-
05 ноември 2020 11:13
- 845
- 0
Прилагането на подхода за намаляване на вредата чрез преминаване към бездимни алтернативи може да спаси живота на милиони пушачи по света. Това стана ясно по време на виртуално събитие за развитието на концепцията за намаляване на вредата по света на 4 ноември 2020 г., организирано от британската организация за обществено здраве Knowledge Action Change (KAC).
Общо 98 милиона души по цял свят употребяват по-малко рискови бездимни продукти в сравнение с цигарите. Сред тях 68 милиона са ползвателите на електронни цигари с течност, като най-разпространени са в САЩ, Китай, Русия, Великобритания, Франция, Япония, Германия и Мексико. 20 млн. са потребителите на устройства с нагряване на тютюн като IQOS и Glo в световен мащаб, като техният брой е най-голям в Япония, където пушенето на цигари намалява с 32% от 2016 г. насам, след пускането на пазара на бездимните устройства. Само в САЩ пък 10 млн. са потребителите на снус (шведски тютюн за орална употреба) и бездимни продукти като е-цигари.
Все още само 9 от 100 пушачи по света, обаче, употребяват бездимни продукти и то предимно в държавите с високи доходи, алармират експерти от организацията в доклада си „Проблемът с горенето: Състоянието на концепцията за намаляване на вредата по света“ („Burning Issues: The Global State of Tobacco Harm Reduction (GSTHR)).
За първи път в света авторите на докладите Burning Issues представят данни за общия брой на потребителите на по-малко рискови бездимни изделия с никотин, като посочват, че има спешна необходимост подходът за намаляване на вредата от тютюна да бъде приложен в по-голям мащаб, така че да се реализира неговият потенциал за подобряване на общественото здраве.
Подходът за намаляване на вредата означава да се помогне на онези, които не могат да спрат да пушат, да преминат на по-малко рискови бездимни продукти като устройства с нагряване на тютюн, е-цигари и снус за орална употреба, като това би могло да намали заболеваемостта и смъртността, свързани с тютюнопушенето в световен план.
Официалното събиране на данни за употребата на бездимни никотинови продукти към момента е ограничено, заради епидемичната ситуация, а то е от ключово значение, за да се разбере тяхното въздействие за справяне със заболеваемостта и смъртността, причинени от пушенето. И все пак, тези данни показват степента, до която пушачите възприемат и започват да използват тези продукти като бездимни алтернативи на цигарите.
По данни на Световната здравна организация (СЗО) 1.1 милиарда са пушачите в света, а техният брой не се е пременил от две десетилетия насам, въпреки усилията за контрол на тютюнопушенето. 80% от пушачите живеят в държави с ниски и средни доходи, а осем милиона са смъртните случаи от заболявания, свързани с пушенето на година. От тях един милион са само пасивните пушачи, изложени на цигарения дим. Според данни на СЗО смъртните случаи от заболяванията, породени от пушенето, ще достигнат 1 милиард до 2100 г.
Затова британските експерти призовават за спешно намиране на нови начини за справяне с проблема и прилагане на подхода за намаляване на вредата чрез по-малко рискови алтернативи без дим.
Особено важно е това в държавите с ниски и средни доходи, където мерките за контрол на тютюнопушенето често се прилагат неуспешно или частично, процентът на пушачите остава висок или непроменен, а здравните системи са най-малко подготвени за ефективно лечение на заболяванията, свързани с пушенето, или за оказване на подкрепа на пушачите в момента, в който те вземат решението да спрат да пушат.
„Това е решаващ момент за здравето на 1.1 млрд. пушачи по света, които заслужават по-добра алтернатива.“, заяви професор Джери Стимсън при представянето на доклада. Проф. Стимсън е почетен професор от Импириъл Колидж Лондон и директор на британската организация KAC.
“Моята работа, докато анализирах множество критерии за определяне на степента на вредата от различните продукти с никотин през 2013 г., допринесе за разбирането, че електронните цигари са с около 95% по-малко вредни от цигарите. И въпреки това много отрекоха научните доказателства за по-малкия риск на електронните цигари и снуса, и продължават да отричат данните за относителната намалена вреда. Да се отхвърли възможността за намаляване на вредата за пушачите е, може би, най-лошият пример в историята за пренебрегване на науката, откакто Католическата църква забрани откритията на Коперник през 1616 г.“, заяви проф. Дейвид Нът, водещ невропсихофармаколог, експерт по лекарствена политика и основател на независимия орган DrugScience във Великобритания.
Според Хари Шапиро, главен редактор на изданието Burning Issues, милиони пушачи по света вече избират да намалят вредата за здравето си, като преминат на бездимни продукти. Той е убеден, че този процес трябва да протича по-интензивно. „Намаляването на вредата от тютюна е истински успех в областта на общественото здраве, който се дължи на потребителите.“
Пълният текст на доклада е достъпен на: https://gsthr.org/resources/item/burning-issues-global-state-tobacco-harm-reduction-2020
Последвайте канала на
(в материала има продуктово позициониране)
Свързани новини
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Пирин 0:0 Добруджа
България с тежко изпитание в Подгорица
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Депутатите отново не се разбраха за председател на НС, мъките продължават в сряда
22 ноември 202414:01
Радостин Василев: Явно задкулисието ще се опита да направи пробив през БСП
22 ноември 202414:05
Костадинов за изстреляната от Русия ракета: Предупреждаваме за това от много време насам, би трябвало всички да сме тежко притеснени
22 ноември 202414:07
Унгарски министър обяви: България влиза и в сухопътния Шенген през януари догодина
22 ноември 202413:53
Премиерът Главчев: Служебният кабинет работи, за разлика от други институции
22 ноември 202414:27
Външно: България е срещу опитите за политическа употреба на Международния наказателен съд
22 ноември 202414:53
Cape Town Etc: Ружа Игнатова е жива и живее в Кейптаун
22 ноември 202413:22
Издирват дядо, отмъкнал забравени 300 лв. от банкомат в Пловдив
22 ноември 202415:04
Изстреляната по Днепър руска балистична ракета развила над 3773 м/сек
22 ноември 202414:49