим един малък кът за домашната ни библиотека.

Ако ни е трудно да преценим какви етажерки или рафтове да поставим, винаги можем да използваме колекциите за дневна стая. В тях можем да намерим стелажи, етажерки, рафтове, които подредени по подходящ начин, могат спокойно да изпълняват ролята на библиотека. В къта на библиотеката креслото за четене, дивана или фотьойлите са задължителен елемент.

- Кът за библиотека в спалнята

В спалнята си почиваме, но освен, че в нея се намират спалното легло и гардероба, можем съвсем спокойно да монтираме и няколко етажерки за книги. Ако имаме достатъчно място, можем да поставим и затворени или отворени рафтове за любимите си четива. До тях един малък диван, лежанка или фотьойл, на който спокойно да полегнем или поседнем с книга в ръка, ще допринесе допълнително за хармонията в помещението.

- Кът за библиотека, близо до камината

Ако нямаме място в нито едно от споменатите помещения, но имаме в някое от тях камина, то е желателно да намерим малко местенце до нея за няколко етажерки или рафтове, на които да подредим любимите си книги. Пред камината люлеещият се стол или креслото за четене с приятно четиво в ръка може да ни донесе незабравими моменти на спокойствие и релакс.

Без значение къде ще обособим кът за нашата домашна библиотека, той е задължителен елемент от съвременния интериор на всяко жилище.

Последвайте канала на

Novini.bg
2080 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини