-
20 юли 2018 13:53
- 4652
- 0
Днес се навършват 49 години от първото кацане на Луната.
В ранните зори на 16 юли 1969 г. астронавтите Нийл Армстронг, Майкъл Колинс и Едуин „Бъз” Олдрин са изстреляни от планетата Земя заедно с космическия кораб Apollo 11, за да напишат първата страница от златната си история. Своята важна роля в този значим момент заема радиопредавателят на Motorola - S-Band Transponder, с който е оборудван кoмандният модул на Apollo 11. Той е единственият комуникационен сигнал, свързващ космическия кораб със Земята и е предавал всички звуци, биомедицински данни, телеметрики и телевизионни сигнали. Именно благодарение на радиопредавателя завинаги остават запечатани думите на Нийл Армстронг: "Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството...".
Това важно събитие е резултат от години на иновативни разработки в центровете на Motorola, посветени на космическата програма на САЩ. Започвайки от сателита Explorer I през 1958 г., Motorola предоставя технология на Националното управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство (NASA), за да подпомогне комуникацията и предаването на данни и да подобри безопасността. През 1969 г. Apollo 11 е първата планирана мисия за кацане на Луната, а служителите на Motorola работят в тясно сътрудничество с НАСА, за да гарантират, че програмата ще бъде успешна.
Радиоприемникът на Motorola на борда изпраща радио сигнали до три наземни станции, разположени в Испания, Австралия и Калифорния, където FM-Band демодулаторите на Motorola преобразуват радио и телевизионните сигнали, изпратени от Луната.
Освен всичко това, Motorola предоставя хиляди полупроводникови устройства, наземно оборудване за проследяване и проверка и 12 бордови устройства за проследяване и комуникация. В командния модул на Apollo има връзка за актуализиране на данни, която получава сигнали от Земята за препредаване към други бордови системи. По този начин транспондерът на борда на Apollo 11 предава телеметрични, проследяващи, гласови и телевизионни сигнали между Земята и Луната и те достигат до повече от 500 милиона души, превръщайки стъпването на Луната в едно от най-гледаните събития на живо за всички времена.
След това НАСА използва оборудването на Motorola в много космически полети в продължение на десетилетия.
*През 2009-а година, по случай честването на 40-ата годишнина от прилуняването, Motorola пуска на пазара ексклузивната разновидност на модела Motorola Aura, наречена Celestial Edition. В нея са били включени снимки, аудио записи и видео материали, които отразяват кацането на Луната. Цената на устройството е била близо 2000$ долара, а първата бройка е била специален подарък за Нийл Армстронг. Остава само да гадаем каква изненада ще ни поднесе Motorola за отбелязването на 50-ата годишнина от събитието.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Путин разпореди серийно производство на ракетите „Орешник“
22 ноември 202419:38
Зеленски: Светът трябва да даде сериозен отговор на Путин
22 ноември 202422:50
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05