Нено Димов: Разработваме регламент за събиране и рециклиране на пластмасите, замърсяващи морските води

  • 31 май 2018 16:35

  • 5879
  • 0
Нено Димов: Разработваме регламент за събиране и рециклиране на пластмасите, замърсяващи морските води
© Министерство на околната среда и водите, пресцентъ

„Говорихме за морето като възможност за туризъм, за почивка, като източник на суровини, като път, който ни свързва. Но за морето трябва да се грижим и да го опазваме, за да можем да използваме всичко това“. С този апел се обърна министърът на околната среда и водите Нено ДимовНено ДимовНено Димов е министър на околната среда и водите. На 10 януари 2020 година той подаде оставка, която бе към участниците в конференция в рамките на Европейския морски ден ‘2018, който се провежда днес и утре в Бургас.

Министърът посочи, че един от основните проблеми в глобален мащаб е замърсяването на морето са пластмаси. Според проучвания на ЕК около 80% от замърсяването от пластмаса идва брега, от плажовете и от заведенията край морето. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите. 

„В тази посока са насочени усилията ни в момента. На среща с представители на държавните институции, на местната власт, на бизнеса, включително концесионерите и преработващите организации предложихме на доброволен принцип още през сезон 2018 да се опитаме да събираме разделно пластмасите от българските плажове, да поставим информационни табели, да предпазим доколкото е възможно морето от замърсяването“, съобщи Нено ДимовНено ДимовНено Димов е министър на околната среда и водите. На 10 януари 2020 година той подаде оставка, която бе.

Целта е на базата на опита от този сезон да се предложи регламент, така че от следващата година това да стане задължение на стопаните на плажовете, за да може да се върви към рециклиране, а не към изхвърляне на пластмасите, обясни министърът.

По линия на Европейското икономическо сътрудничество (ЕИП) в  периода 2009-2014 г. в страната бяха разработени над 12 проекта, свързани с опазването на Българското Черноморие. Основният и най-важният от тях е приемането на новите индикатори за качество на водата. По този начин България стана една от първите държави в ЕС, която приложи новия подход на ЕК в тази посока, отбеляза министър Димов. „В дейностите, които ще продължим през следващия период в работата на ЕИП Черно море ще бъде наш приоритет“, категоричен беше той.

Конференцията в Бургас се организира от Генерална дирекция „Морско дело и рибарство“ на ЕК в партньорство с Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и община Бургас. В официалното откриване участваха комисарят по околна среда, морско дело и рибарство Кармену Вела, вицепремиерът Валери СимеоновВалери СимеоновВалери Симеонов е заместник министър-председател по икономическата и демографската политика до 16, министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло МосковскиИвайло МосковскиИвайло Московски е министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията в кабинета.

Европейският морски ден се организира всяка година в различна европейска държава и на него се обсъждат и инициират съвместни действия в сферата на морското дело. В бургаския форум участваха представители на пристанищната и корабоплавателната индустрия, на местни, регионални, национални и европейски власти, държавни ведомства, НПО, научни и изследователски институции.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
5879 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини